Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja chce mieć szerszy dostęp do Arktyki. Trwa walka o gaz i ropę

0
Podziel się

Rosja złożyła w Komisji ONZ ds. Granic Szelfu Kontynentalnego zrewidowany wniosek o rozszerzenie granic swego szelfu w Arktyce poprzez przyłączenie Grzbietu Łomonosowa i innych tworów, będących przedłużeniem szelfu - poinformowało we wtorek rosyjskie MSZ.

Rosja chce mieć szerszy dostęp do Arktyki. Trwa walka o gaz i ropę
(RIA Novosti/EAST NEWS)
bDHUfwrp

Rosja złożyła w ONZ zrewidowany wniosek o rozszerzenie granic swego szelfu w Arktyce poprzez przyłączenie Grzbietu Łomonosowa i innych tworów, będących przedłużeniem szelfu - poinformowało we wtorek po południu rosyjskie MSZ. Podobny wniosek Rosja złożyła już w roku 2002, lecz ONZ odrzuciła go z braku wystarczającego udokumentowania.

MSZ oświadczyło, że Rosja występuje o terytorium liczące ok. 1,2 mln kilometrów kwadratowych rozciągające się do ponad 350 mil morskich od wybrzeża.

Rosja, USA, Kanada, Dania i Norwegia próbują zapewnić sobie wyłączne prawa do części Arktyki, która - jak się szacuje - może kryć do jednej czwartej ziemskich zasobów ropy naftowej i gazu. Rywalizacja o zasoby Arktyki zaostrzyła się, gdy zmniejszanie się pokrywy lodowej z racji ocieplenia klimatu otworzyło nowe możliwości eksploracji i eksploatacji.

bDHUfwrr

Prawo międzynarodowe stanowi, że żaden kraj nie ma zwierzchnictwa nad biegunem północnym i otaczającymi go wodami Oceanu Arktycznego. Każde z pięciu państw "arktycznych" (prócz Rosji - Kanada, USA, Dania i Norwegia) może zgodnie z konwencją ONZ z roku 1982 zwiększyć liczącą 200 mil wyłączną strefę ekonomiczną, jeśli dowiedzie, że obszar poza nią jest przedłużeniem szelfu kontynentalnego kraju.

Rosyjskie MSZ zaznaczyło, że świeżo złożony wniosek zawiera nowe argumenty. Do uzasadnienia roszczeń użyto bardzo wielu danych naukowych zebranych w trakcie wieloletnich badań przeprowadzonych w Arktyce - poinformował resort spraw zagranicznych.

W roku 2007 Moskwa symbolicznie zaznaczyła swoje prawa do Arktyki; rosyjska ekspedycja umieściła na dnie Morza Arktycznego pod biegunem północnym flagę rosyjską.

Agencja Associated Press zaznacza, że obecnie w sytuacji napiętych stosunków z Zachodem z powodu Ukrainy Kreml zaczął umacniać obecność militarną w Arktyce, w tym poprzez ponowne otwarcie dawnej bazy. Od 1 grudnia 2014 roku w Rosji funkcjonuje nowe dowództwo strategiczne - w Arktyce. Wcześniej w tym roku w rosyjskich ćwiczeniach w tym regionie wzięło udział niemal 40 tys. żołnierzy, 41 okrętów nawodnych i 15 podwodnych oraz 110 samolotów.

bDHUfwrS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)