Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja i Węgry podpisały umowę dotyczącą reaktorów w Paks

0
Podziel się:

Porozumienie reguluje kwestie budowy dwóch nowych reaktorów w jedynej węgierskiej elektrowni atomowej.

Na zdj. Władimir Putin
Na zdj. Władimir Putin (AP/FOTOLINK/East News)
bETQmEet

Podpisano je po rozmowach prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro (13,7 mld dol.) - poinformował dzisiaj szef rosyjskiej agencji atomowej Rosatom Siergiej Kirijenko.

Zaznaczył przy tym, że w stadium końcowym jest porozumienie między ministerstwami finansów obu państw o warunkach kredytu.

bETQmEev

Tymczasem w Budapeszcie szef kancelarii premiera Janos Lazar powiedział, że rosyjska pożyczka jest rozłożona na 30 lat.

Kirijenko oświadczył, że dokładna wartość projektu zostanie określona po przeprowadzeniu prac przez ekspertów ds. technicznych, którzy właśnie przystąpili do działania.

Szef Rosatomu powiedział, że wstępne porozumienie o budowie zakłada trzy kierunki: budowa jako taka, dostawy i przeróbka paliwa jądrowego oraz obsługa serwisowa.

Elektrownia jądrowa w Paks, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju.

bETQmEeB

Rosyjska strona internetowa gazieta.ru, która we wtorek przewidywała podpisanie porozumienia o nowych reaktorach na zakończenie wizyty Orbana w Moskwie, podkreśliła, że wybór Rosji (na dostawcę nowych reaktorów) jest podyktowany względami ciągłości technologicznej i politycznej.

Orban i Putin _ nie są antagonistami w polityce, mimo że Węgry są członkiem Unii Europejskiej _ - podkreśla gazieta.ru. _ Orban to taki węgierski Putin _ - uważa ekspert cytowany przez gazieta.ru, która tytułuje swój materiał _ Atomowy eurosojusznik Putina _.

Putin powiedział we wtorek, że stosunki rosyjsko-węgierskie rozwijają się we wszystkich dziedzinach. Z kolei Orban podkreślił, że Rosja jest ważnym partnerem Węgier, a współdziałanie gospodarcze ma charakter strategiczny. Dodał, że poza Unią Europejską Rosja jest najważniejszym partnerem gospodarczym Węgier. Agencje przypominają, że Węgry zaspokajają dzięki Rosji 80 proc. zapotrzebowania na ropę naftową i 75 proc. - na gaz.

Czytaj więcej w Money.pl

bETQmEeC
bETQmEeW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)