Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rating Polski na poziomie A. Perspektywa pozytywna

0
Podziel się:

Obniżenie poziomu deficytu sektora finansów publicznych i stabilizacja poziomu długu publicznego złożyły się na decyzję Fitcha.

Rating Polski na poziomie A. Perspektywa pozytywna
(soylentgreen23/CC/Flickr)
bEDJNOXV

Agencja Fitch podniosła perspektywę ratingów Polski ze stabilnej do pozytywnej i potwierdziła rating Polski na poziomie _ A minus _ dla walut zagranicznych i _ A _ dla waluty krajowej - podała agencja ratingowa.

Jak podał Fitch w komunikacie, do podniesienia perspektywy przyczyniły się m.in. obniżenie poziomu deficytu sektora finansów publicznych i stabilizacja oraz prognozowane obniżenie poziomu długu publicznego do PKB.

_ - Deficyt polskiego sektora finansów publicznych (...) obniżył się od 2010 r. o ok. 4,5 pkt proc., do 3,4 proc. PKB szacowanego w 2012 r., co stawia Polskę wśród najlepszych pod tym względem krajów UE. Fitch prognozuje dalszą, łagodną konsolidację do 3,2 proc. PKB w 2013 r. i 2,7 proc. w 2014 r. _ - napisano w komunikacie.

bEDJNOXX

Dodano, że poziom długu publicznego się ustabilizował i agencja prognozuje jego obniżenie w 2014 r. do 54,5 proc. PKB wobec szczytowego poziomu 56,4 proc. w 2011 r., _ co przybliża Polskę do mediany państw z ratingami +A+ _. _ Reformy systemu emerytalnego z 2012 r. poprawią średnioterminową sytuację finansów publicznych _ - wskazano.

Jak zaznaczyła agencja Fitch, czynnikami, które łącznie lub indywidualnie, mogą skutkować podwyżką ratingu może być _ dalszy postęp konsolidacji fiskalnej, który jeszcze bardziej obniży deficyt budżetowy i wprowadzi relację długu publicznego do PKB na wyraźnie spadkową ścieżkę _ oraz _ znaczne obniżenie poziomów zadłużenia zewnętrznego _.

Z kolei _ znaczne poluzowanie fiskalne, które zagrozi osiągnięciu średnioterminowych celów redukcji długu i deficytu _ i/lub _ słabe wyniki gospodarki, wynikające z szoków wewnętrznych lub zewnętrznych _ mogą, łącznie lub indywidualnie, skutkować obniżeniem perspektywy ratingu do stabilnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys w koalicji pod lupą agencji ratingowych Dyrektor Fitch zabrał głos w sprawie polskiej reformy emerytalnej.
Agencje ratingowe zaniżają ocenę Polski? Ekspert: Polska zasługuje na wyższy rating, niż przyznają jej instytucje międzynarodowe.
Fitch obniża rating dużego banku z GPW Agencja obniżyła rating polskiego banku do BBB z A-. To efekt wcześniejszej decyzji w sprawie dominującej nad nim zachodniej instytucji.
bEDJNOYy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)