Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PZU i Tauron na GPW w drugim kwartale?

0
Podziel się:

PZU zadebiutuje najwcześniej w połowie maja, a Tauron w drugiej połowie czerwca.

PZU i Tauron na GPW w drugim kwartale?
(PZU)
bFeNogER

Pierwotna oferta publiczna PZU jest możliwa najwcześniej w połowie maja 2010 roku, a ofertę spółki Tauron Polska Energia Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w drugiej połowie czerwca, wynika z wypowiedzi wiceministra skarbu Adama Leszkiewicza.

na zdjęciu: minister skarbu Aleksander Grad oraz prezes PZU Andrzej Klesyk

_ - Oferta publiczna PZU może być zrealizowana od połowy maja w górę, natomiast ofertę Taurona planujemy na drugą połowę czerwca _ - powiedział Leszkiewicz.

bFeNogET

Według wcześniejszych informacji, IPO PZU ma składać się przynajmniej z 14,9 proc. walorów sprzedawanych przez spółkę specjalnego przeznaczenie (10 proc. akcji PZU wniesionych przez holenderskie Eureko i 4,9 proc. akcji SP). Zawarta ugoda przewiduje w ramach stopniowego wyjścia Holendrów z PZU zbycie kolejnych 5 proc. akcji w procesie IPO ubezpieczyciela, co doprowadzi do zmniejszenia ich udziału do 18 proc., a docelowo - do poniżej 13 procent.

W skład oferty Taurona mają wejść zarówno akcje należące do Skarbu Państwa - ok. 20 proc. walorów, jak i nowe akcje, emitowane przez spółkę, prawdopodobnie ponad 20 proc. obecnego kapitału. Można się spodziewać, że wartość nowej emisji wyniesie 3-4 mld złotych.

Po przeprowadzeniu oferty, Tauron pozostanie pod kontrolą Skarbu Państwa, choć udział SP w kapitale spółki może spaść poniżej 50 procent.

bFeNogEZ

Wiceminister dodał, że jako ostatnią w 2010 roku MSP chce przeprowadzić ofertę GPW po zwiększeniu jej kapitalizacji w wyniku przeprowadzenia nowych ofert publicznych.

Według najbardziej prawdopodobnej koncepcji, Skarb Państwa miałby zaoferować 15 proc. akcji inwestorom indywidualnym, 30 proc. funduszom emerytalnym, inwestycyjnym i private equity, a kolejne 30 proc. - członkom giełdy (czyli polskim i zagranicznym domom maklerskim).

W statucie Giełdy Papierów Wartościowych znajdzie się też prawdopodobnie zapis, który ograniczy prawo akcjonariuszy i powiązanych z nimi podmiotów do wykonywania głosów z akcji, co ma ochronić GPW przed wrogim przejęciem, gdy spółka trafi na parkiet. Aktualizacja prospektu, który powstał jeszcze w 2008 roku, ma być gotowa do końca stycznia.

W czwartek Leszkiewicz przypomniał, że oprócz IPO MSP przygotowuje kilka wtórnych sprzedaży akcji na giełdzie.

bFeNogFa

_ - Do połowy lutego chcemy przeprowadzić sprzedaż akcji Enei za ponad 1 mld zł. Ponadto w 2010 roku na rynek mają trafić akcje PGE _ - powiedział.

W przypadku pierwszej spółki pozostałe akcje mają trafić jeszcze w 2010 roku do inwestora strategicznego, natomiast w PGE Skarb Państwa pozostawi sobie ponad 50 proc. walorów.

bFeNogFu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)