Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rekordowe oszczędności Polaków

0
Podziel się

W III kwartale 2009 r. przybyło nam ponad 30 mld zł. Najwięcej zyskały zaskórniaki ulokowane w akcjach.

Rekordowe oszczędności Polaków
(flyfloor/iStockphoto)
bEhNtzoB

Oszczędności gospodarstw domowych wyniosły 758 mld zł na koniec września 2009 r., a w trzecim kwartale wzrosły o 30,3 mld zł, tj. o 4,2 proc. - tak wynika z wyliczeń Analiz Online, firmy monitorującej rynek funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

Tym samym padł kolejny rekord - nigdy wartość środków przeznaczonych przez gospodarstwa domowe na przyszłą konsumpcję nie była wyższa, ale do tego bieżący rok zdołał nas już nieco przyzwyczaić"- podano w raporcie.

O blisko 18 proc. rosły oszczędności ulokowane w akcjach za pośrednictwem biur maklerskich, 14,2 proc. to dynamika aktywów funduszy inwestycyjnych oferowanych przez krajowe TFI, zaś o 11,8 proc. rosły środki zgromadzone w ramach oferty inwestycyjnej firm ubezpieczeniowych.

bEhNtzoD

Dwucyfrowy wzrost odnotował również segment o najniższej płynności, czyli środki zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (10,1 proc.). Z uwagi na to, że kapitał emerytalny to pod względem wartości drugi segment naszych oszczędności, dynamika ta wystarczyła do tego by kapitał w OFE odpowiadał za połowę zwyżki oszczędności ogółem.

[

Polacy biedakami Europy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;biedakami;europy,134,0,547974.html )

bEhNtzoJ

Dwucyfrowym wzrostom aktywów OFE, funduszy inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych towarzyszyła dużo niższa dynamika środków pozyskanych z polskiego rynku przez zagraniczne firmy inwestycyjne.

Wpływ na niższą dynamikę miało umocnienie złotego względem euro i dolara. Proces ten był szczególnie widoczny w lipcu, gdy złoty zyskiwał na wartości po ok. 7 proc. (w sierpniu 1,5 proc. wobec euro i 2,9 proc. wobec dolara), co przyczyniło się do istotnego ograniczenia zysków z zagranicznych inwestycji.

Najsłabiej w trzecim kwartale wypadły inwestycje w obligacje i bony skarbowe, środki zgromadzone w bankach oraz gotówka w obiegu. W ich przypadku dynamika wyniosła odpowiednio 3,2 proc., 0,4 proc. a wartość środków pozostających poza systemem bankowym jako jedyna spadła o 2,8 proc..

Nadal decydującą rolę dla oszczędności Polaków odgrywają banki - wartość środków ulokowanych przez gospodarstwa domowe na rachunkach bieżących oraz lokatachnadal stanowi blisko 50 proc. kwoty oszczędności ogółem. Zarządzane przez TFI aktywa osób fizycznych to zaledwie 20 proc. środków trzymanych na rachunkach i lokatach bankowych.

bEhNtzoK
Czytaj w Money.pl
*Rok kryzysu: Kredyty podrożały, ale raty są niższe * W 2009 roku udzielono o jedną trzecią mniej kredytów hipotecznych, za to marże banków urosły o cztery punkty procentowe. Płacimy jednak mniejsze raty kredytów we frankach niż rok temu.
( ../../i/h//241/38641.jpg ) *Polacy chętniej oszczędzają. Na kontach * Konta oszczędnościowe zyskują na popularności. Zdeponowane na nich środki wzrosły w ciągu ostatniego roku o 30 proc. Do 65 mld złotych.
bEhNtzpe
fundusze
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)