Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ranking 25 najlepszych pracodawców w Polsce. To idealne miejsca do pracy

50
Podziel się:

Która firma w Polsce może pochwalić się tytułem Najlepszego Miejsca Pracy?

Z punktu widzenia menedżera, idealne miejsce pracy to takie, gdzie osiąga się zamierzone cele, pracownicy dają z siebie wszystko, a cała firma tworzy jedną drużynę.
Z punktu widzenia menedżera, idealne miejsce pracy to takie, gdzie osiąga się zamierzone cele, pracownicy dają z siebie wszystko, a cała firma tworzy jedną drużynę. (lipik, Shutterstock)

Która firma może pochwalić się tytułem Najlepszego Miejsca Pracy? Rozstrzygnięto ranking, w którym decydujący głos mają pracownicy

Wszystko zaczęło się blisko 40 lat w Nowym Jorku. Dwaj znani dziennikarze biznesowi Robert Levering i Milton Moskowitz zostali poproszeni o napisanie książki o stu firmach w USA, w których najlepiej się pracuje. Mimo początkowych wątpliwości, czy aż tyle takich firm się znajdzie, dziennikarze podjęli się wyzwania, a efektem ich pracy były książki (pierwsza w 1984, a kolejna w 1988) pod tytułem „A Great Place to Work: What makes some employers so good - and most so bad”.

Na bazie tych doświadczeń powstał Great Place to Work® Institute, który rozpoczął publikację rankingów firm, tworzących wspaniałe miejsca pracy. Najpierw w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii, a następnie również w innych państwach. Obecnie Instytut jest obecny w 45 krajach na całym świecie, a jego coroczne rankingi docierają do 25 mln czytelników.

Najlepsze firmy do pracy w Polsce

27 marca Great Place to Work® w Polsce ogłosił Listę Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2018. Na tegorocznej liście znalazło się 25 laureatów. Wszystkie wyróżnienia trafiły do firm średnich i dużych. W kategorii firm średnich, zatrudniających poniżej 500 osób, liderem został Mercedes-Benz Bank, a wśród firm dużych, zatrudniających powyżej 500 osób, najwyższe miejsce na podium zajęło Cisco Poland.

Kategoria firm zatrudniających poniżej 500 osób
Nazwa organizacji Branża
1 Mercedes-Benz Bank Usługi finansowe
2 Brown-Forman Polska Handel detaliczny
3 Trans.eu Group SA Telekomunikacja
4 Cadence Design Systems Usługi przemysłowe
5 Hitachi Capital Polska Usługi CFM
6 Hitachi Vantara (Polska) Sp. z o.o. Usługi profesjonalne
7 GROHE Poland Usługi profesjonalne
8 Smith & Nephew Sp. z o.o. Ochrona zdrowia
9 Apotex Polska Biotechnologia i farmaceutyki
10 3M Poland Handel detaliczny
11 VFS Usługi Finansowe Polska Usługi finansowe
12 Groupon Sp. z o.o. Handel detaliczny
Kategoria firm zatrudniających powyżej 500 osób
Nazwa organizacji Branża
1 Cisco Poland Technologie informatyczne
2 Objectivity Technologie informatyczne
3 Microsoft Sp. z o.o. Technologie informatyczne
4 Akamai Technologies Technologie informatyczne
5 Sii Polska Technologie informatyczne
6 Motorola Solutions Systems Polska Technologie informatyczne
7 3M Service Center EMEA Usługi profesjonalne
8 Grupa IKEA w Polsce Handel detaliczny
9 EY (Ernst & Young) Usługi profesjonalne
10 Dell Products (Poland) Produkcja - elektronika
11 Shell Polska Usługi profesjonalne / Produkcja i sprzedaż paliw
12 DOZ S.A. Handel detaliczny
13 Link4 TU S.A. Usługi finansowe

Do tegorocznej edycji badania przystąpiło w Polsce 113 firm, zatrudniających łącznie ponad 60 tys. pracowników. Wśród nich po raz pierwszy na badanie zdecydowały się 43 firmy.

