Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rating Polski. Morawiecki komentuje decyzje agencji

225
Podziel się

- Decyzje agencji ratingowych oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski - powiedział w sobotę wicepremier.

Rating Polski. Morawiecki komentuje decyzje agencji
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)
bDAUfqzV

- Decyzje agencji ratingowych oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski - powiedział w sobotę wicepremier Mateusz Morawiecki odnosząc się do ogłoszonego w piątek ratingu Polski. Agencja Fitch podtrzymała rating na poziomie A-, z perspektywą stabilną, a Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu.

Jak mówił wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki w sobotę w radiu RMF FM, piątek 13 to był bardzo dobry dzień dla Polski. Jego zdaniem decyzje obu agencji ratingowych "oznaczają wysoki poziom wiarygodności" Polski. Dodał, że to "dobra wiadomość, bo nie podnoszą się koszty dla polskiej gospodarki".

Agencja ratingowa Fitch podtrzymała w piątek rating Polski na poziomie A-, z perspektywą stabilną. Zgodnie z komunikatem, rating Polski wspierany jest przez solidne fundamenty makroekonomiczne, w tym zdrowy system bankowy i właściwą politykę pieniężną.

bDAUfqzX

Jednocześnie agencja zauważyła, że przewidywalność polityki i klimat polityczny pogorszyły się, zwiększając ryzyko "w dół" dla prognoz gospodarczych i fiskalnych Fitcha. Zwrócono uwagę na niekonwencjonalne posunięcia rządu w 2016 roku: wprowadzenie podatku od banków, obniżenie wieku emerytalnego (od 4 kw. 2017 r.) oraz poluzowania fiskalnego, pomimo wysokiego wzrostu PKB.

Natomiast agencja Moody's podała w piątek wieczorem w komunikacie, że 13 stycznia nie dokonała aktualizacji ratingu Polski. Tym samym rating Polski pozostał na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej, z perspektywą negatywną.

W maju 2016 agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną.

Wśród przyczyn swojej oceny Moody's wymieniła wówczas m.in. fiskalne ryzyka związane ze znaczącym wzrostem w bieżących wydatkach, jak również intencję obniżenia wieku emerytalnego. Jeśli chodzi o wydatki, agencja wskazała m.in. na świadczenia na dzieci (w ramach programu Rodzina 500 plus)
oraz sygnalizowane podniesienie kwoty wolnej od podatku.

bDAUfqAd
bDAUfqAy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(225)
olo
4 lata temu
Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, deficyt. W listopadzie 2016 roku był on na poziomie 50,4 %. O tym sie nie mówi bo ważniejszy jest Kody, srody inne takie tam
iza
4 lata temu
to chyba dobrze dla Polaków, a nie tylko dla rządu?
[[[[[[[[[[[[[...
4 lata temu
a co na to pieski,ktore sluza zachodowi na dwoch lapkach.
bDAUfqAz
WD 40
4 lata temu
Gdzie ci "eksperci" co tak krakali
zach
4 lata temu
przestańcie drukować wypowiedzi tego szkodnika p.Balcerowicza jego krakanie nie sprawdziło się,niech dalej naprawia Ukrainę, a dla p.Morawieckiego wielkie brawa !!!!!!!
...
Następna strona