Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PSL proponują zmiany w podatku rolnym

0
Podziel się:

Niewykluczone są tez zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

PSL proponują zmiany w podatku rolnym
(JWGreen/wikipedia.org)

Ludowcy chcą zmienić podstawę naliczania podatku rolnego. Obecnie podstawą wymiaru tego podatku jest średnia cena skupu żyta z ostatnich trzech kwartałów. PSL chce, by była to średnia cena żyta z ostatnich 11 kwartałów.

Kwoty podatku rolnego określają samorządy na podstawie średniej ceny żyta ogłoszonej przez prezesa GUS - mówił we wtorek podczas konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu PSL Krzysztof Kosiński.

W tym roku średnia cena żyta jest prawie dwukrotnie wyższa niż przed rokiem - obecnie to 74 zł za kwintal, a przed rokiem 37 zł. Samorządy mają prawo do obniżenia stawki podatku i w tym roku tak robią. W takiej sytuacji minister finansów ma jednak prawo obniżenia subwencji przekazywanej gminie - przypomniał rzecznik.

Według Stronnictwa, nowe rozwiązanie pozwalające na obliczanie średniej ceny nie z krótkiego - obejmującego trzy kwartały - okresu, a z prawie trzyletniego, pozwoli na ustalanie bardziej stabilnej i przewidywalnej wartości podatku rolnego. Klub PSL na pierwszym posiedzeniu Sejmu złożył w tej sprawie projekt ustawy - poinformował Kosiński. PSL proponuje długi okres do wyliczania podstawy podatku, bo zmniejszy to dysproporcję w jego wysokości pomiędzy kolejnymi latami - tłumaczył.

Stronnictwo planuje też wniesienie propozycji zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, by minister finansów nie mógł obniżyć kwoty subwencji samorządom, które zmniejszą stawkę podatku rolnego - zapowiedział przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego Piotr Zgorzelski (PSL). - _ Chcemy wyjąć z ręki ministrowi finansów ten bat na samorządy _ - dodał.

Obecnie samorządy decydują się na przeciętnie 10-proc. podwyżkę podatku w porównaniu ze stawkami na obecny rok - wynika z informacji przedstawionych przez ludowców. Podczas konferencji burmistrz Wyszogrodu Mariusz Bieniek podał, że w przypadku jego gminy samorząd uchwalił zmianę podatku z 37 zł do 41 zł, a nie do maksymalnego poziomu 74 zł.

_ - Oceniliśmy, że tak duża podwyżka byłaby nieakceptowana społecznie, dlatego uchwaliliśmy tylko 10-procentowy wzrost _ - podkreślił. Podatek rolny będzie stanowił w 2012 r. około 8 proc. dochodów gminy, przy prognozowanym budżecie 16 mln zł - podał burmistrz.

_ - Żyto jest dziś na rynku towarem deficytowym i od tego zależy jego koniunkturalna cena. Zmieniła się też rola tego zboża jako podstawowego składnika pasz i podstawy gospodarowania na wsi _ - podkreślił Bieniek.

W mazowieckiej gminie Wąsewo radni zamiast urzędowej stawki 74 zł ustalili podstawę podatku na 2012 r. na 44 zł - poinformował dziennikarzy wójt gminy Rafał Kowalczyk. Według Kowalczyka sposób naliczania podatku na podstawę cen z trzech kwartałów zdezaktualizował się.

Kosiński pytany, czy w związku z wahaniami cen na rynku nie warto wykreślić ceny żyta jako podstawy naliczania podatku rolnego i zastąpić innym wskaźnikiem powiedział, że Stronnictwo w tej kadencji zaproponuje kompleksową zmianę dotyczącą podatku rolnego.

Czytaj więcej o pomysłach PSL
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;przeciwna;pomyslom;sawickiego,138,0,832394.html) Bruksela przeciwna pomysłom Sawickiego Minister chciał podniesienia ceny pszenicy w skupie interwencyjnym oraz zwiększenia kwot na produkcję cukru.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/psl;ma;wlasny;pomysl;na;zmiane;skladki;rentowej,222,0,977374.html) PSL ma własny pomysł na zmianę składki rentowej Ludowcy przyznają, że nie konsultowali jeszcze swojej propozycji z Platformą Obywatelską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;chce;prawdziwej;polityki;prorodzinnej,201,0,975817.html) Ta propozycja PSL ucieszy każdą rodzinę? Szef resortu rolnictwa przypomniał, że PSL jest ugrupowaniem prospołecznym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)