Notowania

Przemyśl zakup tych pięciu spółek. Ta branża ma się świetnie

W czasie, gdy WIG20 urósł ponad 4 proc., ten indeks zyskał prawie dziesięć razy więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Synthos wziął wczoraj kredyt na dwa miliardy złotych w celu planowanego zakupu Zakładów Azotowych Puławy. To nie pierwsza tak duża transakcja w branży chemicznej w ostatnich tygodniach. Wciąż przecież trwa wezwanie do sprzedaży akcji Azotów Tarnów. Bez wątpienia ten rok należy do sektora chemicznego - spółki w sześć miesięcy dały zarobić prawie 40 procent.

Synthos planuje kupić sto procent akcji Zakładów Azotowych Puławy po 102,5 zł za akcję. Jednak aby skorzystać z tej oferty, trzeba się na nią zapisać najpóźniej do 20 lipca. Po tej dacie Synthos zapłaci już tylko 98,77 zł za papier. Wezwanie potrwa do 7 sierpnia 2012 roku.

_ Wzywający zamierza nabyć akcje pod warunkiem, że najpóźniej na koniec okresu _ przyjmowania zapisów złożone zapisy będą obejmować co najmniej 15.292.000 _ akcji __ , (...) co stanowi _ _ 80 procent całkowitej liczby oraz ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki - _czytamy w komunikacie.

Polski gigant branży chemicznej twierdzi, że Puławy mają _ dobre perspektywy rynkowe _, które wynikają ze stale rosnącego popytu na żywność przy ograniczonym areale upraw. Spółka z WIG20 planuje zwiększyć efektywność Zakładów Azotowych wykorzystując własne technologie oraz możliwości inwestycyjne.

Dzięki Zakładom Azotowym, Synthos poszerzy też swoją ofertę, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym i meblarskim.

_ Wytwarzany przez Spółkę kaprolaktam i melamina uzupełnią portfel grupy o surowce _ _ istotne m.in. dla wytwarzania tworzyw dla przemysłu motoryzacyjnego, meblarskiego _ oraz producentów farb i powłok przemysłowych. _ Istotny wzrost skali zakupów stwarza szanse dla __ optymalizacji logistyki i obniżenia kosztów zaopatrzenia - _czytamy w komunikacie.

Produkty oferowane przez spółki
Synthos ZA Puławy
źródło: Money.pl na podstawie spółek
kauczuki i lateksy syntetyczne, tworzywa styrenowe oraz dyspersje i kleje stosowane w budownictwie i przemyśle meblowym chemikalia, nawozy i związki azotowe, związki nadtlenowe i gazy techniczne

Synthos podzieli się z Puławami jednak przede wszystkim swoją wiedzą w dziedzinie optymalizacji kosztów nabycia gazu ziemnego. Jednym z największych mankamentów przejmowanej spółki jest stosunkowo duży udział wydatków na gaz w strukturze kosztów, choć Puławy dysponują jedną z najefektywniejszych instalacji. W przypadku branży chemicznej jest to wyjątkowo ważne, bowiem ceny energii stanowią nawet połowę kosztów wytworzenia produktów.

Tylko pięć spółek, a wrze jak w ulu

W tym roku to nie pierwsze tak duże przetasowanie w branży chemicznej. Jeszcze przez 9 dni można zapisać się na wezwanie sprzedaży Azotów Tarnów, ogłoszone przez rosyjską grupę Acron. Rosjanie pierwotnie wyznaczyli termin do 22 czerwca, jednak prawdopodobnie jak dotąd nie przekonali wystarczającej liczby inwestorów, stąd też decyzja o przedłużeniu zapisów.

Okoniem stanął między innymi Skarb Państwa, którego przedstawiciele ocenili, że udział w wezwaniu zagrozi realizacji nowej strategii spółki. Wiceminister skarbu Rafał Baniak w dodatku nie wyklucza, że w najbliższym czasie resort ogłosi kontrwezwanie na Azoty.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/2/m111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosjanie;chca;przejac;azoty;tarnow;na;dziwnych;warunkach,35,0,1098787.html) *Rosjanie chcą przejąć Azoty Tarnów. Na dziwnych warunkach * Zapisy ruszają już jutro. Przeczytaj, czy opłaca się wejść w ten biznes. Pozytywna odpowiedź Ministerstwa Skarbu Państwa na wezwanie spółki Acron na sprzedaż akcji ZAT (Zakładów Azotowych Tarnów - red.) uniemożliwiłaby realizację (...) strategii spółki. Mogłaby także mieć negatywny wpływ na wartość innych podmiotów wielkiej chemii i ich dostawców _ - czytamy w komunikacie.

Acron tak szybko nie składa broni i zapowiada dalszą walkę o spółkę. _ Uzasadnienie zupełnie nie zgadza się z wcześniejszymi wypowiedziami przedstawicieli MSP, jak też i najnowszą wypowiedzią ministra Rafała Baniaka, który wskazuje na możliwość kolejnego wezwania _ - czytamy w odpowiedzi Rosjan. _ Naszym zdaniem jedynym rozwiązaniem, które zapewni konkurencyjność Azotów Tarnów w dłuższym okresie jest wsparcie inwestora strategicznego, takiego jak my - z bazą surowcową i globalną skalą i doświadczeniem. Taki jest rynek, który wymaga od producentów konsolidacji _ - czytamy dalej.

Inwestycja pół roku temu była strzałem w dziesiątkę

Konsolidacja branży chemicznej to dobra wiadomość dla spółek z tego sektora. Firmy te muszą walczyć z ogromną konkurencją z zagranicy, a koszty wytworzenia produktów mogą niwelować efektem skali. Dlatego posiadacze akcji liczą, że wartość ich papierów będzie rosła równie szybko, co w ubiegłym roku.

