Notowania

przewozy regionalne
20.07.2013 20:37

"Przewozy Regionalne" chcą zwolnić większość załogi

Radykalne zwolnienia związane są z przegraniem przetargu na obsługę części połączeń kolejowych w Kujawsko-Pomorskiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukasz GRUDNIEWSKI, Eeast News)

Radykalne zwolnienia związane są z przegraniem przetargu na obsługę części połączeń kolejowych w Kujawsko-Pomorskiem.


1 lipca samorząd województwa kujawsko-pomorskiego podpisał umowę na obsługę przewozów na odcinkach Toruń-Włocławek/Kutno oraz Toruń-Jabłonowo Pomorskie/Iława (tzw. pakiet A - toruński) oraz relacji Bydgoszcz-Laskowice Pomorskie/Tczew i Bydgoszcz Główna - Wyrzysk Osiek/Piła (tzw. pakiet B - bydgoski). Umowa obejmuje okres od 15 grudnia 2013 roku do 12 grudnia 2015 roku i dotyczy tras, na których dotychczas jeździły pociągi uruchamiane przez _ Przewozy Regionalne _.

_ - Oznacza to zmniejszenie pracy przewozowej zakładu o około 60 proc. co wiąże się z koniecznością dostosowania struktury organizacyjnej zakładu i poziomu zatrudnienia do nowych, znacznie ograniczonych potrzeb przewozowych _ - zapowiedział Waldemar Bachmatiuk, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Zakładu _ Przewozów Regionalnych _ w piśmie przekazanym związkom zawodowym.

Z informacji przesłanej związkowcom wynika, że w ostatnim dniu sierpnia załogę spółki stanowić będzie prawie 700 osób. Do obsługi przewozów od 15 grudnia wystarczą już jednak tylko 264 osoby, a 421 zostanie zwolnionych.

Pracodawca zapowiada, że zwolnienia rozpoczną się od 1 września i potrwają do końca roku. Tym, którzy będą musieli odejść ze spółki proponowane będzie m.in. wsparcie w poszukiwaniu innego zajęcia we współpracy z urzędem pracy oraz spotkania ws. ewentualnego przejścia do innych zakładów spółki, działających w ościennych województwach.

Dyrekcja kujawsko-pomorskiego przewoźnika apeluje do związkowców, by nie odwlekali zawarcia porozumienia z zarządem w sprawie planowanych zwolnień grupowych. Jeśli nie uda się go zawrzeć w ciągu 20 dni, to może to - zdaniem zarządu - doprowadzić nawet do likwidacji samodzielności zakładu i włączenia go w struktury innej spółki.

Po 15 grudnia okrojonej spółce pozostanie obsługa połączeń Bydgoszcz-Inowrocław i Toruń-Inowrocław-Gniezno, na które przetarg został unieważniony przez samorząd wojewódzki. Pociągi _ Przewozów Regionalnych _ obsłużą także połączenia aglomeracyjne Bydgoszcz-Toruń-Włocławek, a zaplecze techniczne w Toruniu-Kluczykach nadal będzie świadczyć usługi dla innych zakładów przewoźnika.

_ Arriva RP _, konkurent _ Przewozów Regionalnych _, w związku z nowymi zadaniami zapowiedziała zwiększenie zatrudnienia w sumie o około 80 osób we wszystkich działach i rekrutacja na nie już trwa. Zarząd spółki deklarował już kilka miesięcy temu gotowość zatrudnienia obsługi trakcyjnej i drużyn konduktorskich z _ Przewozów Regionalnych _, ale - jak podkreślił Damian Grabowski, prezes spółki _ Arriva RP _ - wszelkie propozycje rozmów na ten temat z _ Przewozami Regionalnymi _ pozostały bez odpowiedzi.

Firma była pierwszym prywatnym przewoźnikiem, który zaczął obsługiwać pasażerskie przewozy kolejowe w Polsce. Od prawie sześciu lat, na zlecenie samorządu wojewódzkiego w Kujawsko-Pomorskiem, _ Arriva _ obsługuje lokalne przewozy kolejowe na liniach niezelektryfikowanych.

W przetargach na pozostałe linie w regionie dotychczas startował tylko jeden przewoźnik - spółka _ Przewozy Regionalne _. W ubiegłym roku, podczas kolejnego postępowania, niespodziewanie ofertę na te połączenia złożyła także _ Arriva _ i okazało się, że proponowany przez nią łączny koszt obsługi połączeń zelektryfikowanych był w sumie o 6 mln zł mniejszy od oferty _ Przewozów Regionalnych _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/m266782.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/minister;nowak;omija;przepisy,215,0,1282775.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Minister Nowak omija przepisy? _ Wypowiedź ministra transportu, że Przewozy Regionalne są w fatalnej sytuacji finansowej i zagrożone upadłością, odbieram jako atak na spółkę _ - mówi prezes firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/m75774.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przewozy;regionalne;odwolaly;wiele;pociagow;to;strajk,0,0,1177600.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rozpoczął się strajk na kolei? Odwołali pociągi Dziesiątki maszynistów poszło wczoraj na zwolnienia lekarskie. Nie ma kto obsługiwać pociągów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/m137355.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sytuacja;w;przewozach;regionalnych;odwolali;ok;26;pociagow;na;slasku,177,0,1176753.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dramat na kolei. Właśnie odwołali 26 pociągów Najwięcej połączeń, bo ok. 15 może nie wyjechać na odcinek Sosnowiec Główny-Katowice-Tychy Lodowisko.
Tagi: przewozy regionalne, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz