Notowania

marek sawicki
06.06.2011 10:20

Rosja powinna znieść embargo na warzywa

Straty polskich producentów wynikają ze zmniejszonego spożycia warzyw i embarga na ich import, nałożonego przez Rosję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister rolnictwa Marek Sawicki ma nadzieję, że Unia Europejska zaproponuje rekompensaty dla producentów, którzy ponieśli straty w związku ze sprawą zatruć w Unii bakterią _ E. coli _. Według ministra, polscy producenci stracili już kilkadziesiąt milionów złotych.

Sawicki powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że unijne służby nie działały w tej sprawie w należyty sposób. Jego zdaniem, Niemcy powinni już na początku mają poinformować o zagrożeniu i podjąć odpowiednie środki.

Marek Sawicki powiedział, że straty polskich producentów wynikają ze zmniejszonego spożycia warzyw i embarga na ich import, nałożonego przez Rosję. Minister zapowiedział, że zwróci się do rosyjskiego ministerstwa rolnictwa o zniesienie embarga na import polskich warzyw.

- _ Będziemy starali się o rozmowę telefoniczną. W sytuacji, kiedy Europa nie była w stanie przez miesiąc podać źródła zakażenia, rozumiem postawę Rosji _- stwierdził Sawicki.

POSŁUCHAJ MINISTRA SAWICKIEGO:

Mówiąc o sprawie wiceministra skarbu Jana Burego, który wbrew przepisom nabył udziały w spółce, Sawicki powiedział, że jest to sprawa między Burym a premierem Donaldem Tuskiem i wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. Zdaniem Sawickiego, Bury popełnił błąd przez nieuwagę.

Minister rolnictwa opowiedział się za zmianami w unijnym systemie dopłat dla rolników. Polska proponuje, aby podstawowy segment płatności był związany z powierzchnią użytków rolnych, a następnie był uzupełniany o płatności dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania i obszarów przyrodniczo cennych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t141067.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bakteria;e;coli;zrodlem;kielki;z;dolnej;saksonii,131,0,845443.html) Bakteria E. coli: Źródłem kiełki z Dolnej Saksonii Podejrzane są kiełki z gospodarstwa ekologicznego w regionie Uelzen między Hamburgiem a Hanowerem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t141145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ogorki;z;bakteria;e;coli;za;panike;zaplacimy;jesienia,133,0,844421.html) Ogórki z bakterią E. coli. Za panikę zapłacimy jesienią Przez obawy wywołane skażonymi warzywami sklepy zamawiają nawet o 80 proc. mniej ogórków. Producenci mogą ograniczyć uprawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t140608.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bakteria;e;coli;zabila;juz;22;osoby;winne;kielki;fasoli,77,0,845389.html) Bakteria E. Coli: Zabiła już 22 osoby. Winne kiełki fasoli? Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) podało, że powiększyła się lista ofiar bakterii EHEC. Nadal najwięcej przypadków zarażenia występuje w Niemczech. Źródłem mogą być kiełki fasoli.
Tagi: marek sawicki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz