Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bank Światowy pomoże polskim szpitalom. Resort Radziwiłła zabierze się za oddłużanie?

Bank Światowy pomoże polskim szpitalom. Resort Radziwiłła zabierze się za oddłużanie?

Konstanty Radziwiłł planuje, że za oddłużeniem szłaby też restrukturyzacja placówek. Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER
Konstanty Radziwiłł planuje, że za oddłużeniem szłaby też restrukturyzacja placówek.

Trwają rozmowy Banku Światowego z Ministerstwem Zdrowia na temat restrukturyzacji polskich szpitali klinicznych. Miałby to być wstęp do uzdrowienia całego sektora. Jednak zanim pieniądze z BŚ będą mogły popłynąć, Polska musi sama oddłużyć placówki.

O sprawie dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" i radia Tok FM. Ministerstwo Zdrowia rozważa powołanie agencji, która pozwoli placówkom na oddłużenie. Agencja działałyby jako spółka Skarbu Państwa z budżetem rzędu miliarda - dwóch miliardów złotych.

Pieniądze miałyby pochodzić z Banku Gospodarstwa Krajowego, niewykluczone, że także z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Światowego. Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła za oddłużeniem placówek miałaby iść restrukturyzacja. Nie oznacza to jednak komercjalizacji. Szpitale mogłyby na przykład poddać się kontroli zarządczej lub - w skrajnym przypadku - przejść pod kontrolę agencji.

Zobacz też, kto powinien spieszyć się z kupnem mieszkania:

 


Według Piotra Pobrotyna, dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, to bardzo dobry pomysł. Kiedy 10 lat temu przejmował szpital, placówka miała 200 mln długów. Dzięki pomocy państwa wyszedł na prostą i od dekady jest nad kreską - czytamy w "DGP".

Jak dodał Pobrotyn, często przy restrukturyzacji chodzi o najprostsze rzeczy - w jego szpitalu działały na przykład trzy osobne kuchnie, a wystarczyła jedna. W placówce była też pralnia, a mimo to pranie zlecano firmom zewnętrznym.

W tej chwili długi polskich szpitali to aż 11,5 mld zł.

Czytaj także
Polecane galerie
Ala
2017-11-22 13:16
Innymi słowy oddluzone Polskie szpitale zostaną sprzedane Bankowi swiatowemu - czyli zdrowie Polskiego narodu będzie należeć do okupanta świata. Zostaniemy sprzedani.
Dd
2017-11-22 09:32
Mam dość rewolucji! Dla odmiany chciałbym STABILIZACJI! Ale z rządem, który łamie prawo nie jest to, niestety, możliwe...
Gość
2017-11-22 06:51
Wystarczy wycenić drogie i skomplikowane procedury medyczne zgodnie z ich wartością. Np za przeszczep szpiku w Polsce NFZ płaci szpitalowi ok. 30% tego co NHS w GB. Jakieś pytania?
Pokaż wszystkie komentarze (18)