Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Czołowy deweloper w Polsce trafi w ręce Goldman Sachs. UOKiK dał zgodę

Czołowy deweloper w Polsce trafi w ręce Goldman Sachs. UOKiK dał zgodę

UOKiK zgodził się, by Robyg trafił w ręce spółki zależnej od banku Goldman Sachs Fot. AP/FOTOLINK
UOKiK zgodził się, by Robyg trafił w ręce spółki zależnej od banku Goldman Sachs

17. największy bank świata inwestuje w polski rynek deweloperski. Właśnie dostał zgodę od UOKiK na kupno drugiej firmy na rynku, czyli warszawskiego Robygu. Zapłaci ponad miliard złotych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie kontroli nad Robyg przez należącą do banku Goldman Sachs spółkę Bricks Acquisitions Limited. To był warunek ogłoszenia wezwania w na 100 proc. akcji Robyg po 3,55 zł za szt.

Robyg to deweloper realizujący inwestycje w Warszawie i Gdańsku. W pierwszych trzech kwartałach ub.r. sprzedał 2,7 tys. mieszkań co daje mu drugie miejsce na rynku zaraz za Dom Development, ze stratą zaledwie 35 mieszkań do lidera.

"Wzywający otrzymał decyzję prezesa UOKiK o udzieleniu bezwarunkowej zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez wzywającego kontroli nad spółką, co oznacza ziszczenie się warunku prawnego zastrzeżonego w treści wezwania" - podano w komunikacie.

Przejęcie całości spółki kosztować będzie 1,03 mld zł. Termin rozpoczęcia przyjmowania zapisów na akcje - 2 stycznia 2018 r., termin zakończenia przyjmowania zapisów na akcje - 2 lutego 2018 r.

Zobacz również: Zanim kupisz mieszkanie zadaj te trzy pytania

 

 

Bricks Acquisitions Limited to podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group. Dotąd nie posiadał akcji Robygu, a przynajmniej nie tyle, by być zmuszonym do ujawnienia się.

Największymi akcjonariuszami Robygu jest obecnie sześć funduszy emerytalnych, z OFE Aviva BZ WBK i OFE PKO BP Bankowy na czele. Razem z grupą towarzystw funduszy inwestycyjnych OFE mają łącznie prawie 74 proc. kapitału spółki. Przy cenie 3,55 zł za akcję, która jest bliska rekordowym notowaniom, nie powinno być problemów z ich zgodą na sprzedaż.

budownictwo, nieruchomości, robyg, goldman sachs, rob
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
obserwator
2018-01-06 08:16
Polską rządzą dwie sekty: żydowska finansjera i katolicka manipulacja K.K
Marian
2018-01-06 08:08
Pis walczy aby w Polsce ograniczać wpływ zagranicznych firm na firmy Polskie a tu proszę daje bankowi ŻYDOWSKIEMU Goldman Sachs decyzję prezesa UOKiK o udzieleniu BEZWARUNKOWEJ ZGODY na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez wzywającego kontroli nad spółką. Żydzi mają wejście u swego ziomka żyda prezesa- Kaczyńskiego i żony prezydenta -żydówki Agaty Kornhauser-Dudy . POLSKI RZĄD SIEDZI W W KIESZENI BANKU ŻYDOWSKIEGO - Goldman Sachs
stefan
2018-01-05 22:38
To jest bardzo niekorzystna wiadomosc dla polskiego rynku.
Goldman sachs to bank do ktorego niejaki balcerowicz od lat jezdzi po wskazowki.
Piora tam mozg owemu,co widac po czynach i wypowiedziach.
Pokaż wszystkie komentarze (8)