Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przybędzie zatrudnionych w finansach i komunikacji

0
Podziel się:

Tak uważa GUS, który opublikował wyniki badań koniunktury w gospodarce.

Przybędzie zatrudnionych w finansach i komunikacji
(Stangot/Dreamstime)
bELyJITF

Tylko firmy z sektora finansów i ubezpieczeń oraz informacji i komunikacji planują wzrost zatrudnienia - wynika z opublikowanych przez GUS badań koniunktury w przemyśle, handlu i usługach w październiku. Pogorszyły się prognozy dla przemysłu.

Główny Urząd Statystyczny wskazał, że najlepiej koniunkturę oceniają firmy z rynku finansów i ubezpieczeń. Ocena ta jest mniej korzystna niż we wrześniu b.r. i lepsza niż październiku 2009 r. Pozytywnie koniunkturę postrzegają też przedsiębiorcy z branży informacji i komunikacji - nieco lepiej niż przed miesiącem i w październiku ub.r. Firmy z obu sektorów przewidują niewielki wzrost zatrudnienia.

_ Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w październiku oceniany pozytywnie, choć gorzej niż we wrześniu br., ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku _ - napisał GUS w analizie. Gorsze opinie firm wynikają z mniej korzystnych prognoz dotyczących zamówień i produkcji. Wskazano też na utrzymujące się trudności z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych.

bELyJITH

_ W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż przewidywano we wrześniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal rosnąć, choć nieco wolniej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu _ - poinformował GUS.

Według urzędu pesymistycznie (gorzej niż przed miesiącem, ale lepiej niż rok temu) oceniana jest koniunktura w budownictwie. _ Spowodowane to jest niekorzystnymi i gorszymi niż w ubiegłym miesiącu ocenami dotyczącymi bieżącego i przewidywanego portfela zamówień, a także prognozami dotyczącymi produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej _ - tłumaczy Urząd.

Firmy z tego sektora prognozują większe niż przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Spodziewają się też nieco większego spadku cen na roboty budowlano-montażowe. Na dalsze ograniczenie portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe wskazują firmy prowadzące prace na rynku zagranicznym.

Z badań GUS wynika, że pozytywnie (podobnie jak we wrześniu br. i lepiej niż rok temu) oceniany jest ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym. _ Bieżąca sprzedaż jest ograniczana w mniejszym stopniu niż we wrześniu, na najbliższe miesiące przewidywane jest zwiększenie sprzedaży, choć nieco mniejsze niż planowano we wrześniu _ - napisano w komunikacie.

bELyJITN

GUS zwraca uwagę, że firmy z tego sektora mają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, ale prognozy wskazują na możliwość nieznacznej poprawy w tym zakresie. W branży handlowej planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia.

Pesymistycznie koniunkturę oceniają przedsiębiorcy świadczący usługi - najbardziej negatywnie nastawione są firmy prowadzące działalność w zakresie usług administrowania. Nieco lepiej o koniunkturze wypowiadają się firmy edukacyjne, gastronomiczne i świadczące usługi związane z zakwaterowaniem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t110891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nie;unikniemy;podnoszenia;podatkow;i;zamrazania;pensji,60,0,676668.html) Nie unikniemy podnoszenia podatków i zamrażania pensji Rząd walczy w Brukseli o korzystną dla nas zmianę metody liczenia długu publicznego. Ekonomiści: To i tak nie uchroni nas przed ostrymi cięciami wydatków i windowaniem podatków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rzad;oszczedza;na;bezrobotnych;na;armii;i;urzedach;nie,182,0,672438.html) Rząd oszczędza na bezrobotnych, na armii i urzędach nie Wydatki z kasy państwa będą w przyszłym roku wyższe o 12,47 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t15472.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/koniec;kryzysu;-;zagraniczni;inwestorzy;wracaja;do;polski,61,0,669245.html) Koniec kryzysu - zagraniczni inwestorzy wracają do Polski Powrót zagranicznych inwestycji do Polski da budżetowi w przyszłym roku 5 miliardów złotych.
bELyJIUi
gospodarka
budownictwo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)