Notowania

szczyt klimatyczny
10.12.2009 07:36

Ratowanie klimatu kosztem miejsc pracy?

Związkowcy ostrzegają: redukcja emisji CO2 będzie oznaczała utratę tysięcy miejsc pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vickifrance/Dreamstime)

Górnicza _ Solidarność _ ostrzega, że jeśli Polska zgodzi się na głęboką redukcję emisji CO2, w ciągu dziesięciu lat w Polsce zostanie zlikwidowanych nawet 200 tys. miejsc pracy.

Jak czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _ górnicy chcą, by Polska zawetowała pakiet klimatyczny na konferencji w Kopenhadze. Ale z informacji gazety wynika, że praktycznie nie ma już szans, by Unia Europejska podjęła decyzję o zmianie zobowiązań do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Z wyliczeń górniczej _ Solidarności _ wynika, że do 2020 roku, kiedy kraje Unii Europejskiej mają zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, zniknie w nich milion miejsc pracy. W samej Polsce zlikwidowanych zostałoby ich nawet 200 tys. Zdaniem związkowców wprowadzenie nowych przepisów o CO2 może oznaczać katastrofę dla polskiego górnictwa oraz energetyki, opartej w 95 proc. na węglu.

Tak ostre stanowisko związkowców budzi jednak sprzeciw organizacji pozarządowych zainteresowanych działaniami na rzecz ochrony klimatu.

Z kolei z badań Komisji Europejskiej wynika, że obecnie przemysł przyjazny środowisku stworzył już 3,4 mln miejsc pracy w Europie, a jego obroty sięgnęły 227 mld euro - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Raporty Money.pl
*Trucie coraz droższe. Miliardy na środowisko * Co roku w Polsce powstaje ponad 130 mln ton odpadów. Pod względem emisji CO2 zajmujemy 11 miejsce na świecie.
*Ile kosztuje globalne ocieplenie? * Do walki z globalnym ocieplenieniem przyłączyło się amerykańskie lobby przedsiębiorców. Poskutkowało - prezydent zapowiedział we wczorajszym orędziu do narodu, że zamierza doprowadzić do obniżenia zużycia benzyny o jedną piątą w ciągu 10 lat.
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: szczyt klimatyczny, klimat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz