Notowania

wiadomości
28.03.2009 10:35

Przez opieszałość rządu straciliśmy miliard złotych

Sumę tę mogliśmy dostać za sprzedaż praw do emisji dwutlenku węgla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Z powodu opieszałości rządu Polska traci okazję do zarobienia miliarda złotych. Sumę tę mogliśmy dostać za sprzedaż praw do emisji dwutlenku węgla, ale zamiast Polaków interes z Japończykami ubiła Ukraina - czytamy w _ Gazecie Wyborczej _.

W czwartek premier Ukrainy Julia Tymoszenko i premier Japonii Taro Aso podpisali umowę, dzięki której Kijów dostanie 300 milionów euro praktycznie za nic - pisze _ Gazeta Wyborcza _. Polska też miała szansę sprzedać część praw do emisji CO2, ale uniemożliwił to brak odpowiedniej ustawy.

Dziennik wyjaśnia, że chodzi o prawa wynikające z protokołu z Kioto. Zawarte w 1996 roku globalne porozumienie o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla przewiduje, że państwa i firmy będą mogły handlować prawami do emisji tego gazu. Jeśli jakiś kraj zmniejszył u siebie poziom emisji CO2 w latach 90., to może sprzedać prawa do wyemitowania tego gazu państwu, któremu to się nie udało. Pieniądze powinny być przeznaczone na inwestycje w niskoemisyjne technologie.

_ Gazeta Wyborcza _ dodaje, że kraje naszego regionu, w tym Polska, w których po upadku komunizmu zamknięto wiele zanieczyszczających środowisko przedsiębiorstw, mają ogromną nadwyżkę praw do sprzedania. Resort środowiska planował, że pieniądze z ich sprzedaży posłużyłyby do utworzenia specjalnego funduszu na rzecz ekologicznych inwestycji w naszych elektrowniach i ciepłowniach. Praw nie można jednak sprzedać, gdyż rząd przez pół roku nie przygotował potrzebnej do tego ustawy.

* [ "Polska popiera Unię ws. redukcji emisji CO2" ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;popiera;unie;ws;redukcji;emisji;co2,188,0,405180.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz