Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rekomendacje biur maklerskich. Rozliczamy analityków z giełdowych prognoz

0
Podziel się:

Dziś trudno w to uwierzyć, ale rok temu biura maklerskie zalecały "kupuj" akcje JSW.

Rekomendacje biur maklerskich. Rozliczamy analityków z giełdowych prognoz
(monkeybusinessimages/iStockphoto)
bESUmMsB

Blisko 60 procent zaleceń kupna przyniosło w ostatnich 12 miesiącach zyski - wynika z wyliczeń Money.pl. W jednym przypadku można było prawie podwoić zainwestowane pieniądze. Analitykom giełdowym zdarzyły się też jednak fatalne pomyłki. Rok temu dwa biura maklerskie sugerowały zakup udziałów Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mogło się to skończyć utratą ponad połowy oszczędności.

Inwestorzy giełdowi w pierwszych miesiącach tego roku mogli sporo zarobić. Indeks WIG20, grupujący największe spółki, zyskał od stycznia około 10 procent. Kurs w ostatnich dniach przekraczał 2550 punktów, co jest najlepszym wynikiem od września ubiegłego roku. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja indeksu WIG, w którym notowane jest blisko 80 procent z wszystkich 474 spółek z warszawskiej giełdy.

Notowania indeksu WIG na przestrzeni ostatnich 10 lat

bESUmMsD

Do rekordowych poziomów sprzed kryzysu brakuje jeszcze około 20 procent. To dużo, ale w ostatnim czasie historyczne rekordy biły giełdy w Stanach Zjednoczonych czy u naszych zachodnich sąsiadów. Dlaczego podobnie nie miałoby być u nas?

Dane o napływie pieniędzy do akcyjnych funduszy inwestycyjnych pokazują, że coraz więcej osób dostrzega potencjał jaki daje giełda i decyduje się na podjęcie ryzyka oraz inwestycję w akcje. - Polacy powinni przekonać się do inwestycji w akcje, bo stopy zwrotu z depozytów bankowych długo jeszcze pozostaną niskie - uważa Michał Cichosz, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI. Jego zdaniem zarówno na polskiej giełdzie, jak i na rynkach naszego regionu oraz w krajach rozwiniętych nie brakuje spółek o solidnych fundamentach i perspektywach wzrostu. Dobrze zestawiony portfel powinien przynieść co najmniej kilkunastoprocentowe zyski.

Fundusze dają dostęp do akcji pośrednio, za co trzeba sporo zapłacić. Tańsze i ciekawsze jest samodzielne inwestowanie. Jednak niewiele osób jest w stanie przeanalizować setki spółek w celu wybrania kilku najlepszych. Najprościej jest skorzystać z ogólnodostępnych rekomendacji wydawanych przez domy maklerskie i firmy inwestycyjne.

Większość rekomendacji się sprawdza

Okazuje się, że kupując dokładnie rok temu akcje spółki Paged Meble - zgodnie z zaleceniem Biura Maklerskiego BGŻ - można było zyskać 90 procent. Kurs w tym czasie wzrósł z niecałych 32 do ponad 60 zł.

bESUmMsJ

Notowania akcji spółki Paged na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Trzeba jednocześnie przyznać, że w rekomendacji DM BGŻ z 14 kwietnia 2014 roku cena docelowa dla akcji Paged była na poziomie zaledwie 39,66 zł. Niemniej jednak, tak jak sugerowali, warto było postawić pieniądze na tę spółkę.

Przykład Paged to największe osiągnięcie analityków, którzy wydawali rekomendacje w kwietniu ubiegłego roku. Blisko 50 procent dały zarobić w ciągu ostatnich 12 miesięcy papiery AB PL (dystrybutor sprzętu IT), Unibepu (grupa budowlana) oraz takich gigantów jak: Energa i PGNiG. Również dla nich biura maklerskie rok temu wydawały zalecenia "kupuj". Wśród wszystkich 34 tego typu rekomendacji, które w kwietniu 2014 roku zarejestrował Money.pl, 59 procent po roku przyniosło zyski.

bESUmMsK
Rekomendacje "kupuj" dla akcji, które sprawdziły się po roku
spółka zyski po roku od inwestycji instytucja wydająca rekomendację spółka zyski po roku od inwestycji instytucja wydająca rekomendację
PAGED 90% BGŻ BM KGHM 17% DB Securities DM
AB SA 52% IDMSA DM PZU 17% Trigon DM
Energa 52% UniCredit CA IB TARCZYŃSKI 17% Noble Securities
PGNIG 44% Investors DI ING 16% Espirito Santo, UniCredit CA IB
UNIBEP 41% Investors DI ACTION 11% IDMSA DM
CD PROJEKT 38% IDMSA DM BANK HANDLOWY 9% UniCredit CA IB
BUDIMEX 32% Investors DI GLOBAL CITY HOLDINGS 8% IDMSA DM
CYFROWY POLSAT 29% Trigon DM PGE 8% DB Securities DM
MOSTAL ZABRZE 26% Investors DI PEKAO 4% Espirito Santo, DB Securities DM

źródło: wyliczenia własne na podstawie danych Money.pl

Nie brakuje też spektakularnych klap. Niektóre biura maklerskie rok temu zachęcały do kupna akcji m.in. Jastrzębskiej Spółki Węglowej. IDM i Trigon w połowie kwietnia ubiegłego roku wyceniły jedną akcję JSW na dokładnie 60 zł. Wtedy papiery chodziły po 45 zł. Jeszcze pierwsze dwa miesiące były dobre i cena wzrosła do 50 zł, ale później, na fali spadających cen węgla oraz coraz większych kłopotów finansowych kopalni, cena akcji JSW systematycznie szła w dół. W ostatnich dniach kurs zleciał do niewiele ponad 15 zł - najniższego poziomu w historii. Osoby, które skusiła rekomendacja sprzed roku, straciły ponad połowę oszczędności.

Notowania akcji JSW na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

bESUmMsL

Trzeba przyznać, że biura maklerskie wraz z pogarszającymi się notowaniami JSW systematycznie obniżały ceny docelowe, a także większość zaleceń została zmieniona na "sprzedaj". Oczywiście wycena spółki następuje przy uwzględnieniu wszystkich dostępnych informacji na dany moment. Niespodziewana wiadomość o podpisaniu dużej umowy czy przejęciu może zupełnie odmienić wycenę walorów. Mimo tego przykład JSW pokazuje, że analitycy z opóźnieniem dostosowują się do sytuacji, co dla inwestorów może być fatalne w skutkach.

Co tak na prawdę się liczy: wiedza czy szczęście?

Biura maklerskie mają tendencję do sugerowania zakupu akcji, gdy te już od dłuższego czasu zyskują na wartości i odwrotnie w przypadku, gdy ceny spadają. Widać to choćby na przykładzie spółki Integer.pl, znanej z żółtych paczkomatów InPost. Jej akcje od debiutu na GPW w 2007 roku niemal nieprzerwanie drożały. Startowały od poziomu niecałych 15 zł, a pod koniec 2013 roku kosztowały już 328 zł. Pięć miesięcy później firma inwestycyjna Wood & Company dała się ponieść emocjom i zasugerowała dojście kursu aż do 364 zł. Nie dość, że cena akcji od tamtej pory wyraźnie nie przekroczyła nawet 300 zł, to jeszcze w pierwszych dniach tego roku kurs znalazł się poniżej 150 zł.

Rekomendacje "kupuj" dla akcji, które po roku przyniosły straty
spółka straty po roku od inwestycji instytucja wydająca rekomendację
JSW -64% IDMSA DM, Trigon DM
INTEGER.PL -36% Wood Company
BOGDANKA -25% DB Securities DM, UniCredit CA IB
KOPEX -24% IDMSA DM, BPS DM
RAWLPLUG -21% Noble Securities
EUROCASH -8% Trigon DM
EMPERIA -5% UniCredit CA IB
TAURON -4% DB Securities DM
bESUmMsM

źródło: wyliczenia własne na podstawie danych Money.pl

Na 80 rekomendacji wydanych w kwietniu ubiegłego roku 43 miało konkretny wydźwięk, tzn. sugerowało zakup lub sprzedaż akcji. Z tego zdecydowana większość przekonywała jednak do wejścia w inwestycję, nie odwrotnie. Zalecenie "sprzedaj" padło zaledwie dziewięć razy w stosunku do siedmiu spółek. Dwie z nich - JSW i Bank Handlowy - były już uwzględnione w zestawieniu spółek z rekomendacją "kupuj".

W przypadku Jastrzębskiej spółki Węglowej, wszyscy inwestorzy, którzy posłuchali zalecenia UniCredit, dobrze zrobili sprzedając akcje w kwietniu. Po roku akcje są tańsze o około 64 procent. Z kolei akcjonariusze Banku Handlowego, którzy poszli za radą analityków Espirito Santo i sprzedali papiery w kwietniu, stracili szansę na zysk. Po pół roku akcje banku były warte 15 procent więcej. Choć zamieszanie w sektorze bankowym na początku roku wpłynęło negatywnie na kurs akcji Handlowego, to i tak obecne notowania są lepsze niż przed rokiem.

Rekomendacje "sprzedaj" i zmiana wartości akcji w ciągu roku
spółka wynik po roku od inwestycji instytucja wydająca rekomendację
JSW -64% UniCredit CA IB
ROVESE -10% DM mBanku
TRAKCJA -6% Investors DI
LPP -3% Erste Securities DI
BZ WBK 0% Espirito Santo, UniCredit CA IB
ORANGE POLSKA 8% IDMSA DM, DM mBanku
BANK HANDLOWY 9% Espirito Santo

źródło: źródło: wyliczenia własne na podstawie danych Money.pl

Skuteczność rekomendacji nie zachwyca. Po roku skrajne zalecenia "kupuj" i "sprzedaj" sprawdziły się w 56 procentach. Choć analitycy częściej trafiali niż pudłowali, to jednak po profesjonalistach można oczekiwać dużo więcej.

W praktyce inwestowania na giełdzie często ważniejsze od wiedzy jest zwykłe szczęście. Widać to po różnych eksperymentach. Chyba jedno z najsłynniejszych i pierwszych takich badań przeprowadził "Wall Street Journal". W październiku 1988 roku w gazecie zaczęto publikować i porównywać dwa, a potem trzy portfele akcji złożone z czterech spółek każdy. Typowali je analitycy giełdowi oraz dziennikarze. Ci drudzy wybierali akcje rzucając rzutkami do tarczy z nazwami spółek.

Efekt? Zwyciężyli giełdowcy, ale przewaga nie była tak duża, jak mogłoby się wydawać. Po stu sześciomiesięcznych edycjach zawodów w 61 procentach górą byli zawodowcy, zarabiając 11 procent wobec o połowę niższych zysków dziennikarzy.

Co teraz warto kupić? Odważne prognozy

Skoro historyczne eksperymenty i analiza ubiegłorocznych rekomendacji sugeruje, że większość zaleceń jest w perspektywie roku skuteczna, Money.pl sprawdził ostatnio wydane raporty domów maklerskich. Z 68 rekomendacji zarejestrowanych przez nas w kwietniu: 29 brzmi "kupuj", a 7 "sprzedaj".

Kwietniowe rekomendacje kupuj i sprzedaj z największym potencjałem zysku/straty
spółka data rekomendacji cena akcji z dnia wydania rekomendacji cena docelowa zalecenie instytucja wydająca rekomendację sugerowany potencjał zysku/straty
HAWE 2015-04-23 2,06 4,17 Kupuj BZ WBK DM 102%
PUŁAWY 2015-04-16 150,00 234,50 Kupuj Pekao DM 56%
PAGED 2015-04-27 55,50 77,20 Kupuj BZ WBK DM 39%
GRAJEWO 2015-04-27 27,88 35,40 Kupuj BZ WBK DM 27%
BOGDANKA 2015-04-08 86,00 109,00 Kupuj Raiffeisen 27%
CYFROWY POLSAT 2015-04-23 25,38 31,70 Kupuj BZ WBK DM 25%
AMICA 2015-04-07 144,60 180,00 Kupuj Noble Securities 24%
ENEL-MED 2015-04-19 11,30 14,00 Kupuj BOŚ DM 24%
AGORA 2015-04-22 11,43 14,10 Kupuj Espirito Santo 23%
PEP 2015-04-09 33,74 41,30 Kupuj BZ WBK DM 22%
ROBYG 2015-04-21 2,43 2,93 Kupuj Espirito Santo 21%
BSCDRUK 2015-04-08 28,92 34,60 Kupuj BOŚ DM 20%
AZOTY TARNÓW 2015-04-16 86,10 67,00 Sprzedaj Pekao DM -22%
BANK HANDLOWY 2015-04-24 113,25 86,80 Sprzedaj BZ WBK DM -23%
POLICE 2015-04-16 23,80 17,90 Sprzedaj Pekao DM -25%

źródło: Money.pl

W zestawieniu uwagę zwraca przede wszystkim spółka Hawe. W dniu wydania rekomendacji jedna akcja kosztowała 2,06 zł. Końcówka kwietnia przyniosła wzrosty o kilkanaście groszy, ale wciąż daleko do ceny docelowej Domu Maklerskiego BZ WBK ustalonej na 4,17 zł. Akcje tak drogie nie były od 2013 roku. Potencjał do wzrostu to ponad 100 procent. To bardzo odważna rekomendacja. Czy będzie powodem do chwały czy wstydu dla analityków, przekonamy się najwcześniej za kilka miesięcy.

Prezes GPW o tegorocznych debiutach i otwarciu na rynek walutowy:

Czytaj więcej w Money.pl

| spółka | straty po roku od inwestycji | instytucja wydająca rekomendację |
| --- | --- | --- |

bESUmMte
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)