Notowania

rodzina 500 plus
11.02.2016 12:26

Rodzina 500 plus przyjęta przez Sejm. Poprawki opozycji odrzucone

Posłowie głosowali nad poprawkami do ustawy 500 plus, ale uznaniem cieszyły się tylko te, zgłoszone przez PiS. Projekt trafi teraz do Senatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

W czwartkowe przedpołudnie Sejm przyjął program Rodzina 500 plus, zakładający m. in. wypłatę 500 złotych na dziecko. Posłowie głosowali nad poprawkami zgłaszanymi przez opozycję, ale żadna z nich nie znalazła uznania w oczach większości parlamentarnej. Przyjęto jedynie te, zgłoszone przez klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Projekt przeszedł większością 261 głosów. Za przyjęciem ustawy, oprócz posłów PiS, głosowali również parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego, choć przewodniczący klubu ludowców miał do niego zastrzeżenia. Platforma Obywatelska wstrzymała się od głosu (za wyjątkiem Lidii Gądek i Henryki Krzywonos, które były za), a Nowoczesna była przeciwna. Z kolei w klubie Kukiz'15 nie było dyscypliny w tej sprawie.

Pierwsze i drugie czytanie projektu, który wprowadza świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze, Sejm przeprowadził we wtorek na sali plenarnej i środę w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W czwartkowe przedpołudnie posłowie debatowali nad programem i rozpatrywali szereg poprawek.

W dyskusji nad projektem często pojawiały się zarzuty, że PiS obiecywał w kampanii 500 zł na każde dziecko, tymczasem - jak wskazywała opozycja - projekt wyklucza z tej pomocy ok. 3 mln dzieci, m.in. jedynaków niespełniających kryteriów dochodowych oraz dzieci, które mają pełnoletnie rodzeństwo.

Przedstawiciele rządu odpowiadali, że od początku zapowiadane było świadczenie od drugiego dziecka, ponieważ program ma wspierać dzietność, a czynniki ekonomiczne mają częściej wpływ na decyzje o kolejnym dziecku niż na decyzje o posiadaniu dzieci w ogóle.

- Chcę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego projektu, przede wszystkim polskim rodzinom, z którymi dyskutowaliśmy przez ostatnie miesiące - mówiła tuż przed głosowaniem Premier Beata Szydło, po czym dziękowała również minister Rafalskiej oraz jej zespołowi, a także opozycji za głosy popierające projekt.

Poprawki tylko z PiS

Opozycja zgłosiła do projektu wnioski mniejszości zakładające m.in.: wprowadzenie świadczenia na każde dziecko, bez kryterium dochodowego; wprowadzenie przy wypłacaniu świadczeń zasady "złotówka za złotówkę" dla osób nieznacznie przekraczających kryteria, umożliwienie wypłaty świadczenia, gdy starsze dziecko ukończy 18 lat; likwidację kryteriów dochodowych dla samotnych rodziców wychowujących jedno dziecko; wprowadzenie górnego kryterium dochodowego w wysokości 2,5 tys. zł na osobę w rodzinie.

Żadna z nich nie została jednak przyjęta. Uznanie posłów zyskały jedynie te, zgłoszone przez klub parlamentarny PiS. W efekcie 500 złotych będzie przysługiwać m. in. na dzieci, które zostało umieszczone w pieczy zastępczej. Ponadto doprecyzowano kwestię składania wniosków o świadczenie wychowawcze

Według minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, program 500 plus to absolutnie historyczny projekt. Minister podkreślała w Sejmie, że jest to realizacja obietnic wyborczych PiS i dowód "solidaryzmu z polskim rodzinami, przejaw troski o dobrostan polskich dzieci i chęci przełamania kryzysu demograficznego".- Jesteśmy na początku budowania polityki rodzinnej - mówiła z sejmowej mównicy minister Rafalska i zapewniała, że rząd PiS będzie realizował wszystkie dobre ustawy w tym zakresie, wprowadzone przez poprzedników z koalicji PO-PSL.

Opozycja natomiast krytykowała rząd za "dyskryminowanie polskich dzieci" oraz wytykała niekonsekwencję, przypominając zapowiedz z kampanii wyborczej, mówiące o 500 złotych na każde dziecko. Posłowie też zarzucali minister Rafalskiej, że przyjęcie programu oznacza katastrofę dla finansów publicznych.

Projekt zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wypłaty 500-złotowych świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

Sprawdź, w jakich miastach możesz otrzymać 500 zł na dziecko (tutaj).

Tagi: rodzina 500 plus, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz