Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Nadzoru Finansowego zdecyduje o dywidendzie banków. Stracą akcjonariusze?

0
Podziel się:

Klienci takich instytucji jak mBank, Bank Millennium czy Getin Bank nie powinni się martwić.

Komisja Nadzoru Finansowego zdecyduje o dywidendzie banków. Stracą akcjonariusze?
(Fotolia)

W kwietniu Komisja Nadzoru Finansowego wyda zalecenia dla banków, które mają największy portfel kredytów we frankach. O ile decyzja nadzoru może przesądzić o losie zysku wpłacanego akcjonariuszom, to klienci banków powinni być spokojni. Same instytucje finansowe wstrzymują się jednak od komentarza do czasu publikacji wytycznych.

Komisja Nadzoru Finansowego nie chce, aby banki, które posiadają w swoim portfelu kredyty we franku szwajcarskim wypłacały dywidendę z zysku za 2014 rok. W opublikowanym 24 marca komunikacie KNF czytamy, że w kwietniu instytucje, które udzieliły dużo tego typu kredytów otrzymają indywidualne zalecenia dotyczące wypłaty zysku akcjonariuszom. Na razie nie wiadomo dokładnie, o które banki chodzi, ale można przypuszczać, że będą one dotyczyć takich podmiotów jak: mBank, Bank Millennium czy Getin Noble Bank.

Pierwsze efekty działań instytucji nadzoru w tej sprawie już widać. mBank przerwał swoje walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym miała zostać podjęta decyzja dotycząca wypłaty zysku dla akcjonariuszy. Jak powiedział w rozmowie z Money.pl Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku, obrady zostaną wznowione 29 kwietnia 2015 roku. Spółka nie chce komentować, jak ewentualne zalecenie wpłynie na wysokość dywidendy oraz sytuację klientów.

Tomasz Bursa z OptiTFI twierdzi, że nie będzie to miało żadnego znaczenia dla klientów - Nie spodziewam się żadnych zmian jeżeli chodzi o produkty bankowe - komentuje dla Money.pl Tomasz Bursa.

Według Marty Czajkowskiej-Bałdygi z Domu Maklerskiego BPS rekomendacja KNF może dotknąć jedynie kredytobiorcę - Jest ryzyko, że banki zażądają od kredytobiorcy wyższego zabezpieczenia.

Według sprawozdania finansowego za 2014 rok, na dzień 31 grudnia, mBank posiadał 25,4 procent kredytów denominowanych we franku szwajcarskim. Według wcześniejszy rekomendacji zarządu, bank zamierzał wypłacić łącznie 717,6 mln złotych dywidendy, co daje w przeliczeniu 17 złotych na akcję.

Zysk netto wybranych banków za 2014 rok (w mln zł) Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

- Nie wykluczam sytuacji, że banki bardziej zaangażowane w kredyty frankowe nie będą wypłacać dywidendy. Zapewne sprawa ta nie dotknie takich spółek jak Handlowy czy ING - komentuje dla Money.pl Marta Czajkowska-Bałdyga, ekspert Domu Maklerskiego BPS.

- Myślę, że banki powstrzymają się od wypłaty dywidendy, gdyż nie będą chciały wchodzić w konflikt z nadzorcą. Jeżeli się nie zastosują do zaleceń mogą zostać ukarane. Sprawa kredytów we frankach szwajcarskich jest na tyle medialna, że bank nie będzie chciał psuć sobie reputacji - twierdzi Tomasz Bursa z Opti TFI.

Jeżeli chodzi o Bank Millennium, to nie opublikował on zaleceń co do wypłaty dywidendy za 2014 rok. Zaktualizowana strategia spółki na lata 2015-2017 wskazuje na wypłatę akcjonariuszom od 35 do 50 procent zysku netto. „Bank zamierza utrzymać politykę wypłaty dywidendy z uwzględnieniem rekomendacji nadzorczej KNF i otoczenia regulacyjnego” - czytamy komunikacie. Walutowy portfel kredytów hipotecznych stanowi 39 procent całego portfela grupy. W 2014 roku wynik finansowy po opodatkowaniu wyniósł 650,9 mln złotych.

W wiadomości przesłanej do *Money.pl, *rzecznik Bank Millennium nie chce komentować sprawy do czasu wydania zaleceń. - Nie znamy treści tych zaleceń, stąd nie możemy się podjąć skomentowania ich potencjalnego wpływu na sytuację banku - mówi Wojciech Kaczorowski.

Notowania mBanku, Banku Millennium oraz Getin Noble Banku w tym roku

Nieco prostsza sytuacja jest w przypadku Getin Noble Banku. - Przyjęta w październiku 2014 roku polityka dywidendowa zakłada pełną akumulację zrealizowanych zysków, tj. nie wypłacanie dywidendy z zysku osiągniętego w latach 2013 i 2014 roku. Celem realizowanej polityki jest utrzymanie współczynników kapitałowych i na poziomie wymaganym przez Komisję Nadzoru Finansowego - komentuje w przesłanej do Money.pl informacji Wojciech Sury, rzecznik Getin Noble Banku. Instytucja bez znajomości szczegółowych zaleceń nie chce spekulować, jak decyzja KNF wpłynie na klientów.

W ubiegłym roku Getin Noble Bank zarobił 360 mln złotych. Według sprawozdania spółki za 2014 rok, kredyty denominowane lub indeksowane we franku szwajcarskim stanowią 26 procent całego portfela kredytów banku, a ich łączna wartość to 12,6 mld złotych. Łączna wartość brutto kredytów, w których zanotowano utratę wartości to 1,1 mld złotych.

Bank zakłada, że wypłatę dywidendy z zysku za 2015 roku w kwocie od 180-300 mln złotych, ale nie więcej niż połowę wypracowanego wyniku netto. W komunikacie dodano, że kluczowe dla banku jest utrzymanie i zachowanie wskaźników wymaganych przez KNF na odpowiednim poziome.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)