Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PSL chce, by do "Centrum" obok PJN dołączyli politycy SKL

0
Podziel się:

Przedstawiciele SKL mają wziąć udział w drugiej debacie programowej PSL i PJN, która odbędzie się 13 maja.

PSL chce, by do "Centrum" obok PJN dołączyli politycy SKL
(MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)
bESGggXp

PSL poszerza _ Centrum _ tworzone z PJN o polityków związanych ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym. Przedstawiciele SKL mają wziąć udział w drugiej debacie programowej PSL i PJN, która odbędzie się13 maja. Jej tematem ma być Wspólna Polityka Rolna UE.

W debacie, która odbędzie się w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, wezmą udział byli ministrowie rolnictwa: Marek Sawicki (PSL), Wojciech Mojzesowicz (PJN), Janusz Byliński (SKL), który kierował resortem rolnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Odbędzie się też panel z udziałem naukowców.

Jak powiedział Marek Sawicki, politycy będą dyskutować o tym, jak _ z punktu widzenia PSL, PJN i SKL _ racjonalnie wydać środki z perspektywy budżetowej na lata 2014-2020. _ Chcielibyśmy przygotować na koniec wspólny komunikat na temat wspólnej wizji przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej _ - podkreślił.

bESGggXr

Z informacji PAP wynika, że już w marcu pojawił się pomysł rozszerzenia _ Centrum _ o polityków związanych kiedyś z ZChN i SKL. _ Jeśli do porozumienia nie dołączą inne podmioty oprócz PJN, to Centrum się rozpadnie przed końcem roku _ - oceniał, pragnący zachować anonimowość, polityk PSL.

Rozmówca uważa, że kolejny etap inicjatywy powinien polegać na budowie wspólnej listy w wyborach do europarlamentu w 2014 roku. _ 2/3 naszej listy do europarlamentu powinniśmy oddać środowiskom zewnętrznym. Nie mamy nic do stracenia, zwłaszcza w okręgach, gdzie w poprzednich wyborach europejskich nie uzyskiwaliśmy mandatu _ - zaznaczył.

Majowa debata ma być pierwszą inicjatywą w rozszerzonej formule. Jak powiedział rzecznik PSL Krzysztof Kosiński można się spodziewać kolejnych.

O pomyśle stworzenia oferty politycznego, społecznego i gospodarczego _ Centrum _ na wybory europejskie w 2014 roku szef PSL powiedział po raz pierwszy w styczniu. Zadeklarował wtedy chęć współdziałania z PJN i Stronnictwem Demokratycznym, a później również z Unią Pracy.

bESGggXx

W lutym politycy PJN i PSL poinformowali o powołaniu wspólnej inicjatywy programowej o nazwie _ Centrum dla Polaków _. Prezes PJN europoseł Paweł Kowal pytany w marcu przez o nowy pomysł, powiedział, że dla PJN _ kluczowym partnerem jest PSL _. Jak podkreślił, z jego doświadczenia wynika, że _ sklejanie szerszych środowisk jest trudne _. Dodał, że Centrum nie jest sformalizowaną koalicją, więc nie będzie ograniczał swobody działania PSL.

W ramach wspólnej inicjatywy PSL i PJN zapowiedziano cykl pięciu debat programowych z udziałem przedstawicieli PSL, PJN i ekspertów.

Pierwsza debata na temat Europy odbyła się 17 marca w BUW. W kolejnych ma być poruszona tematyka małych i średnich przedsiębiorstw oraz innowacji. Obie partie zaplanowały też spotkanie na temat kultury i edukacji, a także na temat kształtu ustroju państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL i PJN zmieniają politykę prorodzinną? Celem będzie wypracowanie nowych rozwiązań legislacyjnych.
Jak wyglądamy na tle innych krajów Europy? Zobacz, jakie wnioski płyną z pierwszej debaty programowej PSL i PJN.
Polityk PSL: Nasz projekt się rozpadnie Ugrupowanie Pawła Kowala to za mało. PSL musi szukać nowych sojuszników.
bESGggXS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)