Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Przyłączenie do sieci kanalizacyjnej może kosztować. Pierwsza taka interpretacja

7
Podziel się:

Budowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych należy do zadań samorządów. O ile nitki główne powstają za pieniądze gmin, to przyłącza muszą wybudować właściciele posesji, a samorządy zrefundują większość wydatków. Wraz z dotacją jednak właściciele nieruchomości otrzymają także PIT.

Przyłączenie do sieci kanalizacyjnej może kosztować. Pierwsza taka interpretacja

Jak przypomina TaxCare, dotacja wypłacana ze środków publicznych (zarówno państwowych, jak i samorządowych) jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Tyle że z tego zwolnienia korzystają wyłącznie te dotacje, które zostały udzielone na podstawie przepisów o finansach publicznych. A z dotacjami na pokrycie kosztów budowy przyłączy kanalizacyjnych jest nieco inaczej.

O wykładnię przepisów zwróciła się gmina, która buduje na swoim terenie sieć kanalizacyjną. Właściciele posesji mają obowiązek przyłączyć się do sieci, budując przyłącza. Po ich powstaniu gmina refunduje większość wydatków, udzielając dotacji na kwotę 80 proc. wydatków (nie więcej niż 1,5 tys. zł brutto).

Gminni urzędnicy jednak nie byli pewni, czym dla właścicieli posesji będzie owa dotacja. Uznali oni, że choć jest to dotacja ze środków samorządowych, to jednak nie obejmuje jej zwolnienie z podatku. Tym samym więc gmina po wypłacie dotacji powinna także wystawić właścicielom nieruchomości PIT-8C z informacją o wysokości uzyskanego przychodu.

Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 3 sierpnia 2016 r. (sygnatura 1061-IPTPB1.4511.637.2016.1.KLK) uznała stanowisko gminy za trafne. To oznacza, że budujący przyłącza nie tylko będą musieli wydać swoje środki, ale jeszcze zapłacą wyższe podatki z powodu kanalizacji.

Dotacja dotacji nierówna

Wszystko przez zapis, który mówi, że wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych, uzyskane z budżetu samorządu lub państwa (art. 21 ust. 1 pkt 129).

Według ustawy o finansach publicznych, dotacje to "podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych przeznaczone na podstawie tej ustawy, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych".

Kluczowe jest, że chodzi o dotację udzieloną na podstawie ustaw lub umów. Tymczasem o dotacji na zrefundowanie kosztów budowy przyłączy zdecydowała gmina uchwałą, a podstawą do wypłaty jest umowa, jaką zawiera właściciel nieruchomości z samorządem. Tym samym więc dotacja gminna nie może być kwalifikowana jako zwolniona z podatku.

Kiedy pojawia się przychód, którego nie można łatwo zakwalifikować do jednego z wymienionych w przepisach, urzędnicy natychmiast uznają go za przychód z tzw. innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9). Tak też zrobili i tym razem. Wpływy, które tam trafiły, są rozliczane na zasadach ogólnych.

Urzędnicy skarbowi potwierdzili też, że osobom, które uzyskały dotacje, powinny zostać wystawione formularze PIT-8C z informacją o uzyskanych przychodach.

W interpretacji jednak nie pojawia się informacja, czy do owego przychodu – czyli dotacji – da się dopisać jeszcze koszty. Wydawałoby się, że nie powinno być z tym problemu, w końcu na dotację mogą liczyć jedynie ci, którzy wyłożą środki na budowę przyłączy. Ci, którzy nie poniosą tych wydatków, nie uzyskają przychodu. Niestety, o tym łódzka izba skarbowa nie wspomina.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Żyrardowiak
7 lat temu
Z wodą miałem większe problemy ,niż z prądem .Energetyka robiła cały projekt -płaciłem za przydział KW ,skrzynka w granicy .Od skrzynki do domu ,,mogłem' zrobić wszystko SAM ,nawet nie musiałem robić INWENTARYZACJI (przy innej okazji miała być zrobiona ).Natomiast przyłączenie wody ,droga przez mękę i koszty.Mafijne rozwiązania koszty ,projekty ,dziwne wpłaty na konta STAROSTWA ,załatwienie zajęcia pasa ruchu ,zasuwa .Najciekawsze ,ze na terenie działki nie mogłem kopać sam ,tylko musieli zrobić to FACHOWCY (BARDZO SKOMPLIKOWANA SPRAWA -KOPANIE -TYM BARDZIEJ ,ze w projekcie wszystko było napisane .Oczywiście kopanie wykonali FACHOWCY z wodociągów (pomijając potrzebne przepusty)i rujnując mi działkę (dobrze ,że odkopałem SAM kolizje z instalacjami ziemnymi i wejście do piwnicy -nie odliczyli Mi tego) .Najgorsze jest DOJENIE kasy za MAPKI (inwentaryzacja przed 450 i po 450 zł )no i sam odbiór -badanie wody ,ja muszę badać wodę na swój koszt .Badanie wody co śmieszne nie odbywa się w Żyrardowie ,tu było robione przyłącze ,lecz w SOCHACZEWIE .Wyparzyłem butelkę ,nalałem wody i pojechałem na badania wody do Sochaczewa i Zonk ,butelka musi być SPECJALNA .Pobrałem butelkę ,powrót nabranie wody i do ...SOCHACZEWA- DWA TYGODNIE i trzeci raz do .. SOCHACZEWA + ponad 100 zł za badanie .Wodociągi w Żyrardowie nie miały laboratorium ????Jak BADAJĄ wodę dostarczaną mieszkańcom (kiedyś PO AWARII dwa dni leciała rdzawa woda ,zapchana spłuczka! -nikt nie badał wody????
niestudiujepr...
7 lat temu
a wystarczyłaby uchwała upoważaniająca gminę do zawierania umów o refundację przyłącza.
MAX
7 lat temu
NA MIEJSCU WIEŚNIAKÓW TO BYM SRAŁ PO LASACH PO CO SZAMBA
Wyspiański?
7 lat temu
Szambo tu widzę ogromne.
him272
7 lat temu
Od momentu podlaczenia calej miejscowosci do kanalizacji , to wody gruntowe obnizyly sie 1,5 m ,czyli wysyczamy bo woda zostaje wypompowana do morza