Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rail Baltica. Ruszyła budowa na Litwie

0
Podziel się:

Rozpoczęła się budowa linii kolejowej Rail Baltica od granicy z Polską do Kowna. Prace mają być zakończone w 2015 roku. Wartość projektu szacuje się na 1,3 mld litów (378 milionów euro).

Rail Baltica. Ruszyła budowa na Litwie
(Pryzmat/Dreamstime)

Dziś rozpoczęła się budowa linii kolejowej Rail Baltica od granicy z Polską do Kowna. Prace mają być zakończone w 2015 roku. Wartość projektu szacuje się na 1,3 mld litów (378 milionów euro). Jest to największy obecnie realizowany projekt infrastrukturalny na Litwie.

Prace budowlane będą odbywały się jednocześnie na wszystkich odcinkach. W budowę zaangażowanych jest sześć dużych przedsiębiorstw budownictwa infrastrukturalnego, m.in. konsorcjum firm Kauno Tiltai należącej do Polskiej Grupy Trakcja i Mitnija. Konsorcjum to uzyskało największe zamówienie: za kwotę 91 mln litów (22,4 mln euro) odnowi dworzec kolejowy w Mariampolu i za 262 mln litów (76 mln euro) zrekonstruuje odcinek kolejowy Mariampol - Szestaki.

Rail Baltica ma połączyć Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. W ubiegłym tygodniu ministrowie transportu pięciu państw podpisali deklarację o powołaniu wspólnego przedsiębiorstwa, które ma koordynować realizację projektu. Początkowo wspólne przedsiębiorstwo będzie własnością trzech państw bałtyckich, później dołączą do niego Polska i Finlandia.

W najbliższym czasie przewidziane jest podpisanie umowy akcjonariuszy o powołaniu przedsiębiorstwa, które będzie administrowało linię kolejowa od Kowna do Tallina. Przedsiębiorstwo będzie odpowiedzialne za pozyskiwanie pieniędzy z funduszy unijnych i innych źródeł, ogłaszanie przetargów na projektowanie i prace budowlane, a także koordynację prac.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m92535.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rail;baltica;bedzie;budowac;piec;panstw,2,0,1382914.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rail Baltica będzie budować pięć państw Rail Baltica to projekt linii kolejowej łączącej Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m262341.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/160;km;na;godzine;pociagiem;na;polnoc,42,0,1355818.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 160 km na godzinę pociągiem na północ? Jest porozumienie w sprawie linii kolejowej Rail Baltica, która połączy Warszawę z Helsinkami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)