Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przemysł mocno wyhamował

0
Podziel się

Produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 12,4 proc. w skali roku.

Przemysł mocno wyhamował
(Fiat Auto Poland)
bDyZztCd

Produkcja przemysłowa spadła w kwietniu br. o 7,1 proc. wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym spadła o 12,4 procent. Najbardziej ucierpieli producenci metali i spółki węglowe.* *
Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 12 proc. w skali miesiąca i zwiększyła się o 0,5 proc. w ujęciu rocznym. W marcu jej wzrost wyniósł 1,2 proc. w skali roku.

Ekonomistka Maja Goettig uważa, że powodem spadku produkcji przemysłowej w kwietniu był tak zwany _ efekt kalendarza _.

Maja Goetting wyjaśnia, że w kwietniu pracowaliśmy mniej, więc dane za przyszłe miesiące - w jej opinii - będą już lepsze:
Jej opinii negatywne informacje dotyczące produkcji przemysłowej nie powinny wpłynąć na decyzję Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych

bDyZztCf

Ekonomistka uważa, że w najbliższym czasie tempo spadku produkcji przemysłowej będzie mniejsze głównie ze względu na słabszego złotego. Przyczynią się do tego także dotacje w Niemczech do zakupu samochodów, co wzmocni również polski eksport. Szansę na poprawę sytuacji dają też wskaźniki nastrojów w przemyśle.

Gdzie nastąpił największy spadek?

ZOBACZ TAKŻE: Ostry spadek produkcji w UE. O blisko 19 proc.
W stosunku do kwietnia ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji metali - o 40,5 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 29,9 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 26,1 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 23,0 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 13,9 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 13,1 proc., maszyn i urządzeń - o 12,2 proc., podano także.

Czytaj w Money.pl
*Rząd pomoże spłacać kredyty tym, którzy stracili pracę * Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiada, że koalicja zrobi wszystko, by ustawa o dopłatach została przez Sejm przyjęta w czerwcu. - Marzy mi się, żeby ta ustawa mogła obowiązywać od 1 lipca 2009 roku - powiedział. Miesięczna dopłata może sięgnąć nawet 1200 zł. Czytaj w Money.pl
bDyZztCl

Natomiast wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub. roku, wystąpił w 8 działach m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 6,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 3 proc., napojów - o 1,2 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

bDyZztCG
KOMENTARZE
(0)