Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytur mundurowych. Atakują związkowcy i... pracodawcy

0
Podziel się:

To, co forsuje Donald Tusk jest niesprawiedliwe. Zobacz dlaczego.

Reforma emerytur mundurowych. Atakują związkowcy i... pracodawcy
(Reporter)

Rząd zdecydował w sprawie emerytur mundurowych. Funkcjonariusze będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali 25 lat. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby; jej maksymalna wysokość to 75 proc. pensji. Zmiany krytykują związkowcy i... przedstawiciele pracodawców.

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie emerytur mundurowych. Przewiduje, że zostanie zachowany odrębny system tzw. zaopatrzeniowy. Oznacza to, że m.in. policjanci i żołnierze nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS. Ich emerytury będą, tak jak dotychczas, wypłacane z budżetu państwa.

Obecnie nabycie praw emerytalnych nie zależy od wieku, wystarczy jedynie 15 lat stażu pracy. Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.

Zgodnie z projektem funkcjonariusze i żołnierze pozostający w służbie w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą mogli wybrać, czy chcą odejść na emeryturę na obowiązujących zasadach, czy na nowych.

Projekt przewiduje rozwiązania dotyczące sytuacji, gdy funkcjonariusz lub żołnierz - w dniu zwolnienia ze służby - przepracował 25 lat, ale nie ukończył 55 lat. Będzie on nabywał prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku, ale pod warunkiem, że zwolnienie ze służby nastąpiło nie z jego winy, a przyczyną była np. likwidacja jednostki organizacyjnej, jej reorganizacja połączona z redukcją etatów, a także orzeczenie o trwałej niezdolności do służby.

Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. Ponadto, tak jak dotychczas, emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych.

Podstawę wymiaru emerytury mundurowej ma stanowić średnie uposażenie z 10 kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną i dodatkami stałymi. Funkcjonariusz lub żołnierz będzie mógł sam wybrać najbardziej korzystny dla siebie okres 10 lat, który będzie podstawą do wyliczenia przyszłego świadczenia.

Obecnie wysokość emerytury wyliczana jest na podstawie ostatniego uposażenia wraz z nagrodą roczną i dodatkami stałymi. Wcześniej przygotowany przez MSW projekt zakładał, że wysokość emerytury mundurowej będzie zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat wraz z nagrodą roczną i dodatkami stałymi. Projektowane przepisy nie przewidują łączenia emerytury z rentą.

_ - To ma duże znaczenie, jeśli chodzi o poczucie sprawiedliwości. Obywatele objęci powszechnym systemem emerytalnym w trakcie konsultacji zwracali uwagę, że przywileje te są rażącą niesprawiedliwością _ - powiedział Tusk, uzasadniając projekt zmian w _ mundurówkach _. _ Służba w Polsce w mundurze niesie za sobą kilka bardzo poważnych ciężarów nieporównywalnych z żadnym innym zawodem _ - tłumaczył premier.

Policyjni związkowcy zapowiadają jednak walkę w Sejmie o złagodzenie reformy. Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Antoni Duda powiedział, że nie można traktować jednakowo wszystkich służb mundurowych, bo w różnych jednostkach stawiane są różne wymagania.

Duda uważa, że takie obliczanie wysokości świadczeń może być niekorzystne, bo policjanci mogą być rozkazem kierowani na gorzej opłacane stanowiska. Związkowiec zapowiada walkę w Sejmie.

Krytyka popłynęła tez ze strony pracodawców. _ Mimo wprowadzonych ograniczeń emerytury mundurowe będą nadal znacznie korzystniejsze niż wypłacane w systemie powszechnym _ - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

_ - Przy porównywalnych zarobkach w czasie całego życia zawodowego pracownik służby mundurowej otrzyma w okresie emerytury cztery razy więcej niż osoba z systemu zwanego powszechnym. Emerytura będzie dwa razy wyższa i dwa razy dłużej pobierana. To jest głęboko niesprawiedliwe Najlepszym rozwiązaniem byłoby włączenie pracowników tych służb do powszechnego systemu emerytalnego i objęcie ich regulacjami dotyczącymi emerytur pomostowych, które przysługują osobom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze _ - dodaje Jeremi Mordasewicz.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy bez względu na wiek mają funkcjonariusze policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, a także żołnierze zawodowi.

Czytaj więcej w Money.pl
Pawlak o emeryturach: "O czym tu mówić?" Zbiegiem okoliczności nazwał wicepremier Waldemar Pawlak swoją nieobecność na posiedzeniu rządu poświęconym reformie emerytalnej.
"To co robi rząd, spowoduje totalny chaos" Donald Tusk przyśpiesza w sprawie ważnych reform. Szydło: _ Wprowadzą zamieszanie, po to żeby wszystko rozmyć _.
Te zmiany dotkną 700 tys. Polaków - mówi nam minister Minister Sprawiedliwości w Money.pl: _ Wyrażają pogardę dla milionów Polaków _.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)