Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma NFZ. Nowa prezes chce powołać urząd nadzoru

0
Podziel się:

Szykują się zmiany w NFZ. Zdaniem nowej prezes Fundusz potrzebuje uporządkowania i decentralizacji.

Reforma NFZ. Nowa prezes chce powołać urząd nadzoru
(Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER)

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiada zmiany w kierowanej przez siebie instytucji. Agnieszka Pachciarz uważa, że NFZ potrzebuje uporządkowania i decentralizacji.

Prezes NFZ-u przekonywała, że kluczowe dla zmian na rynku usług medycznych jest wprowadzenie ustawy, która zmieni strukturę funduszu oraz przeprowadzenie wyceny usług i zmiana taryfikacji.

- _ We wszystkich cywilizowanych systemach tak jest, że jest podmiot, który określa, tak, to świadczenie powinno wejść na rynek i powinno tyle kosztować. Jeżeli ocenia to ten, kto potem za nie płaci, to robi to wygodnie dla siebie. Do tej pory nie mieliśmy narzędzi do tego, żeby poprawnie wyceniać świadczenie, tak więc ideą jest uporządkowanie i ta taryfikacja jest właśnie elementem podstawowym _ - mówi Agnieszka Pachciarz.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI AGNIESZKI PACHCIARZ:

Agnieszka Pachciarz uważa, że zachowanie centrali NFZ-u jest niezbędne. - _ W każdym systemie z tych dobrych, musi być instytucja, która sprawuje nadzór nad funduszami. Musi to być wyspecjalizowana jednostka. Mamy dobre tradycje, w pierwszej ustawie, w której były kasy chorych był UNUZ, Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, jedna z lepiej działających instytucji publicznych. To była bardzo dobra instytucja _ - mówi Pachciarz.

Prezes Pachciarz powiedziała, że jest zwolenniczką zawierania długoterminowych, najlepiej trzyletnich, umów ze szpitalami. Zapowiada, że będzie też wyrażać zgodę na zawieranie kontraktów dłuższych, by jednostki zdrowia kupujące drogi sprzęt mogły zamortyzować zakup.

Czytaj więcej w Money.pl
To nie koniec problemów pacjentów, bo... Formalnie protest został zawieszony, ale lekarze nadal recepty będą wypisywać po swojemu.
Rozmowy ostatniej szansy. Od 1 lipca duży protest lekarzy Udział w akcji zapowiedziały największe organizacje lekarskie. Domagają się zmian w umowach z NFZ.
Za leki płacimy więcej. Zmiany w NFZ nie pomogą Bolesław Piecha mówi, co należy zrobić z Narodowym Funduszem Zdrowia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)