Notowania

gospodarka
13.04.2017 21:37

Moody's Investors podwyższył rating i ocenę kredytową PKN Orlen

Jak ocenia sama spółka, wyższe ratingi umacniają jej wiarygodność wśród inwestorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Agencja Moody's Investors podniosła rating PKN Orlen. Wzrosła też ocena kredytowa płockiego koncernu. Analitycy Moody's Investors zwrócili uwagę na coraz lepsze wyniki spółki osiągane w latach 2015-16.

Jak ocenia sama spółka, wyższe ratingi umacniają jej wiarygodność wśród inwestorów, a stabilna pozycja rynkowa umożliwia dywersyfikację finansowania.

Jak poinformował w czwartek PKN Orlen, Moody's Investors podwyższył rating płockiego koncernu z poziomu Baa3 do Baa2, a także podniósł podstawową ocenę kredytową tej spółki z poziomu ba1 do baa3.

- Wyższy rating ma dla nas duże znaczenie, szczególnie w kontekście naszego postrzegania na rynkach finansowych. Obecnie jesteśmy firmą o renomie i kondycji finansowej potwierdzonej wysokim ratingiem krajowym A-(pol) i międzynarodowymi ratingami inwestycyjnymi przyznanymi przez agencje Moody's i Fitch, co umacnia naszą wiarygodność wśród inwestorów - powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen, wiceprezes spółki ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk.

Według PKN Orlen, w uzasadnieniu decyzji analitycy Moody's Investors zwrócili uwagę na coraz lepsze wyniki spółki osiągane w latach 2015-16, w tym rekordowy rezultat EBITDA LIFO z 2016 r. na poziomie 8,7 mld zł, a także na systematyczne ograniczanie zadłużenia płockiego koncernu. Jak informował wcześniej płocki koncern, jego zadłużenie netto na koniec 2016 r. wyniosło 3,4 mld zł, co oznaczało spadek o 1,6 mld zł.

- W opinii analityków Moody's przyjęta pod koniec 2016 r. strategia PKN Orlen zawiera ambitne, ale przede wszystkim realne założenia finansowe oraz inwestycyjne - podkreślił m.in. płocki koncern. Spółka zaznaczyła, iż "stabilna pozycja rynkowa, potwierdzona międzynarodowymi ratingami na wysokim poziomie" umożliwia jej "konsekwentną dywersyfikację źródeł finansowania".

PKN Orlen przypomniał jednocześnie, że w 2016 r. poprzez swą spółkę zależną Orlen Capital wyemitował 7-letnie euroobligacje na kwotę 750 mln euro. Była to druga tego typu emisja. W 2014 r. Orlen Capital wyemitował 7-letnie euroobligacje na kwotę 500 mln euro. Emitowane w 2016 r. euroobligacje płockiego koncernu otrzymały wówczas ostateczne ratingi: od Moody's na poziomie Baa3, a od Fitch na poziomie BBB-, czyli identyczne, jak podczas pierwszej emisji, dwa lata wcześniej.

Jak zaznaczył w czwartek PKN Orlen, poza zwiększeniem ratingu i oceny kredytowej spółki, Moody's Investors podniósł obecnie także rating dla emisji euroobligacji do Baa2 z Baa3. "Perspektywa wszystkich podwyższonych dzisiaj ratingów jest stabilna" - dodał płocki koncern.

Zysk netto PKN Orlen za 2016 r. osiągnął rekordowy w historii tej spółki poziom 5,4 mld zł. Publikując w grudniu 2016 r. swą nową strategię, płocki koncern zapowiedział, że celem na lata 2017-18 będą: średnioroczny zysk EBITDA LIFO na poziomie 8,8 mld zł i średnioroczne nakłady inwestycyjne w kwocie 5,4 mld zł, w tym zwłaszcza na projekty rozwojowe.

Tagi: gospodarka, paliwa, przedsiębiorczość, spółka, rating, pap, pkn orlen, giełda, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-04-2017

AngelicaA kura?? A pies jej mordę lizał...

Rozwiń komentarze (1)