W naszym kraju w badaniu najchętniej uczestniczą przedsiębiorstwa produkcyjne (32%). Drugie miejsce przejęły spółki zajmujące się handlem detalicznym (24%), a dopiero trzecie – firmy z branży IT (17%). Relatywnie mocną pozycję, jeśli chodzi o gotowość do budowania u siebie nowoczesnej kultury organizacyjnej, zapewniły sobie także firmy, które działają w branży usług profesjonalnych (11%).

Ale szybki rzut oka na tegorocznych laureatów, przekonuje nas, że wśród wyróżnionych firm najmocniejszą pozycję ma branża IT. W kategorii firm dużych 6 pierwszych pozycji należy do mocnych graczy na rynku IT. W szranki o laur zwycięstwa pomiędzy firmą Cisco Poland i polską spółką Microsoft (rok temu stawkę otwierał Microsoft) stanęła firma Objectivity, lider zeszłorocznego rankingu w kategorii firm średnich.

Pracownicy mają głos

Konkurs Great Place to Work® nie jest konkursem łatwym. O miejscu na liście decyduje łączna ocena dwóch aspektów: audytu kultury organizacyjnej i praktyk HR (Culture Audit(C))
, który stanowi 1/3 oceny, oraz wyniku ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie, Trust Index(C))
, z którego pochodzi aż 2/3 finalnej oceny. Oznacza to, że o tym czy firma znajdzie się wśród Najlepszych Miejsc Pracy decydują przede wszystkim pracownicy – ich opinie są najważniejsze. I muszą to być naprawdę pozytywne opinie. Niech świadczy o tym fakt, że w tym roku średnio 81% osób zatrudnionych w nagrodzonych firmach jest gotowych potwierdzić, że ich firmy to wspaniałe miejsca pracy. Dla porównania, tylko 46% osób zapytanych w odrębnym ogólnopolskim sondażu, który co roku przeprowadza Great Place to Work® w Polsce, potwierdziło, że ich firmy są wspaniałe.

Dodatkowe wyróżnienia

Podczas jubileuszowej Gali „Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2018” zostały wręczone także dodatkowe wyróżnienia. 3 firmy (w kolejności alfabetycznej): Akamai Technologies, Objectivity oraz Sii Polska otrzymały tytuł „Najlepszego Miejsca Pracy dla Millenialsów”. Od przyszłego roku Great Place to Work® w Polsce planuje wprowadzić osobny ranking promujący miejsca pracy szczególnie przyjazne dla pracowników z pokolenia Y, czyli dla młodych ludzi urodzonych po 1980 roku.

Spośród tegorocznych laureatów 22 firmy zostały wyróżnione tytułem Rzecznika Standardu Etyki. Ten tytuł jest przyznawany przez Partnera Strategicznego Gali Great Place to Work® – Global Compact Network Poland, tym organizacjom, które chcą nie tylko rozwijać u siebie wyjątkowe relacje z pracownikami, ale także budować trwałą przewagę konkurencyjną w oparciu o transparentne zasady biznesowe, wiarygodność i wzajemną odpowiedzialność. Tym samym 22 tegorocznych laureatów konkursu Great Place to Work® dołączyło do elitarnej grupy firm, które spełniają Standardy Programu Etycznego, dokumentu opracowanego w 2015 r. przez Global Compact Network Poland w oparciu o wytyczne ONZ.

ranking
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(50)
były wyborca ...
6 lat temu
Jak tam mogła się znależć IKEA i Shell którzy mają pracowników za śmieci, Ile Autor tego artykułu wziął od Shella i Ikei?
Dariusz
6 lat temu
A kiedy ranking najgorszych pracodawców?
tinella
6 lat temu
Dodajcie do nich jeszcze PoloMarket. Pracuje tam 3 lata i naprawde moge smiało powiedzieć ze to dobry pracodawca.
kob
6 lat temu
Co to za tytuł. Od kiedy to sami sie zatrudniamy???!
Krrrisss
6 lat temu
Najlepiej to się zatrudnić za granicą
...
Następna strona