Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma OFE. Umorzenie obligacji z OFE nie zmniejszy deficytu

0
Podziel się:

Przeniesienie i umorzenie obligacji z funduszy emerytalnych nie powinno wpłynąć na zmniejszenie deficytu.

Reforma OFE. Umorzenie obligacji z OFE nie zmniejszy deficytu
(Witold Rozbicki/REPORTER)
bETFDCRN

Planowane w projekcie zmian w OFE przeniesienie i umorzenie obligacji z portfeli funduszy emerytalnych nie powinno wpłynąć na zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych liczonego według nowej metodologii unijnej ESA2010 - wynika z opinii GUS do projektu ustawy.

_ Należałoby wziąć pod uwagę nowy system rachunków narodowych i regionalnych (ESA2010), który stosuje się po raz pierwszy do danych, które będą przekazywane począwszy od dnia 1 września 2014 roku. W porównaniu z dotychczasowymi standardami ESA95, standardy ESA2010 zawierają istotne nowe ustalenia odnoszące się do kwestii zobowiązań emerytalnych _ - napisano.

_ Zgodnie z ESA2010 przejęcie jednorazowej wpłaty (aktywów) przez sektor instytucji rządowych i samorządowych, którym towarzyszy przejście zobowiązań emerytalnych, nie będzie operacją, która wpłynie na poprawę salda sektora w danych roku. Zatem środki przekazane do I filaru będą traktowane jako zaliczka na poczet składek na ubezpieczenie społeczne, a nie składki na ubezpieczenie społeczne _ - dodano.

bETFDCRP

_ Z przepisu tego wynika, że transakcja nie powinna wpływać na zmniejszenie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych _ - uważają przedstawiciele GUS.

Autorzy projektu w uzasadnieniu do niego przyznają, że wejście w życie ESA2010 będzie neutralne z punktu widzenia wpływu zmian w systemie emerytalnym na dług sektora general government.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/45/m284461.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reforma;ofe;resort;sprawiedliwosci;ma;uwagi;do;nowelzacji;ustawy,163,0,1408931.html) *Reforma OFE za szybko? Tak uważa resort sprawiedliwości * Z zasady państwa prawnego wynika konieczność stosowania odpowiedniego terminu wejścia w życie ustawy, tak by jej adresaci mogli się w należyty sposób przygotować. W przypadku wyniku sektora general government transakcja przejęcia aktywów w zamian za przyszłe zobowiązania emerytalne zarejestrowana zostanie, zgodnie z zasadami ESA'95, jako dochód (pozytywny wpływ na wynik). Według zasad ESA2010 tego typu transakcje rejestruje się, co do zasady, w rachunkach finansowych, bez wpływu na wynik sektora _ - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianach w OFE.

Jednocześnie w dokumencie zwraca się uwagę, że dotychczas na forum Eurostatu nie uzgodniono w tym zakresie zapisów _ Podręcznika Deficytu i Długu Sektora Instytucji Rządowych i Samorządowych _.

bETFDCRV

W liście do komisarza UE ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehna, Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2014 roku, po zmianach w OFE, nadwyżka w sektorze general government ma wynieść 4,5 proc. PKB.

Czytaj więcej w Money.pl

bETFDCSq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)