Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Bank Światowy pomoże polskim szpitalom. Resort Radziwiłła zabierze się za oddłużanie?

18
Podziel się:

Trwają rozmowy Banku Światowego z Ministerstwem Zdrowia na temat restrukturyzacji polskich szpitali klinicznych. Miałby to być wstęp do uzdrowienia całego sektora. Jednak żeby pieniądze mogły popłynąć, najpierw musimy je sami oddłużyć.

Konstanty Radziwiłł planuje, że za oddłużeniem szłaby też restrukturyzacja placówek.
Konstanty Radziwiłł planuje, że za oddłużeniem szłaby też restrukturyzacja placówek. (RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)

Trwają rozmowy Banku Światowego z Ministerstwem Zdrowia na temat restrukturyzacji polskich szpitali klinicznych. Miałby to być wstęp do uzdrowienia całego sektora. Jednak zanim pieniądze z BŚ będą mogły popłynąć, Polska musi sama oddłużyć placówki.

O sprawie dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" i radia Tok FM. Ministerstwo Zdrowia rozważa powołanie agencji, która pozwoli placówkom na oddłużenie. Agencja działałyby jako spółka Skarbu Państwa z budżetem rzędu miliarda - dwóch miliardów złotych.

Pieniądze miałyby pochodzić z Banku Gospodarstwa Krajowego, niewykluczone, że także z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Światowego. Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła za oddłużeniem placówek miałaby iść restrukturyzacja. Nie oznacza to jednak komercjalizacji. Szpitale mogłyby na przykład poddać się kontroli zarządczej lub - w skrajnym przypadku - przejść pod kontrolę agencji.

Zobacz także: Zobacz też, kto powinien spieszyć się z kupnem mieszkania:

Według Piotra Pobrotyna, dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, to bardzo dobry pomysł. Kiedy 10 lat temu przejmował szpital, placówka miała 200 mln długów. Dzięki pomocy państwa wyszedł na prostą i od dekady jest nad kreską - czytamy w "DGP".

Jak dodał Pobrotyn, często przy restrukturyzacji chodzi o najprostsze rzeczy - w jego szpitalu działały na przykład trzy osobne kuchnie, a wystarczyła jedna. W placówce była też pralnia, a mimo to pranie zlecano firmom zewnętrznym.

W tej chwili długi polskich szpitali to aż 11,5 mld zł.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Ala
6 lat temu
Innymi słowy oddluzone Polskie szpitale zostaną sprzedane Bankowi swiatowemu - czyli zdrowie Polskiego narodu będzie należeć do okupanta świata. Zostaniemy sprzedani.
Dd
6 lat temu
Mam dość rewolucji! Dla odmiany chciałbym STABILIZACJI! Ale z rządem, który łamie prawo nie jest to, niestety, możliwe...
Gość
6 lat temu
Wystarczy wycenić drogie i skomplikowane procedury medyczne zgodnie z ich wartością. Np za przeszczep szpiku w Polsce NFZ płaci szpitalowi ok. 30% tego co NHS w GB. Jakieś pytania?
WERT
6 lat temu
umoczy ten KSIAZE KROLIKOW miliardy - a potem da noge- to polglowek i niezdiagnozowany schizofrenik
idzie bida i ...
6 lat temu
[QUOTE] Jednak zanim pieniądze z BŚ będą mogły popłynąć, Polska musi sama oddłużyć placówki. [/QUOTE] Wynika z tego, że najpierw szpitale zostaną oddłużone naszymi rękami, a następnie przejmie nad nimi kontrolę obcy kapitał w postaci Banku Światowego, który udzieli kredytu/pożyczki wiążącej nam ręce.