Notowania

wiadomości
28.02.2017 07:32

Ptasia grypa w Polsce. Ostatnia szansa na pomoc

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki przypomina, że część drobiu należało wybić, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa. Takim hodowcom rekompensaty wypłacono wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Dobiega końca możliwość wnioskowania o pomoc z budżetu państwa w związku z wystąpieniem ptasiej grypy. Chodzi o hodowców drobiu utrzymujących swoje stada w promieniu 10 kilometrów od ogniska choroby. Dokumenty w tej sprawie jeszcze dziś będą przyjmować oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki przypomina, że część drobiu należało wybić, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa. Takim hodowcom rekompensaty wypłacono wcześniej. Teraz pomoc kierowana jest do rolników utrzymujących stada i mających trudności ze zbytem: - W zależności od rodzaju drobiu te rekompensaty będą wynosić od 4 o 25 złotych za sztukę. W przypadku kur stawka wynosi 5 złotych - wylicza Jacek Bogucki.

Wstępnie na rekompensaty przeznaczono z budżetu 30 milionów złotych, ale niewykluczone, że funduszy będzie więcej. Restrykcje handlowe po wystąpieniu choroby są bowiem dla hodowców bardzo dotkliwe - dodaje wiceminister Ewa Lech z ministerstwa rolnictwa.

- Wykrycie choroby w danym regionie oznacza ograniczenia w handlu dla wszystkich hodowców w promieniu 10 kilometrów. To także obciążenie dla budżetu, który płaci za likwidację ogniska ptasiej grypy - zwraca uwagę Ewa Lech. - Jak pojawia się kolejne ognisko, poszerza się strefa z ograniczeniami i czas rygorów ulega przedłużeniu. Pieniądze, jakie idą na likwidację szkód i odszkodowania są potworne. Trudno oszacować na jakiej kwocie się to skończy - twierdzi wiceminister.

Ogniska ptasiej grypy wykrywane są w Polsce regularnie. Wirus H5N8 stwierdzono w ponad połowie województw. U drobiu hodowlanego to 58 przypadków, a u ptactwa dzikiego 59.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-03-2017

ROSHFORto dlatego w KFC można tylko pikantne albo mieszane. Łagodnych nie można zamówić.

28-02-2017

CRACKptasia grypa jest potrzebna. gdzie mamy testować leki? na ludziach inaczej działają....

Rozwiń komentarze (2)