Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma OFE. Balcerowicz u prezydenta

0
Podziel się:

Zdaniem ekonomisty zmiany w systemie emerytalnym negatywnie odbiją się na długookresowym wzroście gospodarczym.

Reforma OFE. Balcerowicz u prezydenta
(Michal Dyjuk/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się dziś z przewodniczącym Rady FOR prof. Leszkiem Balcerowiczem i zapoznał się z uwagami i argumentami dotyczącymi prac nad zmianami w systemie emerytalnym - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

aktualizacja 21:30

W komunikacie podano, że w tym samym czasie szef Kancelarii Prezydenta (KPRP) Jacek Michałowski, ministrowie Irena Wóycicka i Krzysztof Łaszkiewicz oraz doradcy prezydenta Jerzy Osiatyński i Jerzy Pruski spotkali się z ekonomistami i prawnikami, którzy sprzeciwiają się uchwalonym zmianom. Wśród nich znaleźli się: prof. Marian Wiśniewski, prof. Stanisław Gomułka oraz były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień.

_ Prezydent RP Bronisław Komorowski ze szczególną uwagą obserwował prace nad zmianami w systemie emerytalnym. Szef KPRP minister Jacek Michałowski w połowie listopada br. skierował list do szefa KPRM ministra Jacka Cichockiego, w którym zwracał uwagę na podnoszone w debacie publicznej wątpliwości konstytucyjne związane z tym projektem _ - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezydenta.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m276898.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reforma;ofe;zus;nie;zwiekszy;zatrudnienia,25,0,1443609.html) *Reforma OFE. Tani, dobry ZUS będzie miał więcej pracy, ale nie zwiększy zatrudnienia * Prezes ubezpieczyciela zdradził plany na najbliższe miesiące. Dodano, że spotkanie prezydenta z Leszkiem Balcerowiczem oraz spotkania ekonomistów i prawników odbyły się w ramach prowadzonych przez KPRP konsultacji dotyczących zmian w OFE.

Prof. Jerzy Stępień powiedział, że podczas spotkania ekonomiści i prawnicy przedstawili swoje stanowisko wobec uchwalonych zmian. _ Sugerowaliśmy, aby przed podpisaniem ustawy prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, z uwagi na liczne - naszym zdaniem - naruszenia konstytucji _ - mówił.

_ Jednocześnie ekonomiści wykazywali, że tego rodzaju ruch pana prezydenta nie będzie miał negatywnych skutków dla budżetu _ - dodał.

Podkreślił, że eksperci pozytywnie ocenili to spotkanie. _ Ministrowie słuchali naszych uwag i miałem wrażenie, że ze zrozumieniem przyjmują nasze argumenty, choć nie dali temu wyrazu w werbalny sposób. Wychodząc ze spotkania, wszyscy byliśmy z niego zadowoleni _ - podkreślił.

Znowelizowana przez Sejm ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

W poniedziałek prof. Balcerowicz informował podczas konferencji prasowej, że ekonomiści i prawnicy sprzeciwiający się zmianom w systemie emerytalnym wysłali list do prezydenta Komorowskiego z prośbą o spotkanie. W piśmie wskazywali m.in., że uchwalona przez Sejm nowela jest sprzeczna z konstytucją, a zmiany - jeśli wejdą w życie - odbiją się negatywnie na długookresowym wzroście gospodarczym, wysokości świadczeń emerytalnych, a także bezpieczeństwie ekonomicznym przyszłych emerytów. Pod listem sprzeciwiającym się takim zmianom w systemie emerytalnym podpisało się ponad 200 ekonomistów i prawników.

Czytaj więcej w Money.pl

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)