Notowania

budowa dróg
30.07.2013 12:08

Przetargi na nowe drogi. GDDKiA podała statystyki

- Nie sprawdziły się zapowiedzi 'ekspertów' - podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bratan/Dreamstime)

Drogi współfinansowane z nowego budżetu UE chcą budować firmy między innymi z Czech, Hiszpanii, Włoch, Turcji i Polski. Na każde postępowanie jest średnio po 20 chętnych - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak czytamy w komunikacie, oferty wpłynęły już w postępowaniach na budowę drugiej jezdni obwodnicy Międzyrzecza i budowę drugiej jezdni obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego w ciągu drogi ekspresowej S3, budowę obwodnicy Nidzicy - od węzła Nidzica - Północ do węzła Nidzica - Południe, odcinka od węzła Nidzica - Południe do miejscowości Napierki oraz na budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Jędrzejów - granica woj. świętokrzyskiego i małopolskiego.

_ - Nie sprawdziły się zapowiedzi 'ekspertów' o tym, że nie będzie chętnych do budowania dróg z GDDKiA. Wręcz przeciwnie - wpłynęło bardzo wiele wniosków - średnio po 20 na każde postępowanie _ - podkreśliła Dyrekcja.

W ostatnim czasie ukazały się publikacje prasowe, w których zwrócono uwagę na trudną sytuację firm budujących w Polsce drogi, liczne bankructwa w branży i napięte relacje między GDDKiA a wykonawcami inwestycji. Media szeroko opisywały też sprawę listu, w którym ambasadorowie sześciu państw UE wytykali polskiej administracji błędy w prowadzeniu inwestycji infrastrukturalnych.

GDDKiA zaczęła ogłaszać przetargi na budowę dróg współfinansowanych z budżetu UE na lata 2014-2020 w czerwcu br. po tym, jak rząd zaakceptował listę inwestycji do realizacji w tych latach. Dzięki temu można ogłosić przetargi na budowę ponad 700 km nowych dróg ekspresowych. Na te inwestycje potrzeba 35,73 mld zł, które mają pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego oraz z budżetu UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Dostali niemal 800 milionów za budowę dróg Przedsiębiorcy, którym generalni wykonawcy nie zapłacili za wykonaną pracę przy budowie dróg, otrzymali dotychczas od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ponad 791,1 mln zł złotych.
NIK wytknął błędy, ale urzędnicy są zadowoleni Kontrolerzy skrytykowali GDDiKA za kierowanie się kryterium ceny i nierzetelne weryfikowanie ofert. Drogowcy się cieszą.
Tak wydano 79 mld złotych. Miażdżący raport NIK o budowie dróg GDDKiA głównie kierowała się najniższą ceną. Nie dbano o podwykonawców.
Tagi: budowa dróg, drogi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz