Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polska równie wiarygodna jak Botswana. Co jeśli Moody's obetnie rating?

0
Podziel się

Scenariusz obniżki oceny wiarygodności obstawia niemal co drugi analityk.

Polska równie wiarygodna jak Botswana. Co jeśli Moody's obetnie rating?
(GotCredit / Flickr (CC BY 2.0))
bDSqCDrF

Polska nigdy nie była rajem dla inwestorów zagranicznych. Według agencji Moody's jesteśmy wiarygodni na równi z dwumilionowym półpustynnym krajem afrykańskim. Co więcej, w piątek nasz rating może być jeszcze niższy. Wszystko przez zmiany polityczne. Nasza waluta już je odczuła.

Późnym popołudniem poznamy wyczekiwaną od tygodni decyzję agencji Moody's ws. oceny wiarygodności kredytowej Polski. Jest niemal pewne, że będzie ona gorsza niż dotychczas. Od 2002 roku amerykańska instytucja utrzymywała rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną. Dokładnie taki sam jak w przypadku Botswany czy Słowacji.

bDSqCDrH

Teraz, jak twierdzi w rozmowie z money.pl ekspertka Raiffeisen Polbanku Dorota Strauch, ocena zostanie obniżona do A3 lub w optymistycznej dla nas wersji perspektywa zmieni się na negatywną, odsuwając tylko w czasie cięcie samego ratingu. Kolejna aktualizacja Moody's zaplanowana jest na wrzesień.

W piątek agencja przyporządkuje Polsce odpowiedni symbol (A2 lub A3). Te dwa znaki mają ogromny wpływ na postrzeganie naszego kraju na międzynarodowej arenie. Inwestorzy, którzy nie mają czasu samemu analizować sytuacji w poszczególnych krajach, przed podjęciem decyzji, gdzie lokować kapitał, patrzą w tabelkę z ratingami.

Skala ocen wiarygodności kredytowej według Moody's
Aaa minimalne ryzyko Ba1 istotne ryzyko
Aa1 bardzo małe ryzyko Ba2
Aa2 Ba3
Aa3 B1 duże ryzyko
A1 małe ryzyko B2
A2 B3
A3 Caa1 bardzo duże ryzyko
Baa1 umiarkowane ryzyko Caa2
Baa2 Caa3
Baa3 Ca bliski bankructwa
C bankrut

Do tej pory w opinii analityków Moody's i tak nie należeliśmy do grupy najbardziej zaufanych państw. Wyższe oceny agencja wystawiła 32 krajom, w tym takim potęgom, jak Stany Zjednoczone czy Niemcy, które mają najwyższy możliwy rating na poziomie Aaa. Oprócz nich jest sporo krajów, które teoretycznie wcale nie są silniejsze gospodarczo od Polski, a jednak są postrzegane lepiej. Należą do nich Estonia (A1), Czechy (A1), Chile (Aa3), Tajwan (Aa3), Bermudy (A1) czy Kajmany (Aa3).

bDSqCDrN

Roczny PKB żadnego z sześciu wymienionych krajów nie dorównuje wartościowo polskiemu (545 mld dolarów). Co więcej, wyłączając Tajwan (530 mld dolarów), nawet gdy zsumujemy produkt krajowy brutto pozostałych pięciu, to okaże się, że jest to mniej niż wytwarza Polska (494 mld dolarów).

Kraje oceniane przez Moody's wyżej niż Polska
Australia (Aaa) *Szwecja *(Aaa) *Kajmany *(Aa3)
Austria (Aaa) *Szwajcaria *(Aaa) *Chile *(Aa3)
Kanada (Aaa) *USA *(Aaa) *Belgia *(Aa3)
*Dania *(Aaa) *Hongkong *(Aa1) *Chiny *(Aa3)
*Finlandia *(Aaa) Wielka Brytania (Aa1) *Arabia Saudyjska *(Aa3)
*Niemcy *(Aaa) *Francja *(Aa2) *Tajwan *(Aa3)
*Luksemburg *(Aaa) *Kuwejt *(Aa2) *Bermudy *(A1)
Holandia (Aaa) *Makau *(Aa2) *Czechy *(A1)
*Nowa Zelandia *(Aaa) *Katar *(Aa2) *Estonia *(A1)
*Norwegia *(Aaa) *Korea Południowa *(Aa2) *Izrael *(A1)
*Singapur *(Aaa) *Zjednoczone Emiraty Arabskie *(Aa2) *Japonia *(A1)

- Ocenę agencji ratingowej można traktować jako obiektywny wskaźnik zmian w danym kraju - twierdzi Dorota Strauch. - Analitycy biorą pod uwagę nie tylko sytuację gospodarczą państwa, ale też jego sytuację fiskalną oraz polityczną. Oznacza to, że kondycja gospodarki wcale nie musi się psuć, by rating został obniżony - tłumaczy.

W przypadku naszego kraju największe znaczenie mają zmiany na arenie politycznej: objęcie władzy przez Prawo i Sprawiedliwość oraz kolejne reformy wdrażane przez rząd Beaty Szydło. Ekonomista Ignacy Morawski jak przykład wskazuje to, co od wyborów stało się z notowaniami naszej waluty.

bDSqCDrO

- Wiele wskazuje na to, że ryzyko polityczne osłabiło złotego. Widać to od maja zeszłego roku, od wyborów prezydenckich. To osłabianie jest powolne, świat się przestraszył rewolucji politycznej w Polsce - powiedział w #dziejesienazywo Morawski.

W ciągu roku złoty osłabił się do euro i dolara prawie 8 proc.

Zobacz, jak zmieniała się wartość euro i dolara w stosunku do złotego w ciągu roku

Obniżka ratingu, którą prognozuje 46 proc. analityków ankietowanych przez agencję Reuters, będzie oznaczała degradację do poziomu Omanu, gdzie panuje 15-proc. bezrobocie, Malty zadłużonej na 64 proc. PKB, a także Łotwy i Litwy, których gospodarki są ponad 10-krotnie mniejsze od polskiej.

bDSqCDrP

Z drugiej strony rating na poziomie A3 ma też Meksyk, którego PKB jest ponad dwukrotnie większe od naszego. Do tego jest o połowę mniej zadłużony, ma inflację na poziomie celu NBP i bezrobocie nieprzekraczające 4 proc.

Statystyki krajów, które przy obniżce ratingu Polski, będą mieć taki sam status
kraj PKB dług do PKB stopy procentowe bezrobocie inflacja
Meksyk 1295 mld USD 30,7% 3,75% 3,7% 2,5%
Polska 545 mld USD 51,3% 1,50% 10,0% -1,1%
Malezja 338 mld USD 54,0% 3,25% 3,5% 2,6%
Peru 203 mld USD 20,7% 4,25% 7,2% 3,9%
Oman 82 mld USD 4,8% 1,00% 15,0% 0,1%
Litwa 48 mld USD 42,7% 0,00% 8,9% 1,0%
Łotwa 31 mld USD 36,4% 0,00% 9,8% -0,8%
Malta 10 mld USD 63,9% 0,00% 5,2% 1,0%
źródło: tradingeconomics.com

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że niezależnie od dzisiejszej decyzji rating Polski pozostanie w kategorii "małe ryzyko" niewypłacalności. Do tego według Moody's wciąż będziemy jako kraj bardziej wiarygodni niż Włochy (Baa2), Hiszpania (Baa2), Portugalia (Ba1), Rosja (Ba1) i Irlandia (Baa1).

bDSqCDsi
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)