Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja zadowolona z decyzji o wolnym handlu

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył dzisiaj, że jego kraj z zadowoleniem przyjął deklarację Unii Europejskiej o gotowości do zawarcia umowy o wolnym handlu z Unią Celną.

Na zdj. Siergiej Ławrow
Na zdj. Siergiej Ławrow (AP/Fotolink/East News)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył dzisiaj, że jego kraj z zadowoleniem przyjął deklarację Unii Europejskiej o gotowości do zawarcia umowy o wolnym handlu z Unią Celną, a w przyszłości także z Eurazjatycką Unią Gospodarczą.

O gotowości do prac nad takim porozumieniem poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton w artykule ogłoszonym na łamach wtorkowego wydania rosyjskiego dziennika _ Kommiersant _.

Tekst ten stanowi odpowiedź na artykuł, który w czwartek opublikował w tej gazecie Ławrow. Minister zarzucił w nim Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym, że nie pozwoliły narodowi ukraińskiemu dokonać _ swobodnego wyboru _; że same wybrały dla niego _ europejską przyszłość _.

Do tekstu Ashton Ławrow odniósł się na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Estonii Urmasem Paetem.

W swoim artykule szefowa unijnej dyplomacji, komentując sytuację na Ukrainie, przestrzegła stronę rosyjską przed myśleniem kategoriami stref wpływów. Podkreśliła, że _ podobnie, jak Rosja, Unia Europejska jest ważnym partnerem handlowym w regionie, a dla wielu swoich wschodnich partnerów - wiodącym _.

_ Dlatego jest naturalne, że UE proponuje tym krajom zawarcie umów o wolnym handlu. Jednak nie zmusza nikogo do dokonywania wyboru. Państwa te mogą mieć porozumienia o wolnym handlu równocześnie i z Rosją, i z Unią Europejską _ - oświadczyła.

Ashton wyraziła pogląd, że _ także kraje, które już wchodzą w skład Unii Celnej, mogą odnieść korzyści ze ściślejszych więzi z UE _. _ Jesteśmy gotowi pracować nad szerokim porozumieniem (o partnerstwie i współpracy) między Unią Europejską i Rosją, zaś z czasem - nad umową o wolnym handlu między UE i Unią Celną, a w przyszłości - także z Eurazjatycką Unią Gospodarczą _ - oznajmiła.

UC tworzą Federacja Rosyjska, Białoruś i Kazachstan. Z kolei Eurazjatycka Unia Gospodarcza, to nowa struktura integracyjna tych trzech państwa. Ma ona powstać 1 stycznia 2015 roku na bazie UC. Moskwa chce, by do struktur integracyjnych FR, Białorusi i Kazachstanu przyłączyła się Ukraina.

Wszelako Ukraina deklaruje wolę integracji z Unią Europejską. W listopadzie 2013 roku Kijów miał podpisać umowę o stowarzyszeniu z UE, przewidującą m.in. utworzenie strefy wolnego handlu. Jednak pod bezprecedensową presją ze strony Rosji wstrzymał prace nad tym dokumentem, co w konsekwencji doprowadziło do poważnego kryzysu politycznego na Ukrainie.

Zdaniem szefowej dyplomacji UE Rosja nie ma powodów do obaw w związku z unijnym programem Partnerstwa Wschodniego. _ Jej historycznym, ekonomicznym i społecznym więziom z sąsiadami nic nie zagraża. Niezależne badania potwierdzają, że umowa o stowarzyszeniu między Ukrainą i Unią Europejską nie wywrze niekorzystnego wpływu na handel między Rosją i Ukrainą. Należące do Rosjan przedsiębiorstwa na Ukrainie odniosą korzyści z dostępu do wewnętrznego rynku UE _ - wskazała.

Ashton zauważyła, że _ jeśli nagle okazałoby się, iż wzrost importu szkodzi rosyjskiej gospodarce, to problem ten pomogą rozwiązać kroki ochronne w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) i obowiązujących umów między Ukrainą a Rosją _.

Szefa unijnej dyplomacji zaznaczyła, że sytuacja na Ukrainie stanowi priorytet dla Unii Europejskiej. _ Nie ulega wątpliwości, że Ukraina przeżywa krytyczny moment. Staramy się pomóc jej w znalezieniu wyjścia _ - oświadczyła.

Ławrow ze swej strony zaprzeczył, by Rosja miała się obawiać Partnerstwa Wschodniego. _ Chcemy przejrzystości w rozwoju dialogu między UE i naszymi sąsiadami _ - oznajmił. Podkreślił też, że Moskwa nigdy nie konkurowała z Unią Europejską o strefy wpływów. _ Rosja jest zainteresowana maksymalnie ścisłymi związkami z UE, łącznie z utworzeniem strefy wolnego handlu _ - zadeklarował minister.

Czytaj więcej w Money.pl
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/174/m293294.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stosunki;ukrainy;z;rosja;kreml;wysyla;juz;pieniadze;do;kijowa,149,0,1448341.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pieniądze z Rosji do Ukrainy już płyną
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/28/m292636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stosunki;ukrainy;z;rosja;janukowycz;na;strategicznym;spotkaniu;z;putinem,123,0,1443963.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Janukowycz u Putina. "Strategiczne spotkanie"
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/253/m290045.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina;potrzebuje;okolo;17;mld;dol;rosja;pomoze,6,0,1443078.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja próbuje kupić Ukrainę? To propozycja
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/144/m137360.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pikiety;w;kijowie;janukowycz;podpisal;stategiczne;porozumienie;z;putinem,76,0,1437516.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) W Kijowie pikietowali pod telewizją

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)