Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Roboty przejmują pracę ludzi. W Polsce jest ich coraz więcej

11
Podziel się

W ciągu 120 lat zautomatyzowana zostanie cała praca wykonywana przez ludzi.

W ciągu 120 lat zautomatyzowana zostanie cała praca wykonywana przez ludzi.
W ciągu 120 lat zautomatyzowana zostanie cała praca wykonywana przez ludzi. (Richard Jones/REX FEATURES)
bEhBXxcl

Liczba robotów na jednego pracownika przemysłowego w Polsce wzrosła dziesięciokrotnie w ciągu ostatniej dekady. Mimo tego pod względem robotyzacji wciąż jesteśmy daleko w tyle.

Polska na tle Europy wciąż ma wiele do nadrobienia. Choć w porównaniu do roku 2006 liczba robotów przypadających na jednego pracownika wzrosła aż dziesięć razy, to i tak jest to zaledwie 37 proc. liczby robotów przypadających na pracownika zatrudnionego w przemyśle w UE15 – wynika z najnowszego raportu Fundacji Naukowej IBS.

bEhBXxcn

Podobne statystyki publikowało na początku roku OECD. Średnio w tych krajach na 1000 pracowników przypada 6,23 robota. W Polsce - zaledwie 1,05.

Jak podkreśla IBS, Polska stopniowo zbliża się do średniej dla UE15 pod względem zasobu kapitału ICT i robotyzacji jednak dystans dzielący Polskę od tych krajów pozostaje znaczący.

Jakie branże najbardziej podlegają automatyzacji?Z analizy McKinsey Global Institute wynika, że największy potencjał automatyzacji występuje w pracach związanych z przetwarzaniem żywności, w produkcji, transporcie, magazynowaniu, rolnictwie, handlu detalicznym i górnictwie. Natomiast w najmniejszym stopniu można zautomatyzować usługi edukacyjne.

bEhBXxct
Zobacz także: Połowę pracujących Polaków mogą zastąpić roboty. Górnicy, kierowcy, rolnicy zagrożeni?:

Z kolei z danych Międzynarodowej Federacji Robotów wynika, że w 2016 roku sprzedaż robotów wzrosła o 16 proc. - do 294 312 sztuk, co jest nowym rekordem. Głównym motorem wzrostu był - podobnie jak rok wcześniej - przemysł elektryczny i elektroniczny.

Z opublikowanego przez naukowców z Uniwersytetów w Oksfordzie i Yale badania dowiadujemy się, że według 50 proc. ekspertów od sztucznej inteligencji w ciągu 45 lat maszyny prześcigną ludzi we wszystkich aspektach inteligencji, a w ciągu 120 lat zautomatyzowana zostanie cała praca wykonywana przez ludzi.

bEhBXxcu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEhBXxcO
KOMENTARZE
(11)
13
3 lata temu
Wybaczcie chce mi się śmiać hehehe W Polsce pełna automatyzacja hehehe w 95% firm jest praca typowo nakazowa zrób szybciej niż wczoraj i zamień komponenty na tańsze (gorszej jakości) jak się mówi wolne to się słyszy "nie mam ludzi jest dużo pracy", potrzebne są narzędzia pracy to trzeba kombinować zamienniki lub się dzielić. Już widzę jak kierownik zmusza automatyczną linię do przyśpieszenia, lub daje nieodpowiedni materiał, albo tłumaczy że część kupi w przyszłym miesiącu ale produkcja musi być zrobiona normalnie. UWAŻAM ŻE POLSKA JEST GOTOWA NA AUTOMATYZACJĘ ALE POLSKIE FIRMY NIE
hihi
3 lata temu
Myślałem, że to artykuł o wielebnych panach.
woj.
3 lata temu
A tapetować niema komu.
bEhBXxcP
Link01
3 lata temu
Opodatkować niech płąca jak za zwykłego pracownika
pracownik pro...
3 lata temu
Wbrew opiniom oburzonych, roboty są koniecznością w dalszej perspektywie. To jedyny sposób na zwiększenie wydajności produkcji. Faktem jest też, że znajdzie się praca dla ludzi zastąpionych przez roboty, ale nie będzie to praca na zasadzie wciskania czerwonego przycisku raz na 8 sekund.