Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rating USA obniżony niesłusznie? "W analizie jest błąd"

0
Podziel się:

Czołowy przedstawiciel agencji ratingowej zapewnił jednak, że wszelkie poprawki w obliczeniach zostały wzięte pod uwagę.

Rating USA obniżony niesłusznie? "W analizie jest błąd"
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bEUNQhAR

Administracja USA zakwestionowała wiarogodność analiz leżących u podstaw obniżenia przez amerykańską agencję ratingową Standard & Poor's wiarygodności kredytowej rządu USA z maksymalnej oceny _ AAA _ do _ AA+ _ - pisze agencja Reutera.

Według źródeł zbliżonych do sprawy, ministerstwo skarbu znalazło w analizie S&P błąd, polegający na zawyżeniu o 2 bln dolarów wydatków uznaniowych rządu USA, i agencja była zmuszona usunąć tę liczbę ze swego dokumentu.

_ - Ocena poparta błędem o 2 bln dolarów mówi sama za siebie _ - oświadczył rzecznik resortu skarbu po obniżeniu przez S&P ratingu Stanów Zjednoczonych.

bEUNQhAT

Jest to pierwszy przypadek, gdy ministerstwo finansów USA publicznie skrytykowało S&P. Do tej pory przedstawiciele administracji tylko prywatnie wyrażali niepochlebne opinie o agencji, zarzucając jej uproszczoną wizję systemu politycznego USA.

Przydatne narzędzia:

Zobacz kalendarium wydarzeń gospodarczych na świecie
Czołowy przedstawiciel agencji stojący za decyzją o obniżeniu ratingu, David Beers, zapewnił, że wszelkie poprawki w obliczeniach zostały wzięte pod uwagę przed upublicznieniem decyzji o obniżeniu ratingu.

S&P oznajmiła, że obniża rating USA, ponieważ nie jest przekonana, że uchwalony 2 sierpnia przez Kongres plan redukcji deficytu budżetowego wystarczy do znaczącego zmniejszenia zadłużenia USA.

bEUNQhAZ

Plan ten uchwalono podnosząc jednocześnie ustawowy limit zadłużenia o 2,4 biliona dolarów. Mniej więcej w tej samej wysokości ma zostać zmniejszony deficyt poprzez cięcia wydatków rządowych.

Dwie pozostałe agencje ratingowe: Moody's Investors i Fitch nie obniżyły rankingu USA. Ta pierwsza ostrzegła wcześniej administrację prezydenta Obamy o możliwości zdegradowania ratingu.

bEUNQhBu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)