Notowania

rating
19.01.2016 14:41

Rating Polski: Reakcje prasy zagranicznej na cięcie ratingu

Prasa zagraniczna zauważa, że cięcie było szokujące i niespodziewane. Wskazują na dobre dane ekonomiczne naszego kraju. Gorszych ratingów można się spodziewać ewentualnie za jakiś czas.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fourmy Mario)

Po spadku ratingu dla Polski ze strony agencji Standard & Poor's zachwiały się notowania giełdy, polskiego długu i waluty. Prasa zagraniczna zauważa, że cięcie było szokujące i niespodziewane, podkreślając dobre dane ekonomiczne naszego kraju. Gorszych ratingów można się spodziewać ewentualnie za jakiś czas.

Agencja ratingowa Standard & Poors Ratings Services w ostatni piątek obniżyła rating kredytowy papierów skarbowych emitowanych przez polski rząd w walucie obcej do BBB+ z A- z perspektywą negatywną. Poprzedni rating nie dość, że był wyższy, to jeszcze miał wystawioną pozytywną perspektywę, więc można uznać, że cięcie jest poważniejsze niż o jeden poziom.

- Niższe notowanie odzwierciedla nasze postrzeganie polskiego systemu instytucjonalnej kontroli i bilansowania, który znacząco ostatnio erodował - powiedział agencji Reutera Felix Winnekens, analityk kredytowy S&P, krytykując zmiany legislacyjne odnośnie Trybunału Konstytucyjnego i publicznych mediów.

Jak wskazuje agencja, cytowana przez wiele publikacji na świecie, polski rating nadal pozostaje trzy poziomy nad rejonem „śmieciowym”. W przypadku Węgier S&P obniżył w 2011 roku ratingu właśnie do poziomu śmieciowego, z argumentacją, że polityka Orbana jest nieprzewidywalna.

O tym, że polskiej scenie politycznej i gospodarce daleko do Węgier świadczą opinie ekonomistów ankietowanych przez Reutera, którzy decyzją S&P byli wyraźnie zaszokowani. Żaden z 17 odpytywanych nie spodziewał się bowiem cięcia.

- Wiadomość, jaka płynie z tego wydarzenia, jest jasna: nie dotykać ram konstytucyjnych, które były budowane przez tyle lat. W przeciwnym razie czeka was obniżenie ratingu i, co za tym idzie, poważne zwiększenie kosztów finansowania - powiedział dla Reutera Simon Quijano-Evans, strateg Commerzbanku.

Surowe ostrzeżenie

Jak podaje brytyjski "Financial Times" Polska dostała surowe ostrzeżenie od Standard & Poors. Nie dość, że rating spadł, to pojawiło się zagrożenie w postaci kolejnych cięć. Jak pisze dziennik, Polska wybrała nacjonalistyczny, prawicowy rząd w październiku, kończąc tym samym osiem lat władania centrowych liberałów. Dziennik martwi fakt, że nowa administracja dokonuje wymian w zarządach spółek państwowych na taką skalę.

Dziennikarz "Wall Street Journal" Martin Sobczyk zauważa, że PiS wygrało, obiecując podniesienie wydatków socjalnych i podniesienie podatków bankom i supermarketom. Mimo to w tym roku deficyt nie ma przekroczyć 2,8 proc. PKB, a jest to poziom uznawany za bezpieczny według wymagań Unii Europejskiej.

"WSJ" dodatkowo zauważa, że NBP poinformował w piątek, że rządowi powinno udać się utrzymać deficyt budżetu w tych ramach, choć w 2017 roku będzie trudniej, jeśli nie znajdzie nowych źródeł dochodów.

Internetowy serwis austriacki Finanzen.at zauważa, że agencja Fitch nie potwierdziła cięcia ratingu. Utrzymała oznaczenie A-, zauważając dobre wskaźniki makroekonomiczne i "sprężysty" system bankowy, co jednak nie współgra z długiem zagranicznym i wyższym od porównywalnych gospodarek długiem rządowym oraz relatywnie niskim produktem krajowym brutto na osobę.

Fitch jednak również ostrzega, że poluzowanie polityki fiskalnej, które może mieć wpływ na trajektorię długu rządowego i osłabić wiarygodność, spowoduje negatywne zmianę również w ratingu tej agencji.

Zobacz też: * *podatek od hipermarketów, program Rodzina 500+ i podatek bankowy. Co z zapowiedziami PiS?

Tagi: rating, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz