Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekordowe kary nałożone przez KNF

0
Podziel się:

Miniony rok był także rekordowy pod względem decyzji o wysokości nałożonych kar na instytucje rynku finansowego.

Rekordowe kary nałożone przez KNF
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Ponad 11 mln zł – tyle wynosi łączna suma kar nałożonych przez Komisję Nadzoru Finansowego w 2014 roku. Komisja ukarała aż 59 podmiotów. To aż o 13 więcej, niż w roku 2013 oraz najwięcej od chwili powstania KNF przed dziewięcioma laty.

Na zdjęciu Andrzej Jakubiak prezes KNF.

W 2014 roku wniesiono rekordową liczbę aktów oskarżenia oraz zapadło najwięcej wyroków w sprawach z zawiadomień Urzędu KNF. Ten rok był także rekordowy pod względem decyzji o nałożeniu kary pieniężnej na podmioty z rynku finansowego, których KNF wydała 59.

To najwięcej od 2006 roku, kiedy powstała KNF i o 13 decyzji więcej niż w roku 2013.

W sprawach z zawiadomień KNF w 2014 roku wniesiono 19 aktów oskarżenia, najwięcej od początku istnienia KNF, a spośród nich 9 dotyczyło działalności na rynku kapitałowym, 8 w sektorze bankowym, a 2 z innych przepisów prawa.

W tym samym roku w sprawach z zawiadomień KNF zapadło 14 wyroków, z tego 6 na rynku kapitałowym, 6 w sektorze bankowym, a 2 z innych przepisów prawa.

Nadal wysoka jest liczba składanych zawiadomień do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez podmioty prowadzące działalność bez zezwolenia KNF.

W 2014 roku Urząd KNF złożył do prokuratury 65 zawiadomień, z czego najwięcej odnosiło się do naruszeń przepisów prawa na rynku kapitałowym:

17 naruszeń dotyczyło ujawnienia lub wykorzystania informacji poufnej,

10 prowadzenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia,

9 dokonywania manipulacji instrumentem finansowym.

Źródło: KNF

Mniejsza liczba zawiadomień ogółem w stosunku do 2013 roku wynika ze spadku liczby zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na gromadzeniu bez zezwolenia środków pieniężnych w celu udzielania kredytów, pożyczek lub obciążania ich ryzykiem w inny sposób.

W 2014 z tego tytułu Urząd KNF złożył 5 zawiadomień, podczas gdy w roku poprzednim aż 22. Należy to tłumaczyć wzmożoną liczbą sygnałów i zapytań, które wpływały do Urzędu KNF po wybuchu afery Amber Gold i w efekcie rekordową liczbą zawiadomień w 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)