Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reguła wydatkowa. "Dobrze, że rząd wycofuje się z błędnych decyzji"

0
Podziel się:

Były wicepremier i minister finansów uważa, że potrzebne jest rozsądne ograniczenie wydatków.

Reguła wydatkowa. "Dobrze, że rząd wycofuje się z błędnych decyzji"
(East News)

Zdaniem profesora Grzegorza Kołodki, rząd popełnił wiele błędów w polityce gospodarczej, ale jego obecne działania zmierzają w dobrą stronę.

Były wicepremier i minister finansów mówił w radiowej Jedynce, że potrzebne jest rozsądne ograniczenie wydatków.

- _ Nie będę dołączał do tych kolegów ekonomistów, którzy huzia na Józia - teraz nie podoba im się to, że rząd chce wprowadzić nową regułę wydatkową, która ma dyscyplinować wydatki na przyszłość, ustawiając je słusznie pod kątem oddziaływania antycyklicznego. I to jest bardzo ważny krok we właściwą stronę, że rząd się wycofuje ze swoich wcześniejszych błędów _ - uważa prof. Kołodko.

Reguła wydatkowa, której wprowadzenia chce minister finansów Jacek Rostowski zakłada zmniejszenie wzrostu wydatków publicznych. Punktem odniesienia będzie przeciętny wzrost nominalnego PKB z ośmiu lat.

Grzegorz Kołodko dodał, że cięcie wydatków nie może być radykalne, gdyż gospodarce _ może się to odbić czkawką _.

- _ W tak zwanych trudnych czasach należy jak zawsze dyscyplinować wydatki, co także zrozumie gospodyni domowa, a czasami minister finansów, natomiast nie w takim stopniu żeby to osłabiało przez zmniejszenie popytu i naszych wydatków możliwości zbytu naszych przedsiębiorców i wobec tego wprowadzało nas w stagnację, czy recesję, czego Polska na szczęście na razie uniknęła _ - mówi Grzegorz Kołodko.

Wczoraj prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Nowe prawo przewiduje wstrzymanie do końca roku sankcji nakładanych na finanse publiczne po przekroczeniu tzw. pierwszego progu, gdy relacja długu publicznego do PKB przekracza 50 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski złożył podpis. Tusk może nas zadłużać Nowelizacja zawiesza do końca roku sankcje nakładane na budżet po przekroczeniu tzw. progu ostrożnościowego.
Rząd zabierze wojsku 3 miliardy złotych Do końca roku zostanie zawieszony wskaźnik 1,95 procent PKB, na którego podstawie są przekazywane środki na modernizację wojska.
Nie robimy zakupów na złość Rostowskiemu Jak władza namawia do kupowania - wyjaśnia Bartosz Chochołowski.
KOMENTARZE
(0)