Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekordowa sprzedaż gruntów inwestycyjnych

0
Podziel się:

Agencja Nieruchomości Rolnych w 2010 roku sprzedała ziemię za kwotę 287 mln zł.

Rekordowa sprzedaż gruntów inwestycyjnych
(Amaxim/Dreamstime)

Agencja Nieruchomości Rolnych osiągnęła w 2010 roku rekordowe przychody ze sprzedaży gruntów tak zwanych inwestycyjnych. Sprzedano 1586 hektary za kwotę 287 mln zł - poinformowała rzeczniczka ANR Grażyna Kapelko.

Jest to 19 mln zł więcej niż w 2008 roku, gdy Agencja sprzedała 1644 hektary za 268 mln zł. Natomiast w stosunku do 2009 r. ubiegłoroczna sprzedaż ziemi wzrosła o 23 proc., a wpływy - o 56 proc. (w 2009 - wyniosły one 183 mln zł). Średnia cena 1 ha gruntu nierolnego w 2010 roku, w porównaniu do 2009, wzrosła o 23,4 proc. W 2004 r. hektar ziemi przeznaczonej pod inwestycje kosztował średnio 46,8 tys. zł, w 2010 r. - już 200,6 tys. zł. W 2009 r. za taką nieruchomość trzeba było zapłacić 162,5 tys. złotych.

- _ Jest kilka przyczyn tak dobrego wyniku sprzedaży. Polska jest cały czas uważana za atrakcyjny kraj pod względem inwestycyjnym. W parze z tym idą inwestycje w zakresie infrastruktury, czyli budowa dróg czy autostrad, co powoduje, że grunty położone w ich pobliżu są dogodne dla przyszłych interesów. Ponadto Agencja ma bardzo atrakcyjną ofertę takich nieruchomości _ - powiedział prezes ANR Tomasz Nawrocki.

Zaznaczył, że nie chodzi tylko o cenę, ale o różnorodność i atrakcyjność oferty. Każdy może znaleźć coś dla siebie - są to grunty przeznaczone pod budowę domów jednorodzinnych czy domków rekreacyjnych. Ale są też wystawiane do sprzedaży duże powierzchnie przeznaczone pod budowę fabryk, centów handlowych czy na inną działalność gospodarczą. Do gruntów nierolnych zaliczane są też nieruchomości, na których znajdują się dwory i pałace.

Zdaniem Nawrockiego, na wielkość sprzedaży wpływa także działalność informacyjna Agencji. Oferty są prezentowane podczas różnych krajowych i zagranicznych targów. W 2011 roku działania te będą kontynuowane.

Agencja może obecnie zaproponować do kupienia ok. 4,5 tys. ha gruntów pod inwestycje o wartości ok. 1 miliarda zł, ale cały czas przygotowywane są do sprzedaży nowe działki. Oferta może być atrakcyjna - są to ziemie położone w okolicach Warszawy, Modlina czy blisko Wrocławia. _ - Generalnie ANR zakłada, że roczna sprzedaż takich nieruchomości powinna być w granicach 1,5 tys. hektarów, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku uda się sprzedać większą powierzchnię niż w 2010 roku _ - powiedział prezes.

Agencja sprzedaje nieruchomości na dostępnych dla wszystkich zainteresowanych przetargach, które pozwalają na uzyskanie jak najwyższej ceny. Na ogół są to przetargi ustne. Mogą w nich brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłaciły wadium i zgłosiły się w określonym miejscu. Mogą w nich uczestniczyć także cudzoziemcy z państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie muszą oni posiadać zgody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie gruntu inwestycyjnego lub zabytku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83221.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/dzialki;drozeja;choc;transkacji;nie;przybywa,188,0,648636.html) Działki drożeją, choć transkacji nie przybywa W II kwartale ceny gruntów budowlanych w większości analizowanych miast Polski wzrosły. Najbardziej, bo o 9 proc., w Krakowie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t91281.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/co;robic;gdy;wzrosly;oplaty;za;uzytkowanie;wieczyste,193,0,594113.html) Co robić gdy wzrosły opłaty za użytkowanie wieczyste? Możemy starać się o bonifikatę lub złożyć odwołanie do SKO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t26305.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/wykup;gruntu;tanszy;niz;uzytkowanie;wieczyste,20,0,587540.html) Wykup gruntu tańszy niż użytkowanie wieczyste W ciągu 20 lat różnica może wynieść nawet ponad 100 tys. zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)