Kiedy indeks największych spółek od 1 stycznia wzrósł o niewiele ponad 4 procent, WIG-Chemia powiększył się blisko dziesięć razy. Największy w tym udział miały zakłady w Tarnowie, które dały zarobić grubo ponad 39 procent. Drugą spółką w tym rankingu był Synthos, którego akcjonariusze mogli się pochwalić 37-proc. stopą zwrotu. Straciły wyłącznie walory spółki z Polic.

Wybrane dane finansowe spółek za 2011 rok
spółka przychody EBITDA zysk netto C/Z
źródło: Money.pl na podstawie spółek
Azoty Tarnów 5338 770,2 461,5 4,7
Ciech 4174,5 340,8 1,5 619,4
Police 2765,6 336,3 311,9 3,7
Puławy 2882,3 430,8 296,6 6,2
Synthos 5440,7 1182,3 960,3 8,9

Rewelacyjne wyniki na parkiecie to wynik lepszych od prognoz wyników finansowych. W przypadku najlepszych Azotów Tarnów, sprzedaż w ostatnim kwartale minionego roku była wyższa od oczekiwań o kilkanaście procent, co dało zysk netto wyższy nawet o 40 procent od rynkowego konsensusu. Z kolei przejmowane teraz Puławy osiągnęły sprzedaż wyższą o kilka procent od oczekiwań.

To dalej świetna inwestycja? NiekoniecznieSpółki chemiczne - a zwłaszcza te azotowe - w najbliższych kwartałach prawdopodobnie nie utrzymają tak dobrych wyników. To przede wszystkim skutek rosnących cen gazu ziemnego oraz dodatkowych obciążeń wynikających z zakupu pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Firmy w najbliższych miesiącach prawdopodobnie pożegnają się też z wysokimi marżami na niektóre ich produkty.

Najnowsze rekomendacje
spółka cena z 18 czerwca cena docelowa rekomendacja instytucja data wystawienia
źródło: Money.pl na podstawie instytucji
Azoty Tarnów - 38,90 zł akumuluj DM Trigon 20 kwietnia 2012
Ciech - 21,60 zł kupuj BRE Dom Inwestycyjny 15 maja 2012
Police - 10,80 zł akumuluj DM Trigon 20 kwietnia 2012
Puławy - 100,60 zł trzymaj DM Trigon 20 kwietnia 2012
Synthos - 6,80 zł akumuluj Millennium DM 8 maja 2012

Dodatkowym ryzykiem dla cen akcji będzie zmiana trendu na rynkach surowców rolnych. Wartości najważniejszych zbóż i preparatów wspomagających od blisko dwóch lat rosną i można spodziewać się nieznacznej korekty. A ta w rezultacie może spowodować słabsze wyniki krajowych spółek nawozowych. To jednak problem spółek zajmujących się wytwarzaniem produktów azotowych - do tej grupy należą Azoty Tarnów, Puławy i Police.

Z kolei największy w kraju Synthos wytwarza w dużej mierze produkty z kauczuku i w jego przypadku perspektywy są nieco lepsze, przede wszystkim za sprawą odradzającego się po kryzysie przemysłu motoryzacyjnego. Na rynku panuje więc wciąż dobra koniunktura, a firma niedawno uruchomiła nową linię produkcyjną o nominalnej mocy 80 tysięcy ton rocznie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m80983.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/za;tarnow;kupi;gaz;od;pgnig;za;ponad;450;mln;zl,175,0,987567.html) *ZA Tarnów kupi gaz od PGNiG za ponad 450 mln zł * Grupa Zakłady Azotowe Tarnów podpisała z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) umowy kupno gazu na łączną kwotę 456,9 mln zł netto. Ostatnią spółką z WIG-Chemia jest Ciech, który wytwarza produkty związane z sodą. Również w przypadku tej firmy, perspektywy są nieco lepsze niż dla całego sektora. Wyniki za pierwszy kwartał tego roku dają podstawy do dalszych wzrostów, a dodatkowym czynnikiem jest możliwość sprzedaży spółki Zachem. Pozbycie się udziałów tej firmy mogłoby zwiększyć wartość całej grupy Ciech nawet o kilkadziesiąt procent.

Wspólnym mianownikiem dla polskich spółek chemicznych jest batalia o pakiet klimatyczny. Podwyżki cen za emisję CO2 mogą okazać się dla krajowych zakładów zabójcze. Inwestorzy muszą w dodatku pamiętać, że w przypadku większości spółek, wciąż ich największym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Resort na początku tego roku zapowiedział, że do wakacji czeka na intratne wezwania sprzedaży od największych graczy na rynku. To może oznaczać, że jeszcze w tym roku, branża chemiczna zafunduje inwestorom sporo wrażeń.

Czytaj więcej o polskiej branży chemicznej w Money.pl
Trigon rekomenduje branżę chemiczną Analitycy Trigon DM w raporcie z 20 kwietnia wydali rekomendacje akumuluj dla Azotów Tarnów i Zakładów Chemicznych Police i trzymaj dla Puław.
Znana spółka z GPW ma nowego prezesa NWZ Ciechu zdecydowało o wyborze na prezesa zarządu Dariusza Krawczyka i powołaniu w skład zarządu Andrzeja Kopcia. Nowy prezes spółki zapowiada, że będzie restrukturyzował Zachem i poprawiał efektywność grupy.
Podział zysku w Tarnowie i Puławach będzie zgodny z... Wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak poinformował, że resort skarbu zaakceptuje przedstawione przez zarządy Zakładów Azotowych w Tarnowie i Puławach rekomendacje dotyczące podziału zysków.
Tagi: spółki chemiczne, chemia, sns, pce, zap, cie, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, raport, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz