Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

NBP odkrywa karty. Ma 2,5 mld zł straty i miliard złotych mniej w złocie

190
Podziel się

Mimo spadku zatrudnienia, koszty wynagrodzeń w banku wzrosły o 9 mln zł.

Profesor Adam Glapiński przewodniczy NBP.
Profesor Adam Glapiński przewodniczy NBP. (Witold Rozbicki/REPORTER)
bDfhZpIl

Przez silne umocnienie polskiej waluty, pierwszy raz od dekady Narodowy Bank Polski jest na minusie - wynika z rocznego raportu finansowego banku. Znacząco spadła wycena ponad 100 ton złota. Wzrosły za to koszty wynagrodzeń, mimo spadku zatrudnienia.

NBP skończył 2017 rok bez zysku. Co więcej, odnotował 2,5 mld zł straty. Informacje o tym, że w tym roku budżet państwa nie zostanie zasilony świeżą gotówką z zysku NBP, jak miało to miejsce w poprzednich latach, już wcześniej zapowiadała Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu NBP. Teraz bank opublikował pełny raport, który potwierdził te informacje.

Strata NBP wyniosła dokładnie 2 mld 524 mln 935,6 zł. Wynikała przede wszystkim z niekorzystnych zmian kursów walut. Zdecydowaną większość aktywów NBP stanowią rezerwy dewizowe. Na koniec marca bank posiadał przede wszystkim złoto i należności (w 80 proc. są to obligacje) w walutach obcych na kwotę niemal 408 mld zł.

bDfhZpIn

Przy takiej kwocie nawet niewielkie zmiany kursów dolara czy euro powodują księgowe zyski i straty. Niestety w 2017 roku zmiany te dla bilansu banku nie były korzystne.

Na początku 2017 roku euro było w okolicach 4,40 zł, by w grudniu znaleźć się poniżej 4,20 zł. Dużo większe zmiany miały miejsce w przypadku amerykańskiej waluty. Dolar startował z poziomu 4,20 zł, by kończyć rok niewiele powyżej 3,50 zł.

Były szef NBP prognozuje, kiedy "zaczniemy tęsknić do euro"

Mniejsze znaczenie dla ostatecznego wyniku NBP miał spadek o 57 mln zł wyniku z tytułu odsetek, dyskonta i premii, które częściowo zniwelował wzrost o 6 mln zł wyniku z opłat i prowizji.

bDfhZpIt

Prawie 113 mln zł wpływu NBP miał w ubiegłym roku z tzw. pozostałych przychodów. Obejmowały głównie sprzedaż monet i banknotów kolekcjonerskich, a także sprzedaż środków trwałych oraz przychody z wynajmu pomieszczeń biurowych. W sumie wyniki w tej kategorii poprawiły się o 28 mln zł.

W raporcie przeczytamy także m.in. o wyższych o ponad 9 mln zł kosztach wynagrodzeń pracowników. Mimo, że przeciętne zatrudnienie spadło o 15 etatów w porównaniu z 2016 rokiem. NBP miał 3281 pracowników.

Oprócz rezerw walutowych ważnym aktywem NBP jest złoto. Ze sprawozdania finansowego wynika, że w złocie NBP miał na koniec 2017 roku 14,94 mld zł. To o ponad miliard złotych mniej niż rok wcześniej. Wynika to jednak nie ze zmniejszenia zapasów cennego kruszcu, którego NBP ma około 103 ton, a ze spadku jego wartości.

Co ciekawe, ponad 95 proc. kruszcu przechowywane jest poza Polską, w Banku Anglii. Niecałe 5 ton złota jest w skarbcu NBP. Nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić, bo - jak twierdzą przedstawiciele NBP - trzymanie złota na Wyspach bardziej się opłaca.

bDfhZpIu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDfhZpIO
raport
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(190)
a to niby PO ...
2 lata temu
A to ciekawe bo niedawno czytalem artykol na temat zlota - trzeba naprawde miec talent albo lepkie raczki pisowskie zeby na 100 tonach zlota wyrobic minucha. Cos tych nagrod to oni sobie chyba wiecej pobrali, rozkradanie po szyldzikiem wykleto-patriotyzmu trwa w najlepsze.
Kasa
2 lata temu
Wzrosły za to koszty wynagrodzeń ,skoro firma ma słabe wyniki ? coś z ekonomią słabo u prezesa NBP
Sprawiedliwy
2 lata temu
W lipcu i sierpniu tego roku premier Morawiecki kupił 9 ton złota za ok. 1,5 mld. zł., ale dlaczego wywiózł je do Anglii, gdzie jest zdeponowane w City of London w prywatnej żydowskiej korporacji Rothschilda Jednocześnie 9 tys. obywateli polskich zostało podstępnie pozbawionych oszczędności życia na łączną kwotę 2,5 mld. zł. i wszelkie apele do rządu o wyjaśnienie tego oszustwa ( m.in. p. L. Czarneckiego ) pozostają bez echa. Czy ktoś mi odpowie czyje interesy reprezentuje ten rząd?
bDfhZpIP
Gabriel
2 lata temu
Skoro Narodowy Bank pod kierownictwem Pana Prof. Glapińskiego osiąga takie straty to uważam, że powinna niezwłocznie nastąpić zmiana na stanowisku Prezesa NBP, bez względu na niepełną kadencję. Nie można takich strat tolerować ? Obniżają one pozycję Banku. Dalszą kwestią jest okoliczność którą należy podać do publicznej wiadomości co się na te straty składa ? Kto i co do tego się przyczyniło ?
mm
2 lata temu
NPB miliardy w plecy, TVP miliardy w plecy ... brawo wy
Najnowsze komentarze (190)
olA
6 miesięcy temu
KONFEDERACJA KONFEDERACJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! BOSAK BOSAK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jjj
6 miesięcy temu
po co nam artykuł gdzie podaje się dane z przed 2 czy 3 lat ???? to jakaś kpina
Emeryt
6 miesięcy temu
Tą biedną POLSKĄ rządzą sami złodzieje to skąd mamy mieć dobrze
Marek
6 miesięcy temu
Mamy 2020 rok a nie 2017 wiec już to historia. Interesują mnie obecne audyty.
eva
6 miesięcy temu
Dlaczego raport z 2017 a ne z 2019
ek
6 miesięcy temu
Zwykła tragedia. Przy elektronicznych rozliczeniach, w maju 2020, prezentować wyniki 2017 roku. Co tutaj oceniać, jakie podejmować decyzje, w oparciu o jakie dane? W prywatnych przedsiębiorstwach jest to nie do pomyślenia.
iza
6 miesięcy temu
A to złoto, które przyleciało do Poznania? Nic o tym nie piszecie - co PIS z tym zrobił?
Michal
6 miesięcy temu
1. akapit... Przez silne umocnienie polskiej waluty,??? Co gdzie? czy my patrzymy na te samą walutę... co to za propaganda kłamliwa... Money = TVPis
bDfhZpIH
Janusz Talar
9 miesięcy temu
Nie umiała baba tańczyć, to mówiła , że ma gacie zbyt ciasne.
Leon z
9 miesięcy temu
Hyba autor coś pomyli bo niedawno do kraju z w. Brytanii sprowadzono kilkadziesiąt ton naszego złota a tu pisze o pięciu to ach w skarbu.
IGła
9 miesięcy temu
To może ktoś policzył ile MLD złotych ukradli za PEŁO/PSL/NOWOCZESNA/I LEWICY
Jancarz
9 miesięcy temu
Dane dotyczą roku 2017. Ktoś musiał posprzątać po PO.
janek
9 miesięcy temu
mamy rok 2020 ty. przypominam!
Polacy czy to...
9 miesięcy temu
Trwa demontaż państwa Polskiego zgodnie z zaleceniami Putina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona