Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych. Modzelewski: OFE żyły na koszt podatników i państwa

52
Podziel się:

Plany rządu ws. OFE to ruch najuczciwszy z możliwych. Przekazanie 3/4 środków z OFE na IKE sprawi, że te pieniądze w końcu staną się oszczędnościami Polaków - uważa prof. Witold Modzelewski. Obecnie OFE nie mają żadnej perspektywy, a wcześniej żyły na koszt podatników i państwa - dodaje.

Reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych. Modzelewski: OFE żyły na koszt podatników i państwa
(Donat Brykczynski/REPORTER)
bEEctgwR

Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, obecnie zasiadający w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie, zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego ws. OFE uznał za "zakończenie pewnej historii, nieudanej historii".

- Marginalizacja tego elementu systemu emerytalnego stała się faktem jeszcze za poprzedniego rządu. To, co proponuje wicepremier Mateusz Morawiecki, to nie żaden przełom, tylko zakończenie tego bardzo nieudanego dla obywateli czasu. Czasu, który z kolei był bardzo udany dla OFE i tych wszystkich, którzy nimi zarządzali. Dano OFE gigantyczny prezent w postaci środków publicznych do zarządzania, prawo do gigantycznych prowizji, właściwie za nic - podkreślił profesor.

bEEctgwT

- To co planuje obecny rząd, wydaje się ruchem najuczciwszym z możliwych. Przekazanie 3/4 środków z OFE na IKE może w końcu ożywić ten filar oszczędności emerytalnych - ocenił Modzelewski.

Jego zdaniem, przeniesienie środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne w końcu sprawi, że te pieniądze staną się oszczędnościami Polaków, zostaną "sprywatyzowane". - Pod tym względem będzie to koniec tej kapitałowej wersji ubezpieczeń. Szkoda, że tak późno - wskazał.

Modzelewski, odnosząc się do planów wobec pozostałej 1/4 części aktywów OFE, które miałyby trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zwrócił uwagę, że fundusz ten ma służyć finansowaniu potrzeb emerytalnych wynikających z kryzysu demograficznego. - Kryzys demograficzny już mamy i na razie nie chce się on skończyć. Może pojawić się pokusa, tak jak to robiły poprzednie rządy, aby z tego funduszu finansować cele inne niż emerytalne - powiedział.

bEEctgwZ

Pytany o to, jak plany wobec OFE mogą wpłynąć na giełdę, profesor ocenił, że to rozwiązanie "powinno skończyć z pewną iluzją dotyczącą polskiego parkietu". - Nasza rachityczna giełda była sztucznie ożywiana przez OFE, które miały inwestować. Może po tych rozwiązaniach proponowanych przez rząd, doświadczymy w końcu prawdy i rozwiejemy tę iluzję, z jaką mamy obecnie do czynienia. Będziemy mieli rok, żeby stanąć na ziemi i odpowiedzieć sobie na pytanie, z czego mamy finansować rozwój, jeżeli popyt na walory oferowane na rynku będzie ograniczony ze względu na niską zasobność naszego portfela - wskazał profesor.

W poniedziałek wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły planu, dotyczącego OFE, o którym jako pierwszy wspominał podczas sobotniego kongresu PiS lider partii Jarosław Kaczyński. Morawiecki zaprezentował filary "Programu Budowy Kapitału", który ma być elementem jego "Planu Odpowiedzialnego Rozwoju".

Program ten zakłada m.in. przekazanie od 1 stycznia 2018 roku 75 proc. aktywów OFE (103 mld zł) na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE, czyli ok. 6,3 tys. zł na osobę, a także przekazanie pozostałych 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Jednocześnie doszłoby do przekształcenia OFE w "Fundusze Inwestycyjne Polskich Akcji", a Powszechne Towarzystwa Emerytalne byłyby przekształcone w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI)
.

bEEctgxa

IKE zastąpiłyby zatem OFE i byłby to rodzaj "nowej umowy społecznej". Jednocześnie byłby obowiązek wykupu za co najmniej 75 proc. środków w IKE emerytury okresowej lub dożywotniej, z możliwością 25 proc. wypłaty jednorazowej. Chodziłoby o to, żeby pieniądze te nie zostały przejedzone.

Z kolei pozostałe 25 proc. aktywów w OFE (35 mld zł), zakłada program, byłoby przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej, "celem realnego wzmocnienia bufora finansowego systemu emerytalnego". Środkami tymi w ramach FRD mógłby zarządzać Polski Fundusz Rozwoju, a część z nich mogłaby też trafić na III filar emerytalny.

bEEctgxu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
Bogi
4 lata temu
OFE to największa afera w której w większości obce instytucje finansowe zarabiają kosztem przyszłych polskich emerytów. Tylko silne państwo może gwarantować emerytury. Dla obcych i prywatnych instytucji finansowych najważniejszy będzie zawsze ich zysk a nie dobro przyszłych emerytów w Polsce. Czy PIS zdoła rozliczyć tę bandę złodziei, która okradała polaków? Pewnie nie skoro sądy są po ich stronie.
Adam
4 lata temu
A na czyj koszt funkcjonuje zus. To dopiero strata dla ludzi.
rom
4 lata temu
Oczywiście należy stworzyć nową wersję OFE, by następcy mieli co kraść.
bEEctgxv
AOEUaoeu
5 lata temu
Skoro "Obecnie OFE nie mają żadnej perspektywy, a wcześniej żyły na koszt podatników i państwa", to mam pytanie. Dlaczego ludzie odpowiedzialni za wprowadzenie tej patologii maja sie dobrze i nikt ich nie neka??? CO? Pamietajcie Polacy, ze dopoki nie bedziecie stawiac odpowiedzialnych za wasze nieszczescia przed sadami i Trybunalem Stanu, zawsze bedziecie w d***e bici... Wy i wasze dzieci, ktore beda spie****c do normalnych krajow Zachodu, tzw. cywilizacji smierci (sic!).
maciej
5 lata temu
Ale w OFE sa tylko Ci co chcieli w nich być.
...
Następna strona