Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raiffeisen Polbank na sprzedaż. Chińczycy ostrzą sobie zęby

0
Podziel się:

Bank widziałby się jednak chętniej w rękach PZU - informuje nieoficjalnie Reuters.

Raiffeisen Polbank na sprzedaż. Chińczycy ostrzą sobie zęby
(Raiffeisen Polbank, mat. prasowe)

Fundusz inwestycyjny Fosun International jest zainteresowany kupnem Raiffeisen Polbanku - donosi nieoficjalnie serwis Reuters, powołując się na dwa anonimowe źródła zbliżone do banku. Po PZU to kolejny chętny na przejęcie polskiej odnogi Raiffeisen, która w zeszłym roku zarobiła na czysto 337 milionów złotych, a w pierwszym kwartale tego roku poprawiła wyniki o 13 procent.

Przedstawiciele chińskiego funduszu Fosun International spotkali się już z kierownictwem banku - donoszą anonimowe źródła, na które powołuje się Reuters. Dodają one jednak, że Raiffeisen Polbank widziałby się bardziej w rękach PZU niż w rękach Chińczyków. To o Zakładzie zaczęło się mówić kilkanaście dni temu jako o pierwszym możliwym nabywcy Polbanku.

PZU pod koniec maja kupił 25 procent akcji Aliora, za które zapłacił 1,6 miliarda złotych. Niedługo później Reuters poinformował, że teraz polski ubezpieczyciel będzie chciał przejąć Raiffeisen Polbank. Jak szacowali jego dziennikarze, cena transakcji w tym przypadku byłaby zdecydowanie mniej spektakularna.

- Mogę tylko powiedzieć, że cieszę się, że tak jak w wielu miejscach w przemyśle, w biznesie, nasi zagraniczni partnerzy doceniają zdolności menedżerskie, organizacyjne i kwalifikacje Polaków - tak na pytanie o możliwość kupna Raiffeisen Polbanku przez PZU odpowiedział an początku czerwca ówczesny minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

Oprócz trafienia w ręce nowego właściciela, Raiffeisen Polbank trafi też wkrótce na warszawską giełdę. Takie zobowiązanie nałożyła Komisja Nadzoru Finansowego. Był to jeden z najważniejszych warunków, które umożliwiły w 2011 roku przejęcie przez Raiffeisen greckiego Polbanku.

Deadline dla tej transakcji został ustalony przez KNF na połowę przyszłego roku, ale według wypowiedzi jednego z członków zarządu austriackiego Raiffeisen Bank International ze stycznia, IPO nie będzie odkładane na ostatnią chwilę i niewykluczone, że debiut nastąpi jeszcze w tym roku. Według nieoficjalnych informacji, oferta może objąć ponad 25 procent akcji banku.

Zobacz, ile zarabiają prezesi banków

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)