Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Recepty na leki refundowane. Nie ma porozumienia

0
Podziel się:

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje o niewypisywanie recept na nowych zasadach.

Recepty na leki refundowane. Nie ma porozumienia
(sjlocke/iStockphoto)

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie recept nie spełnia oczekiwań środowiska lekarskiego; są w nim wszystkie obciążenia przewidziane w pierwotnym projekcie - ocenił Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Jak podkreślił OZZL, chodzi o obowiązek wpisywania przez lekarzy na recepcie poziomów odpłatności leków: B - bezpłatne, R - ryczałt, 30 procent, 50 procent, 100 procent. Lekarze sprzeciwiają się także wymogowi wpisywania na recepcie kodów uprawnień pacjenta do refundacji leków.

_ Spełnienie tych wszystkich obowiązków spowodowałoby, że lekarze większość czasu przeznaczonego na poradę lekarską musieliby poświęcić czynnościom administracyjnym: zapoznaniu się z uprawnieniami pacjenta, weryfikacji dokumentów poświadczających te uprawnienia, sprawdzeniu poziomu odpłatności leków zaznaczonych na listach zawierających parę tysięcy preparatów i zmienianych co dwa miesiące _ - napisał szef OZZL Krzysztof Bukiel.

_ Każdy błąd w tym zakresie - zgodnie z ustawą o refundacji - jest podstawą do ukarania lekarza kwotą równą kwocie refundacji wypisanych przez lekarza leków. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym - dla lekarzy i dla ich pacjentów - rozwiązaniem jest powstrzymanie się lekarzy od orzekania o uprawnieniach pacjenta do refundacji oraz od określania stopnia refundacji, co oznacza pozostawienie pustych pól na recepcie w odpowiednich miejscach _ - dodał.

Resort zdrowia opublikował w ubiegłym tygodniu rozporządzenie określające sposób i tryb wystawiania recept lekarskich. Od stycznia będą obowiązywały nowe wzory recept z informacją dotyczącą odpłatności pacjenta za leki. Po lewej stronie recepty będzie wpisywana nazwa leku, natomiast po prawej stronie znajdzie się informacja o odpłatności pacjenta: 100 procent, 50 procent lub 30 procent. Dla leków wydawanych bezpłatnie będzie wpisywane oznaczenie _ B _, dla wydawanych za odpłatnością ryczałtową - _ R _.

Czytaj w Money.pl

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2012 roku. Jednak dotychczasowe wzory recept będą mogły być stosowane do 30 czerwca 2012 roku. Według rozporządzenia, jeżeli na recepcie nie będzie wpisanego poziomu refundacji, osoba wydająca lek w aptece będzie miała prawo uzupełnić takie dane, zamieszczając na rewersie recepty odpowiednią adnotację i swój podpis. W przypadku leku wymienionego w wykazie leków refundowanych z więcej niż jednym poziomem odpłatności, aptekarz wyda lek _ za najwyższą odpłatnością określoną w tym wykazie _.

Podobnie jak obecnie lekarze będą wpisywali na receptach dane dotyczące m.in. adresu pacjenta, jego numer PESEL, identyfikator oddziału NFZ właściwego dla miejsca zamieszkania chorego, datę wystawienia i realizacji oraz dane osoby wystawiającej receptę. W rozporządzeniu uregulowano też kwestie wystawiania recept dla siebie lub rodziny. Lekarz wypisując taką receptę, będzie musiał wpisać dodatkowo adnotację _ pro auctore _ lub _ pro familia _.

4 stycznia powołany przez Naczelną Radę Lekarską zespół ds. opracowania zmian ustawy refundacyjnej spotka się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. 16 grudnia NRL zawiesiła do najbliższego zjazdu (25 lutego 2012 roku) decyzję o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept. Miała to być forma protestu lekarzy przeciwko zbyt restrykcyjnym ich zdaniem karom za błędne wypisanie recepty na lek refundowany oraz przeciwko obciążaniu ich obowiązkiem sprawdzania czy pacjent jest ubezpieczony.

Do postanowienia NRL nie zastosuje się zrzeszający kilkanaście tysięcy medyków Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. OZZL rekomenduje, by lekarze powstrzymywali się od orzekania o uprawnieniach pacjentów do recept refundowanych oraz od wpisywania odpłatności za leki poprzez zamieszczenie na recepcie adnotacji: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _. Związek poparła Federacja Porozumienie Zielonogórskie, do której należy 13 tys. lekarzy z 14 województw. PZ informuje, że ma pod opieką 12 mln pacjentów.

Resort zdrowia wprowadził już nowe przepisy, zgodnie z którymi pisemne oświadczenie pacjenta może być uznawane za dowód ubezpieczenia zdrowotnego.

CZYTAJ więcej o aferze wokół leków refundowanych w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t19132.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;o;refundacji;lekow;jest;niekonstytucyjna,116,0,994932.html) To już koniec leków za złotówkę? PiS skarży Od 1 stycznia 2012 roku ceny i marże leków refundowanych będą stałe; nie będzie można ich zmieniać
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t89577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zakonczylo;sie;spotkanie;ministra;zdrowia;z;nrl;jest;porozumienie,56,0,991544.html) Negocjacje z lekarzami. Jest przełom w sprawie recept NRL sprzeciwiała się niektórym zapisom ustawy refundacyjnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t134723.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/minister;zdrowia;zdradza;nowe;fakty;w;sprawie;refundacji;lekow,88,0,986200.html) Arłukowicz odkrywa karty w sprawie leków Farmaceuci i lekarze alarmują, że pacjenci będą musieli biegać do NFZ po zwrot pieniędzy za refundowane leki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)