Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Polska znowu sprzedaje do Rosji. W Moskwie pokochali nasze... skóry i futra

37
Podziel się:

Polska znowu zaczyna sprzedawać do Rosji. Najnowsze dane GUS pokazują, że od kilku miesięcy stale rośnie eksport polskich produktów na Wschód. Oprócz Rosji więcej udaje się naszym przedsiębiorcom zbywać towarów także na Ukrainie i w Białorusi

Polska znowu sprzedaje do Rosji. W Moskwie pokochali nasze... skóry i futra
(East News)

.

- Choć prawdziwego sukcesu nie możemy świętować, dopóki na Wschód nie wróci nasza żywność, to na pewno cieszy, że inne branże nie próżnują - wskazują eksperci Akcenty, instytucji płatniczej realizującej transakcje walutowe eksporterów i importerów.

Jeszcze w styczniu nasz eksport do krajów Europy Środkowej i Wschodniej zmniejszył się rok do roku o blisko 14 proc. Jednak od lutego widać wyraźną poprawę. W pierwszym półroczu tego roku sprzedaż na Wschód była już o 9,2 proc. wyższa niż rok wcześniej.

– Jesteśmy w punkcie wyjścia sprzed 5 lat. Na koniec 2015 r. nasz eksport do krajów Europy Środkowo-Wschodniej wrócił do poziomu, na którym był w 2010 r. , czyli wynosił 39 mld zł. I dlatego tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że zaczęły się wzrosty. Teraz tylko ważne, aby w kolejnych miesiącach trend się utrwalił – mówi Radosław Jarema z Akcenty.

Ekspert studzi hurraoptymizm w interpretacji najnowszych danych GUS z jeszcze innego powodu: za część dodatniej dynamiki eksportu na Wschód odpowiadają skokowe wzrosty związane z dużymi transakcjami w niektórych specyficznych branżach (np. samolotów, statków i jachtów czy dzieł sztuki), które nieco zaburzają pełen obraz obecnej wymiany handlowej ze Wschodem.

Z drugiej jednak strony jest co najmniej kilka branż, które od dłuższego czasu bardzo dobrze radzą sobie na tych rynkach, a sprzedaż rośnie tam stabilnie.

- W przypadku naszych dwóch najważniejszych wschodnich partnerów, Rosji i Ukrainy, dobre wyniki notuje polski wywóz branży skórzanej i futrzarskiej, materiałów i artykułów włókienniczych, tworzyw sztucznych, chemii czy różnych produktów przemysłowych – wskazuje ekspert.

Szczególnie wyróżniają się np. skóry i futra, dla których wzrost wartości wywozu do Rosji w maju sięgnął aż 170 proc. r/r.

Polski eksport na Wschód
Kraj I I-II I-III I-IV I-V I-VI
Rosja -18,20% -8,90% -4,30% 1,60% 4,80% 4,90%
Ukraina -5,50% 7,50% 12,30% 17,80% 15,70% b.d.
Białoruś -11,00% 9,20% 9,10% 11,30% 12,20% b.d.
Europa Środkowo-Wschodnia* -13,70% -1,70% 2,50% 7,80% 9,10% 9,20%
Źródło: Akcenta na podstawie GUS; *Kraje Europy Środkowo-Wschodniej: Rosja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia i Albania

Nadal jednak przez embargo polscy producenci żywności nie mogą eksportować swoich produktów. I to jest obecnie główny problem.

Na razie polskie firmy szukają swoich szans w kategoriach spożywczych, które nie są objęte zakazami. Udaje się to np. eksporterom tłuszczy oraz niektórych gotowych artykułów spożywczych. W przypadku produkcji roślinnej dobrze radzą sobie firmy florystyczne sprzedające drzewka, sadzonki czy kwiaty.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
zena
8 lat temu
widać Rosja nie walczy jeszcze z korupcją. jak Chiny wzięły skorumpowanych urzędasów za gęby, to sie skończył eksport norek na futrzane łapówki.
abc
8 lat temu
Można pokochać skóry i futra? he he
Bartek
8 lat temu
W chwili obecnej nic się nie sprzedaje bo nasze państwo pozamykalo granice więc brawo zysk spadł w tym miesiącu o 70% i pomału zamykają sklepy przy granicach.
Obsrywator
8 lat temu
[QUOTE] Udaje się to np. eksporterom tłuszczy oraz niektórych gotowych artykułów spożywczych. [/QUOTE] O mój boże, eksportują tłuszczę. Tylko co na to tłuszcza? Tak spokojnie daje się eksportować na wschód?
Polak
8 lat temu
Zgoda buduje niezgoda rujnuje
...
Następna strona