Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przełom w sprawie odpisów na kościoły?

0
Podziel się:

- Najbliższe tygodnie to przygotowanie tekstu umowy oraz projektu ustawy - powiedział minister Michał Boni. Ujawnił szczegóły.

Przełom w sprawie odpisów na kościoły?
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

_ To dzisiejsze spotkanie przesądziło o tym, że nadal pracujemy nad tym projektem _ - podkreślił minister Michał Boni po spotkaniu z przedstawicielami Episkopatu Polski w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym. Tymczasem kościoły mniejszościowe i związki wyznaniowe mają wiele uwag do rządowej propozycji.

Minister ujawnił iż padła propozycja, „aby mechanizm przechodzenia z Funduszu na odpis mógł obowiązywać już od 1 stycznia 2015 roku. Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

_ - To dzisiejsze spotkanie przesądziło o tym, że nadal pracujemy nad tym projektem _ - podkreślił minister Michał Boni po spotkaniu, dodając iż padła propozycja, „aby mechanizm przechodzenia z Funduszu Kościelnego na odpis mógł obowiązywać już od 1 stycznia 2015 r., co oznacza gotowość do tego, aby rozliczać podatki za rok 2014 już z możliwością przeznaczania odpisu na wskazany przez obywatela kościół lub związek wyznaniowy."

Minister zapowiedział także na listopad spotkanie z kościołami i związkami wyznaniowymi, po którym przedstawiony zostanie projekt umowy ze wszystkimi kościołami, które mają odrębną podstawę do relacji dany kościół-państwo w osobnych umowach oraz porozumienie dla mniejszych kościołów i związków wyznaniowych.

_ - Najbliższe tygodnie to będzie intensywna praca, aby przygotować tekst umowy oraz projekt ustawy ws. odpisu podatkowego _ - dodał minister Boni podsumowując dzisiejsze spotkanie.

Kościoły mniejszościowe i związki wyznaniowe mają wiele uwag do rządowej propozycji zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości pół procent. Na razie nie ma na nie żadnych odpowiedzi.

Zdecydowane nie, wobec zmiany Funduszu na odpis deklarują prawosławni. Ksiądz Jerzy Tofiluk wymienia różne problemy, dla których rząd jeszcze nie przedstawił rozwiązań. Jego zdaniem, najpierw trzeba zamknąć sprawę zabranych z naruszeniem prawa dóbr, a dopiero później rozmawiać o dobrowolnym odpisie. _ W przypadku Kościoła Prawosławnego takich nieuregulowanych postępowań jest bardzo wiele _- podkreśla ksiądz Teofiluk.

Co do samego odpisu to zwraca uwagę, że większość prawosławnych w Polsce to rolnicy. _ Oni nie płacą PIT-u, jak więc mają zrobić odpis? _ - pyta.

Kościół Ewangelicko- Augsburski podnosi z kolei sprawę wspólnego rozliczenia małżeństw mieszanych wyznaniowo. _ Wciąż czekamy na odpowiedź _ - mówi ksiądz Wojciech Pracki. Duchowny i jego parafianie nie wiedzą, do, którego kościoła trafi wtedy te pół procent. Nie ma też zapisu, który mówiłby, że te pieniądze będą dzielone na obydwa kościoły.

Zdaniem przedstawicieli kościołów mniejszościowych, tylko te wymienione niedoróbki prawne pokazują, że w sprawie zamiany Funduszu na odpis rząd działa na łapu - capu. Dziś odbyła się kolejna tura rozmów na temat między Kościołem katolickim a rządem. Ustalono, że będzie specjalna umowa opisująca przekształcenie zanim projekt konkretnej ustawy trafi do Sejmu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)