Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Resort gospodarki: Bezrobocie wzrośnie do 12 procent

0
Podziel się

Wpływ na wzrost bezrobocia ma spadek popytu na pracę.

Resort gospodarki: Bezrobocie wzrośnie do 12 procent
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bEhTThnV

Ministerstwo Gospodarki, kierowane przez Waldemara Pawlaka, spodziewa się w 2009 roku wzrostu gospodarczego na poziomie 1 proc., wzrostu stopy bezrobocia do około 12 proc., zaś deficyt w obrotach towarowych wyniesie 20 mld euro - wynika z analizy sytuacji gospodarczej po I kwartale.
W 2009 roku resort gospodarczy przewiduje, że wzrost PKB wyniesie ok. 1 proc., który pozostanie pod wpływem sytuacji zewnętrznej, m.in. sytuacji na rynku kredytowym i powodzenia światowych działań antykryzysowych. Nakłady brutto na środki trwałe będą nadal rosnąć przy wsparciu finansowym realizacji inwestycji ze środków unijnych. Spożycie indywidualne powinno również wzrosnąć jednak w wolniejszym tempie" - napisano w raporcie.

RYNEK PRACY

Resort gospodarki spodziewa się wzrostu stopy bezrobocia do ok. 12 proc. na koniec roku z 11 proc. w kwietniu.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROGNOZACH PKB DLA POLSKI
*PKB w przyszłym roku wzrośnie o 5 procent? * Wzrost PKB w 2010 roku powinien się zbliżać do poziomu 4,5-5 procent - uważa Maciej Krzak, szef Zespołu Makroekonomicznego z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE.
*Polska gospodarka wśród najsilniejszych w UE * Według Eurostatu w IV kw. 2008 roku PKB w Polsce wzrosło o 3,1 procent.
*Wzrost PKB najniższy od 2001 roku? * Według GUS, w IV kwartale 2008 roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,9 procent w skali roku
*Nie ma szans na wzrost PKB powyżej 2 procent * Ministerstwo Gospodarki podtrzymało szacunek, według którego Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o nie wi
bEhTThnX

Według analizy resortu gospodarki zapoczątkowany w ostatnim kwartale 2008 r. spadek popytu na pracę oraz kontynuacja tej tendencji w kolejnych miesiącach br. pozwalają przypuszczać, że trend ten utrwalił się i może się pogłębiać. Możliwe jest jego czasowe ograniczenie w okresie letnim (prace sezonowe), jednakże w skali całego roku przewiduje się wzrost bezrobocia do ok. 12 procent.

*BILANS HANDLOWY *
Analitycy z ministerstwa gospodarki przewidują, że w 2009 r. wartość eksportu wyniesie ok. 101 mld euro, tj. o ok. 12 proc. mniej niż w 2008 roku. Wartość importu wyniesie natomiast 121 mld euro, tj. o 13 proc. mniej niż w roku 2008. Saldo obrotów towarowych osiągnie poziom ok. 20 mld euro, czyli o ok. 4,7 mld euro mniej wobec roku 2008.

bEhTThod

Wskaźniki inflacji i bezrobocia
_ _INFLACJA
_ _Jak wynika z analizy resortu gospodarki w drugiej połowie roku ogólny poziom cen dóbr i usług zbliży się do poziomu 2,5 procent. Głównym determinantem poziomu inflacji w 2009 roku będzie ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze i związane z nim pogarszanie się sytuacji na rynku pracy, które wpłynie na ograniczenie presji inflacyjnej.

bEhTThoy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)