Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosną obawy o sytuację na rynkach. Przywódcy chcą działać

0
Podziel się:

Berlin, Paryż, Rzym i Londyn chcą jak najszybszej realizacji ustaleń szczytu strefy euro z 21 lipca - podał rzecznik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Rosną obawy o sytuację na rynkach. Przywódcy chcą działać
(ec.europa.eu)
bEEGDvyt

Berlin, Paryż, Rzym i Londyn chcą jak najszybszej realizacji ustaleń szczytu strefy euro z 21 lipca - podał rzecznik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Wczoraj odbyła się seria konsultacji przywódców na temat sytuacji na rynkach finansowych.

Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, a następnie skontaktowała się z szefami rządów Włoch i Wielkiej Brytanii - Silvio Berlusconim i Davidem Cameronem. -_ Wszyscy oni opowiedzieli się za jak najszybszą realizacją decyzji szczytu z 21 lipca _ - oświadczył rzecznik kanclerz, nie podając jednak żadnych dodatkowych szczegółów. Wieczorem Merkel miała przeprowadzić rozmowę z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Rzecznik Camerona poinformował z kolei, że premier rozmawiał z Merkel o _ obecnej niestabilnej sytuacji na europejskich i amerykańskich rynkach finansowych _. Oboje _ zgodzili się ściśle monitorować sytuację i utrzymywać bliski kontakt w tej sprawie _. Rzecznik dodał, że Cameron poruszył ten temat ponadto z brytyjskim ministrem finansów Goerge'em Osborne'em.

bEEGDvyv

Pałac Elizejski przekazał, że Sarkozy omawiał sytuację ekonomiczną - poza niemiecką kanclerz i premierem Włoch - także z szefem rządu Hiszpanii Jose Luisem Rodriguezem Zapatero. Nie podano żadnych szczegółów na temat rozmów przeprowadzonych przez francuskiego prezydenta.

Sam Berlusconi przyznał, że sytuacja finansowa na świecie jest bardzo trudna. Na konferencji prasowej w Rzymie zapowiedział rychłe obrady G7, a następnie G8. Porozumienie zawarte 21 lipca przewiduje zarówno nowy pakiet pomocy dla Grecji, jak i reformę mechanizmu pomocy dla państw strefy euro.

W niespełna dwa tygodnie po szczycie euroland znowu przeżywa od początku tygodnia ogromne napięcia. Włoskie i hiszpańskie obligacje zarejestrowały rekordowy spread (różnica w rentowności papierów w porównaniu z obligacjami niemieckimi, uznawanymi za benchmark), europejskie giełdy zanotowały ogromne spadki.

Zobacz notowania najważniejszych europejskich indeksów w tym tygodniu

bEEGDvyB

Obawy, że Włochy lub Hiszpania mogą stać się kolejną ofiarą kryzysu długów, są tym większe, że ich gospodarki (odpowiednio trzecia i czwarta gospodarka strefy euro) są nieporównywalnie większe niż trzech dotychczas ratowanych krajów euro razem (Grecja, Irlandia i Portugalia), co oznacza, że zagrożona jest cała strefa. Ponadto stworzony w 2010 r. dla ratowania państw eurolandu Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej o wartości 750 mld euro jest zdaniem ekspertów niewystarczający, by ratować Rzym lub Madryt.

Więcej o kryzysie finansowym w strefie euro - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t153200.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/hiszpanie;protestuja;winia;politykow,111,0,879983.html) Ludzie na ulicy: "Nie płaćmy za ten kryzys!" Kilka tysięcy Hiszpanów z całego kraju wzięło udział wczoraj wieczorem w Madrycie w demonstracji przeciwko bezrobociu i kryzysowi gospodarczemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t113223.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wlosi;zaciskaja;pasa;maja;pakiet;oszczednosciowy,83,0,873811.html) Chcą uspokoić rynek. Cena to 47,3 mld euro Włosi będą płacić za wizyty u lekarza. Politycy będą mniej zarabiać. _ - Bardzo chciałbym dać Włochom to, co obiecałem, ale teraz nie jest to możliwe _- mówi premier Berlusconi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t153034.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/euroszczyt;nowa;pomoc;dla;grecji;to;blisko;160;mld;euro,114,0,878706.html) Wpompują 160 mld euro w Grecję. UE nie da już nikomu więcej. Dlaczego? Państwa strefy euro wspólnie z prywatnymi inwestorami złożą się na trzyletni pakiet pomocowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t40500.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;maja;plan;dla;grecji;chca;ozywic;wzrost;pkb,100,0,880484.html) Niemcy mają plan ofensywy. Trwają rozmowy Niemiecki minister gospodarki Philipp Roesler spotka się jutro z przedstawicielami organizacji gospodarczych, by omówić możliwości wsparcia inwestycyjnego dla Grecji.
bEEGDvyW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)