Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reaktory jądrowe w Chinach uznano za bezpieczne

0
Podziel się:

Po pozytywnej ocenie stanu bezpieczeństwa chińskie elektrownie atomowe ruszyły pełną parą.

Reaktory jądrowe w Chinach uznano za bezpieczne
(cnythzl/iStockphoto)
bETAXFqZ

Po pozytywnej ocenie stanu bezpieczeństwa chińskie elektrownie atomowe ruszyły pełną parą - podało czasopismo ekonomiczne Zhongguojingjizhoukan.

Kontrolę zarządzono po wypadku w Fukushimie w marcu ubiegłego roku. Przez pewien czas wszystkie reaktory chińskie zostały zatrzymane i po sprawdzeniu stanu bezpieczeństwa ponownie włączone do pracy. Ostatnie badania przeprowadzono w końcu maja.

Komunikat o stanie bezpieczeństwa chińskich reaktorów jądrowych został ogłoszony w czasie konferencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 31 maja w formie raportu o _ Bezpieczeństwie funkcjonowania elektrowni atomowych i planach rozwoju chińskiej energetyki jądrowej do 2020 _.

bETAXFrb

Kolejne zamierzenia rządu zmierzające do dalszego dynamicznego rozwoju energetyki jądrowej zawarte są w dwóch kolejnych dokumentach - _ Plan poprawy bezpieczeństwa energetyki jądrowej _ i _ Plan korekty rozwoju energetyki jądrowej w najbliższych latach _. Oba dokumenty określają warunki budowy i finansowania 21 nowych elektrowni, które znacznie zwiększą udział energii uzyskiwanej z atomu w ogólnym bilansie energetycznym Chin.

Wytyczne z planu pięcioletniego na lata 2006-2010 nie ulegają zasadniczym zmianom i nadal _ rząd będzie aktywnie wspierał rozwój energetyki jądrowej _, ale po wypadku w Fukushimie znacznie więcej uwagi poświęca się poprawie bezpieczeństwa, zarówno w funkcjonujących obiektach, jak i w nowo budowanych.

Specjalista z Państwowego Instytutu Bezpieczeństwa Energii Jądrowej, Yu Zusheng, powiedział, że _ Prawdopodobieństwo zdarzenia wypadku w nowoczesnych reaktorach jest porównywalne z przypadkowym spadnięciem cegły na głowę przechodnia na ulicy. _

Do budowy nowoczesnych konstrukcji potrzebne są ogromne nakłady inwestycyjne. Roczne zyski wszystkich podmiotów gospodarczych, zaangażowanych w przedsięwzięcie nawet w 30 proc. nie pokrywają kosztów budowy. W większości przypadków 80 proc. kosztów inwestycyjnych pokrywanych jest z kredytów bankowych.

bETAXFrh

Eksploatacja reaktorów, to jak twierdzą specjaliści z branży _ maszynka do robienia pieniędzy _. Po trzech latach pojawiają się pierwsze dochody, a kolejne lata są już czystym zyskiem dla elektrowni. W konkretnym przypadku bilansu ekonomicznego dwóch reaktorów o mocy 1970 MW dzienny zysk wynosi 15 mln juanów (około 7,9 mln PLN).

Obecnie w Chinach działa 7 elektrowni atomowych, 11 jest w trakcie budowy, a kolejnych 21 nowych inwestycji jest planowanych. Łączna moc wszystkich 13 chińskich reaktorów jądrowych wynosi ponad 9000 MW, co stanowi 2 proc. całej produkcji energii kraju. Do 2025 roku Chińczycy planują podwyższenie udziału energii jądrowej do 10 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińczycy wchodzą na Polski rynek. To pewne W przyszłości chińska firma chce zacieśnić współpracę poprzez potencjalne zaangażowanie w kapitale polskiej spółki.
Zbroją się. Pół miliarda na czołgi-amfibie Prezydent Wenezueli Hugo Chavez nie sprecyzował, o jaką liczbę egzemplarzy tego sprzętu chodzi.
Z tej grupy tylko Polska nie ma atomówki W kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i energii jądrowej Czechy, Polska, Słowacja i Węgry mówią jednym głosem.
bETAXFrC
energetyka
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)