Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna grozi rozpadem koalicji. Tusk może ograć PSL

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska szuka poparcia dla zmian w emeryturach. Zgoda Ludowców może nie być potrzebna.

Reforma emerytalna grozi rozpadem koalicji. Tusk może ograć PSL
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Zarząd PO upoważnił premiera do konsultacji z innymi klubami parlamentarnymi w sprawie emerytur - poinformował Rafał Grupiński, szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, po spotkaniu kierownictwa partii.

Aktualizacja 18:11

Grupińskie równocześnie dodał, że PO nadal będzie przekonywać PSL do zmian w emeryturach.

_ - Będziemy przekonywać naszego koalicjanta do poparcia rządowego projektu. W tej sprawie będziemy zawsze otwarci na kompromis _ - podkreślił Grupiński.

źródło: IAR Już wczoraj po fiasku rozmów z Ludowcami PO zapowiedziała, że rozważa szukanie poparcia dla zmian w emeryturach bez Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rafał Grupiński uważa, że to ludowcy powinni ustąpić choć zaznacza, że - jego zdaniem - koalicja zagrożona nie jest.

PSL nie chce się zgodzić, by wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn został wydłużony do 67 lat. Waldemar Pawlak proponuje jego wydłużenie do 67 lat dla mężczyzn i do 62 lat dla kobiet. Na to nie ma zgody Platformy Obywatelskiej.

Tusk przekona jednak Pawlaka?

W nieoficjalnych rozmowach politycy z kierownictwa PO informują, że _ w najbliższym czasie _ Donald Tusk spotka się z Waldemarem Pawlakiem, aby ponownie rozmawiać o możliwym kompromisie.

_ PSL zgłosiło tyle propozycji, że trzeba usiąść i określić, co jest dla nich koniecznym warunkiem poparcia reformy. My jesteśmy gotowi posunąć się w negocjacjach, pole do kompromisu widzimy wokół emerytur częściowych, możemy rozmawiać o wieku przejścia na taką emeryturę _ - zadeklarowali rozmówcy PAP z władz PO. Platforma - według rozmówców PAP - byłaby skłonna umożliwić przechodzenie na częściową emeryturę w wieku 63 lat, PSL chciałaby, aby granicą był wiek 60 lat.

Źródła PAP w zarządzie podkreśliły ponadto, że Platforma chciałaby możliwie prosto sformułować zapisy dotyczące emerytur częściowych, opierając je na wieku, kapitale emerytalnym i sposobie wyliczenia kwoty emerytury częściowej. _ Nie chcemy pisać, że emerytura częściowa - tak, ale pod warunkiem, że... _ - zaznaczył polityk z władz partii. Jak dodał, najprawdopodobniej emerytura częściowa nie byłaby uzależniona od możliwości znalezienia pracy - bądź jej braku (wcześniej pojawiały się takie propozycje).

We wtorek PO i PSL nie porozumiały się w sprawie planów zmian w systemie emerytalnym. Nie odbyła się zapowiadana wcześniej wspólna konferencja prasowa premiera Donalda Tuska i wicepremiera Pawlaka.

Rzecznik rządu Paweł Graś w krótkim oświadczeniu powiedział, że Pawlak poinformował Tuska, że _ na chwilę obecną nie jest gotowy do poparcia rządowego projektu reformy emerytalnej _. W związku z tym - mówił Graś - na środowym zarządzie politycy PO omówią _ wszystkie możliwe scenariusze na rzecz budowania większości parlamentarnej, takiej, która umożliwi przyjęcie projektu reformy _.

Ruch Palikota gotowy do rozmów

Rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek zapowiedział, że Ruch jest gotowy do rozmów w sprawie reformy emerytalnej. Ocenił przy tym, że sytuacja jest taka sama, jak w lutym, kiedy to premier Donald Tusk konsultował reformę emerytalną z klubami parlamentarnymi.

_ - Tak samo jak w lutym, tak samo i teraz, jesteśmy gotowi i przygotowani do rozmów _ - zadeklarował. Przypomniał, że Ruch Palikota jest w stanie poprzeć reformę emerytalną, ale pod pewnymi warunkami.

Wcześniej politycy RP wymieniali w tym kontekście m.in. możliwość dziedziczenia przynajmniej części składek zgromadzonych w ZUS czy darmowe badania po 60. roku życia.
Tusk w lutym spotykał się z klubami parlamentarnymi w ramach konsultacji planów reformy emerytalnej. Rozmawiał wówczas m.in. z posłami Ruchu Palikota.

Miller stawia warunki

Szef SLD zadeklarował gotowość do rozmów z premierem Donaldem Tuskiem na temat reformy emerytalnej, jednak pod pewnymi warunkami. Sojusz chce, by reforma była szersza i nie obejmowała tylko wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego.

_ - Moim zdaniem PO i PSL dojdą do porozumienia, natomiast gdyby była propozycja rozmowy z premierem na ten temat, to oczywiście - z całym szacunkiem dla pana premiera - przedstawię jeszcze raz swój punkt widzenia w tej sprawie _ - powiedział Miller w środę PAP.

Lider Sojuszu przypomniał, że jego partia jest przeciwna wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego. SLD chce, by nie tylko wiek decydował o przejściu na emeryturę, ale również staż pracy: 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. - _ My mówimy, że można przechodzić na emeryturę albo po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, albo bez względu na wiek, a po osiągnięciu ustawowego stażu pracy _ - tłumaczył były premier.

Zapowiedział jednocześnie, że jego klub poprze w przyszły piątek w Sejmie inicjatywę NSZZ _ Solidarność _ w sprawie referendum dotyczącego wydłużenia wieku emerytalnego. Sojusz od miesiąca zbiera też podpisy pod własnym wnioskiem o referendum w tej sprawie. Chce w nim zadać Polakom dwa pytania: czy jesteś za wydłużeniem i zrównaniem wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz czy jesteś za tym, by oprócz wieku, również staż pracy decydował o przejściu na emeryturę.

Lider Sojuszu podtrzymał ponadto środowe stanowisko zarządu swej partii, zgodnie z którym reforma emerytalna powinna być szersza i nie dotyczyć tylko wieku przejścia na emeryturę. - _ Dziś na posiedzeniu zarządu dołożyliśmy inne propozycje - uszczelnienia systemu składkowego tak, żeby jak najwięcej pieniędzy trafiało do ZUS. Dziś przypomnieliśmy również o OFE i powiedzieliśmy, że jesteśmy za tym, żeby przynależność do OFE była dobrowolna _ - podkreślił Miller.

Czytaj emerytalne raporty Money.pl
Jeżeli nic się nie zmieni, będziemy głodować To przykre, ale w tej sprawie wszyscy zgadzają się z Donaldem Tuskiem. Money.pl przepytał ekspertów.
Starzy zabierają etaty młodym? Nonsens! 340 tysięcy nowych miejsc pracy w osiem lat Rząd chce przesunąć wiek emerytalny do 67 lat. Zobacz zaskakujące skutki zmian.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)