Notowania

warzywa
22.06.2011 15:27

Rosja zniesie embargo na warzywa, ale nie od razu

Polska będzie w grupie krajów, które jako pierwsze będą mogły eksportować swoje warzywa do Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Polska będzie w grupie krajów, które jako pierwsze będą mogły eksportować swoje warzywa do Rosji - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Frederic Vincent. UE i Rosja podpisały porozumienie o wznowieniu eksportu do Rosji warzyw z UE.

_ - Dzisiaj rano podpisano umowę o zniesieniu embarga. Zmierzamy w stronę natychmiastowego zniesienia embarga i wznowienia eksportu produktów europejskich na podstawie certyfikatów (o bezpieczeństwie produktów) dostarczonych przez UE _ - powiedział rzecznik KE Frederic Vincent.

_ - Certyfikaty mają powiadomić władze rosyjskie, na podstawie informacji dostarczonych przez KE, że w każdym z krajów członkowskich istnieją laboratoria i działa system monitoringu i sprawdzania czy produkty nie zostały zakażone szczepem bakterii E.Coli 104, która była źródłem zakażenia E.Coli gospodarstwa w Niemczech _ - powiedział Vincent. To właśnie z tego gospodarstwa z okolic Hamburga pochodziły zakażone produkty.

Zaznaczył, że decyzja _ jest bardzo ważna w szczególności dla trzech krajów: Holandii, Belgii i Polski, które będą mogły wznowić eksport produktów bardzo szybko: do końca tygodnia albo nawet jutro _. Są to do tej pory jedyne kraje w UE, które posiadają system, który kontroluje obecność bakterii E.Coli 104 w eksportowanych produktach, zaznaczył.

Vincent podkreślił też, że system certyfikatów jest systemem tymczasowym. _ - Dziesięć dni po odnotowaniu ostatniego przypadku zachorowań te certyfikaty nie będą już potrzebne _ - wyjaśnił.

W związku z tym minister rolnictwa Marek Sawicki apeluje do rolników, aby przesyłali do Agencji Rynku Rolnego wstępne szacunki strat w związku z epidemią e-coli. Jak wyjaśnił minister, informacja ma charakter wstępny. Można ją przesyłać, korzystając z poczty elektronicznej. Na podstawie tych informacji Komisja Europejska określi rozmiary strat w poszczególnych państwach. - _ Do tej pory taką informacje zgłosiło do Agencji Rynku około 1200 producentów _ - powiedział minister. Agencja przyjmuje zgłoszenia do dzisiaj, do godziny 21.

Rosja zapowiedziała, że wznowi import warzyw z UE pod warunkiem, iż Bruksela przedstawi Moskwie listę oficjalnych gremiów i laboratoriów, uprawnionych do wydawania certyfikatów bezpieczeństwa żywności.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t40297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;stracila;przez;rosyjskie;embargo;kilkanascie;milionow;zlotych,95,0,845919.html) Polska straciła przez rosyjskie embargo kilkanaście milionów złotych
Taką informację agencja Reutera uzyskała od szefa Rospotriebnadzoru Giennadija Oniszczenki. To porozumienie _ nie oznacza, że wszystko będzie mogło natychmiast wrócić na rosyjski rynek _ - powiedział Oniszczenko.

Główny lekarz sanitarny Rosji oświadczył, że informacje podawane przez Komisję Europejską - jakoby bezzwłocznie miało zostać zniesione embargo na dostawy unijnych warzyw - są przesadzone. _ - Uzgodniliśmy z Komisją Europejską warunki, na których w niedalekiej przyszłości może zostać wznowiony import unijnych warzyw _ - cytuje Giennadija Oniszczenkę agencja Interfax.

_ Komisja Europejska zna prośbę Rosjan _ i przekaże wymagane od Rosji informacje o laboratoriach i gremiach uprawnionych do wydawania certyfikatów bezpieczeństwa żywności _ w najbliższym czasie, nawet dziś wieczorem _ - zapewnił rzecznik KE Frederic Vincent. _ - Informacje dotyczące tych instytucji w trzech krajach: Holandii, Belgii i Polsce już zostały Rosji przekazane _ - zapewnił.

Moskwa wprowadziła embargo na import warzyw 2 czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy - EHEC w Europie. Obie strony osiągnęły polityczne porozumienie o zniesieniu embarga podczas szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie (10 czerwca), jednak z powodu braku systemu certyfikatów, Rosja zwlekała z wdrożeniem w życie tej decyzji.

Decyzja jest rezultatem wizyty w Moskwie delegacji politycznej UE, o której powołaniu zdecydował w poniedziałek przewodniczący KE Jose Manuel Barroso. Delegacja, pod przewodnictwem komisarza do spraw zdrowia i konsumentów Johna Dallego, udała się do Moskwy wczoraj. Jej zadaniem było dokończenie negocjacji z Rosją w sprawie certyfikatów i wyegzekwowanie od Rosji decyzji o wznowieniu importu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t87446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;musi;natychmiast;zniesc;embargo,235,0,851435.html) Rosja musi natychmiast znieść embargo Komisja Europejska zażądała od Rosji, by ta bezwarunkowo zniosła zakaz importu warzyw i owoców z krajów Unii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t141145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;wysyla;misje;w;sprawie;warzyw,30,0,857118.html) Unia wysyła misję. W sprawie warzyw Komisja Europejska wyśle w najbliższych dniach do Moskwy delegację, której celem będzie przekonanie władz rosyjskich do zniesienia embarga nałożonego na import warzyw z UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t141145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krytyka;niemiec;rosja;zniesie;embargo,221,0,846301.html) Krytyka Niemiec. Rosja zniesie embargo? Unijny komisarz do spraw zdrowia John Dalli ostrzegł Niemcy przed wyciąganiem przedwczesnych i błędnych wniosków co do źródła skażenia żywności w Europie bakterią EHEC.
Tagi: warzywa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz