Notowania

Przepis o przejmowaniu banków. Rzeczniczka PiS: nie ma potrzeby wstrzymywania prac

- Nie ma potrzeby wstrzymywania w Senacie prac nad nowelą, do której w Sejmie wprowadzono przepis, że KNF może podjąć decyzję o przejęciu jednego banku przez inny - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)
Beata Mazurek nazwała interwencję posłów PO w Ministerstwie Finansów "pokazówką".

Pytana o to, czy prace nad kontrowersyjną nowelizacją Prawa bankowego zostaną wstrzymane, uznała, że "nie ma takiej potrzeby". - Pracować będziemy dalej - zapowiedziała, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Mazurek przekonywała, że złożona w ostatnich dniach poprawka jest związana z wdrożeniem dyrektywy unijnej. Dopytywana, o którą konkretnie dyrektywę chodzi powiedziała: "To nie tyle dyrektywa, ile przepisy wynikające z przepisów Komisji Europejskiej".

Rzeczniczka PiS wyjaśniła, że chodzi o komunikat Komisji Europejskiej z... 2013 r. dotyczący sumy aktywów dla małych banków komercyjnych. Skąd aż 5-letnie opóźnienie poprawki? Według Mazurek przepisy unijne są wprowadzane "sukcesywnie".

Przypomnijmy, że 7 listopada pełnomocnik Leszka Czarneckiego Roman Giertych złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, jakiego miał dopuścić się były już szef KNF Marek Chrzanowski. Dzień później do sejmowej komisji finansów publicznych trafiła nowelizacja ustawy o bankach, która nadaje Komisji Nadzoru Finansowego uprawnienia do tego, by nakazać jednemu bankowi przejęcie innego.

Do ustawy Prawo bankowe dodano rozdział pt. "Przejęcie banku". Przewiduje on, że w razie obniżenia sumy funduszy własnych przez bank albo gdy pojawi się chociaż takie niebezpieczeństwo, KNF może podjąć decyzję administracyjną o przejęciu takiego banku przez inny bank.

8 listopada, czyli dzień po złożeniu zawiadomienia do prokuratury przez Giertycha, sprawy nabrały przyśpieszenia. Przewodniczący KNF rozesłał do posłów pismo z prośbą o pilne procedowanie zmian. PO zgłosiło wątpliwości, czy takie poprawki można przyjmować już po pierwszym czytaniu. Wyjaśniono im, że poprawka jest z natury słuszna, gdyż pomoże uniknąć upadłości banków.

W czwartek z poselską kontrolą do Ministerstwa Finansów weszło troje posłów PO. Uzyskali pismo do minister finansów Teresy Czerwińskiej skierowane z KNF, podpisane przez Marka Chrzanowskiego. Według posła PO Cezarego Tomczyka, w piśmie jest stwierdzenie o "aranżowaniu przejęć wyłącznie za zgodą banku przejmującego".

- Wynika z tego, że nie trzeba już pytać o zgodę banku, który ma być przejęty, bo wystarczy decyzja administracyjna i zgoda banku, który ma ten bank przejąć - powiedział Tomczyk.

Sejm przyjął ustawę z poprawkami PiS 9 listopada. Ustawa trafiła do Senatu, który zgodnie z harmonogramem ma głosować nad nią na posiedzeniu od 22 do 24 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2018

rządowa ośmiornicawybierają prawo które im w danym momencie pasuje ,czekali 5 lat a potem kolesie na prośbę Chrzanowskiego i pod jego dyktando pisali ustawy na kolanie

15-11-2018

ewaKraść, kraść, kraść, ustawa pisowska.

15-11-2018

ornitologZmiana uczesania rozymu tej pani nie przysporzyła jak również nie pozbawiła arogancji ! No cóz z wróbla orał nie zrobisz , nawet w Pisie !

Rozwiń komentarze (11)